О съденият за убийството пред дискотека „Соло” в София Илиян Тодоров е задържан в Узбекистан. Той се опитал да се качи с фалшив паспорт от летището в Ташкент към Истанбул. На място обаче се появило съмнение, че документът е фалшив, предаде NOVA.

Снимки, изпратени до властите у нас, след направена експертиза, доказали, че става въпрос именно за Илиян Тодоров. Процесът срещу него в България беше свързан с множество скандали. Той е в неизвестност над 12 години.

Бащата на убиеца от "Соло": Не съм го виждал от година

Българските власти са уведомени за задържането нa Тодоров на 4 март. От МВР на този етап не потвърждават официално. Говорителят на главния прокурор Сийка Милева потвърди за ареста. Предстои да бъде поискана екстрадицията на Тодоров у нас.

По-късно от Прокуратурата на Република България изпратиха официална информация, от която става ясно, че бюрото на Интерпол в гр. Ташкент е съобщило, че на 01.03.2023 г. е задържан българският гражданин Илиян Тодоров, обявен за международно издирване с Европейска заповед за арест и червен бюлетин на Интерпол.

Илиян Тодоров има влязла в сила присъда по дело, приключено окончателно от Върховния касационен съд през декември 2013 г., припомнят от държавното обвинение.

Той е признат за виновен и е осъден на доживотен затвор за това, че на 18.04.2009 г. в гр. София умишлено е умъртвил В.А. и К.В. и е направил опит умишлено да умъртви К.Д., като деянието е извършено по хулигански подбуди (убийствата близо до дискотека „Соло“, гр.София). При разглеждане на делото на първа инстанция – Софийския градски съд, Илиян Тодоров е оправдан през 2011 г. за извършените от него деяния. На 02.04.2013 г. присъдата е изменена от Софийския апелативен съд като е наложено наказание „доживотен затвор“. Впоследствие тази присъда е потвърдена от ВКС, припомнят от прокуратурата. 

Окончателно: Доживотен затвор по делото "Соло"

В съобщението на властите в Ташкент се сочи, че на 01.03.2023 г. при проверка на „изход“ преди полет за Истанбул Илиян Тодоров е спрян за проверка. Установено е, че паспортът, с който българският гражданин се е легитимирал е подправен, поради което лицето е задържано. Със случая са ангажирани компетентните гранични власти, както и компетентната прокуратура в Узбекистан, става още ясно от изплатеното до медиите съобщение.

Със съдействието на българските компетентни власти е установено, че задържаното лице е издирваният Илиян Тодоров, допълват от държавното обвинение.

Прокуратурата в Узбекистан е образувала досъдебно производство за извършено от Тодоров документно престъпление (използване на неистински документ), което предстои да се разгледа, става ясно от съобщението.

Отдел „Международен“ при Върховна касационна прокуратура (ВКП) поддържа постоянна комуникация с Главната прокуратура на Узбекистан чрез Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ при МВР.

Предстои да бъдат изпратени документи за екстрадиция съгласно сключен договор между Република България и Република Узбекистан, подписан между страните през 2004 г.

В тази връзка главният прокурор Иван Гешев поиска официална видеоконферентна връзка с главния прокурор на Узбекистан Нигматила Юлдашев, допълват от прокуратурата. 

Тодоров получи доживотна присъда за убийството с нож на Васил Александров и Кирил Въжаров пред дискотека „Соло” в София през 2009 г. Извършителят беше заловен няколко дни по-късно. Тодоров се измъкна от правосъдието, след като веднъж беше пуснат на свобода от съдия Румяна Ченалова. Малко след това обвиняемият бе осъден на доживотен затвор.

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 1 час

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 1 час

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 3 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 3 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 3 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 4 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 4 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 4 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 5 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега

<p>Експлозия&nbsp;след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима</p>

Газова бутилка избухна след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима

Свят Преди 5 часа

Полицията съобщи, че експлозията е станала в жилищен район в центъра на Исламабад и че властите разследват причината

<p>Руските сили завзеха още едно село в украинската Запорожка област</p>

Москва: Руските сили завзеха още едно село в украинската Запорожка област

Свят Преди 5 часа

Министерството допълни, че руските войски са нанесли удари по украинско оръжейно предприятие и енергийни съоръжения

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Свят Преди 6 часа

Ограниченията върху интернет достъпа бяха въведени в четвъртък вечерта в цял Иран

<p>ДСБ с настояване за 100% машинно гласуване</p>

"Демократи за силна България" с настояване за 100% машинно гласуване

България Преди 6 часа

ДСБ предупреждава за най-трудната година за страната от десетилетия и вижда три взаимно усилващи се риска – геополитически, корупционен и икономически

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Свят Преди 6 часа

Коментарите на Галибаф са първите, които включват Израел като потенциална цел при ирански удар

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

България Преди 7 часа

Екип от Боровец от шест души е в процес на транспортирането му от заслона до болнично заведение

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

България Преди 7 часа

По случая е започната проверка за измама