И нспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) се самосезира от публикации в медиите във връзка с изявленията от последната седмица на главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов. Това съобщиха от институцията.

От ИВСС поясняват, че става дума за изказванията им, в които има твърдения за поведение, накърняващо независимостта на прокурора и поведение, накърняващо престижа на съдебната власт.

Случаят е разпределен на инспектор при спазване принципа на случайния подбор. 

В понеделник Гешев и Сарафов последователно говориха пред медиите. В изказването си главният прокурор заяви, че политиката трябва да излезе от съдебната власт, разказа за взрива срещу него, за отправени предложения в замяна на оттеглянето му от поста, както и за отправена заплаха да подаде оставката си. Той говори още за разследването, известно като "Барселонагейт", за отправеното предложение до ВСС за освобождаването му от длъжност, коментира още действия на политически партии и народни представители. 

Директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов заяви, че е нужен катарзис, за да се отреже гнилото и прокуратурата да заработи. Директорът на следствието посочи, че Иван Гешев сам е признал, че държи „на трупчета“ делото „Барселонагейт“, за да може да извива ръцете на политиците. Както и че с изявлението си главният прокурор е направил заявка за влизане в политиката.

Хронология на събитията:

На 1 май взрив избухна до автомобила на главния прокурор Иван Гешев, докато кортежът му се движеше по пътя от Самоков към София, в района на село Ковачевци. След инцидента заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов заяви, че става въпрос за професионално подготвено покушение и само една случайност е спасила главния прокурор и семейството му.

Прокуратурата започна разследване за престъпление по член 108 от Наказателния кодекс за тероризъм.

На 2 май Борислав Сарафов съобщи, че в огледа на местопроизшествието в деня на инцидента е участвал израелски експерт по контратероризъм. 

На 3 май заместник-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров заяви, че по случая работят не само български експерти, а специалист по антитероризъм и взривове от Държавата Израел. 

На 4 май Сарафов съобщи, че се водят разговори с „Европол“ за подпомагане на разследването на инцидента. 

На 5 май, по време на блиц контрол в Народното събрание, служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев съобщи, че по време на инцидента главният прокурор е пътувал сам и не е бил със семейството си. 

Няколко часа по-късно Борислав Сарафов, в позиция до БТА, заяви, че в първоначалните си изказвания е бил подведен от главния прокурор. Сарафов допълни, че съжалява, ако е внесъл объркване, че семейството на главния прокурор е пътувало с него.

На 7 май, в интервю за БНТ от Съединените щати, главният прокурор Иван Гешев заяви, че не го е страх, но „други хора трябва да ги е страх“. Той потвърди, че когато се е случил взривът, не е пътувал със семейството си, а със служители на НСО. Гешев коментира, че заместникът му Борислав Сарафов, в цялата ситуация, вероятно не е съобразил изказването си, като добави, че не възприема за нещо лошо това „да се извиниш за грешката си“.

На 8 май Сарафов изпрати позиция до БТА, в която заяви, че не иска да носи отговорност за „чужди грехове“. Той отбелязва, че ако Гешев е имал желание да внесе пояснение, че е бил сам в колата си, е можел да го стори още същия ден. Във връзка с израелския експерт, директорът на Националната следствена служба обяснява, че той е бил доведен от заместника му Ясен Тодоров "по разпореждане на г-н Гешев".

На 11 май номинираната от ГЕРБ-СДС за министър-председател Мария Габриел заяви, че първото, което ще направи министърът на правосъдието в неин кабинет, ще е да внесе искане за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор, заради уронване престижа на съдебната власт. 

На 12 май във Висшия съдебен съвет от заместник-главния прокурор и директор на следствието Борислав Сарафов е внесено искане за освобождаване на Ясен Тодоров от длъжността заместник-директор на Националната следствена служба (НСлС). 

Същият ден шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложиха главният прокурор Иван Гешев да бъде предсрочно освободен заради тежко нарушение на служебните задължения.

На 15 май главният прокурор Иван Гешев направи изявление пред медиите, по време на което показа лист с оставката си и след това го скъса. Гешев добави, че пристигайки от САЩ е бил поканен да си подаде оставката, в противен случай „някой ще натисне копчето Enter с някакви неща, с някакви видеоклипове и затова по-добре да проявя благоразумие, защото животът продължава“. Той добави, че е време „да бъде изметен този политически боклук“. Гешев каза още, че ще поиска от ВСС да бъде отстранен заместникът му Борислав Сарафов. 

Няколко часа по-късно изявление направи Борислав Сарафов, в което заяви, че главният прокурор явно смята прокуратурата за собственост. Сарафов добави, че се страхува за живота си и поиска охрана от Главна дирекция „Охрана“ към Министерството на правосъдието, „за да не се окажа внезапно убит, както беше убит прокурорът Колев по времето на един друг главен прокурор“. Сарафов каза още, че няма да подава оставка.

От своя страна заместник-директорът на НСлС Ясен Тодоров заяви пред медиите, че когато Прокурорската колегия на ВСС обсъждат мотивите за освобождаването му, е редно да го изслушат. По думите му мотивът за искането за отстраняването му е за негови медийни изяви.

На 16 май служебният министър на правосъдието Крум Зарков заяви, че е осигурена охрана на Борислав Сарафов.

Същият ден директорът НСлС подаде сигнал в Софийска градска прокуратура срещу главния прокурор Иван Гешев. Според сигнала Гешев е оказал влияние на наблюдаващия прокурор по делото „Барселонагейт“. По-късно Сарафов депозира и в деловодството на ВСС молба за образуване на дисциплинарно производство срещу Иван Гешев.

Иван Гешев също предложи на ВСС да наложи дисциплинарно наказание на заместника му Борислав Сарафов.

На 18 май Пленумът на Висшия съдебен съвет прие да обсъди сигнала на директора на Националната следствена служба Борислав Сарафов до ВСС срещу главния прокурор Иван Гешев с предложение да се образува дисциплинарно производство.

Самият Гешев коментира по време на дебатите, че ще докаже, че не е нарушил законите и Конституцията.

По-късно, преди да се включи в заседанието на комисията по правни въпроси, Иван Гешев заяви, че „всички ще видят всичко, което е необходимо.“

На първо четене: НС прие законопроекта за механизъм за разследване на главния прокурор

Гешев: Всичко, което мога да кажа, съм го казал

Гешев: Не съм нарушил законите и Конституцията, ще го докажа

Във ВСС се заеха със сигнала на Сарафов срещу Гешев

СГП започна проверка по сигнала от Сарафов срещу Гешев

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 1 час

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 1 час

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 4 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 6 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 7 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 7 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 7 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 7 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 7 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 8 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 8 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 8 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 9 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Любопитно Преди 9 часа

Мартин Грийн: Искаме да създадем нещо, което носи истински български дух и същевременно е неподражаемо

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 9 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%