“Независимо дали има, или няма отказ за присъединяването ни в Шенген, ние ще продължим да вършим работата си. Водим и активен диалог с Нидерландия и Австрия”. Това заяви вътрешният министър Калин Стоянов относно поредния отказ на Нидерландия да се присъединим към Шенген.

Посланието към държавите от ЕС е много ясно - мястото на България и Румъния е в Шенген

“От наша страна ще направим каквото трябва, лидерите да решат каквото искат”, каза още министър Стоянов. “Чух становището на Нидерландия. Считам, че сме изпълнили критериите за Шенген от гледна точка на МВР. Австрия имат претенции за това как като цяло функционира шенгенското пространство. Ние тук не можем да вземем отношение, продължаваме работата си, не виждам пречка ние с Румъния да бъдем приети в Шенген до края на тази календарна година”, поясни Калин Стоянов.

Калин Стоянов коментира и темата за местните избори, като заяви, че Министерството на вътрешните работи е готово да осигури спокойни и честни избори. Той добави, че на последните провели се избори най-много образувани досъдебни производства за нарушения на изборното законодателство е имало в Бургас, Варна, Хасково и Монтана.

ЦИК: 65 партии и 9 коалиции са се регистрирали за местния вот

По отношение на борбата с пътните произшествия министър Стоянов посочи, че има проблем с установяването на наркотици в кръвта, тъй като експертизите се бавят с по няколко месеца. Той добави, че се подготвя закупуването на специални апарати, чрез които този проблем може да бъде решен, както и се предвижда откриването на четири нови лаборатории в Бургас, Варна, Пловдив и Плевен.

Сарафов с указания към прокурорите при дела с отнемане на автомобили от пияни и дрогирани

“В момента имаме проблем с кръвната проба, тя трае 6 часа и оттам идва забавянето. Миналата година е трябвало да стартира процедура по закупуване на апарати, които са на стойност 150 000 лв. Ние правим опит да купим три апарата, за да се справим с този проблем. Вследствие са предвидени и четири лаборатории в Бургас, Плевен, Варна и Пловдив”, каза вътрешният министър.

За проблема с употребата на диазотен оксид – „райски газ“ министърът каза, че според него той трябва да влезе в списъка с наркотични вещества. 

Установиха самоличността на децата, дишали райски газ в Русе

За борбата с мигрантската криза Стоянов изиска високопроходима техника и хора. “Направихме реорганизация в район, където имаше най-много опити за преминаване. Към миналата седмица бяха 130 000, сега са сигурно 140 000 опитите за незаконно преминаване на границата ни. Само за изминалото денонощие има недопуснати 1 200 мигранти”, каза Калин Стоянов, но подчерта, че ако се осигури необходимата техника ще се справят по-добре с проблема.

За 8 месеца: Предотвратени са над 131 хил. опита на мигранти да пробият границата

Попитан за Националната система за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия BG Alert министър Стоянов заяви, че системата трябва да заработи вероятно в началото на следващата година.

Преди няколко дни пристигна документът, относно забраната за пресичане на границите на ЕС от автомобили с руска регистрация, предстои той да бъде разгледан и да се вземе решение как ще се случват нещата по този въпрос, коментира Стоянов. Той добави, че все още руски автомобили не се спират на границата ни. 

На 11 септември Европейската комисия потвърди, че въведените досега санкции срещу Русия заради войната в Украйна включват забраната за пресичане на границите на ЕС от автомобили с руска регистрация. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 3 минути

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 12 минути

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 26 минути

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 34 минути

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 40 минути

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 1 час

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 1 час

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 1 час

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 2 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 2 часа

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

.

Божидар Саръбоюков след бронза: Най-сладко е да успееш в последния опит

България Преди 2 часа

22-годишният ни лекоатлет донесе първо отличие за България от европейско първенство от 8 години насам. Саръбоюков призна, че е поел голям риск в последния си скок от 8.26 м и обяви, че му предстоят участия в Диамантената лига

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 2 часа

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 2 часа

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 3 часа

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 3 часа

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.