Б лизо 1,3 млрд. долара отделя държавата за закупуване на нови изтребители за българската бойна авиация. Сделката ще бъде сключена с опция за намаление от 60 милиона долара, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Изтребителите ще бъдат шест едноместни и два двуместни F-16.

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов коментира за „Здравей, България” по NOVA сделката за закупуването на осем самолета F-16 от САЩ. Вчера беше съобщено, че самолетите ще струват 1,25 млрд. долара. „Сделката ще бъде сключена с опция за намаление от 60 милиона долара”, уточни министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

Запрянов заяви:

„Това е една добра сделка. Чрез нея започваме превъоръжаване на нашите ВВС

– сага, която започна още през 2004 г. С този договор завършваме намерението си за модернизация. Освен самолетите, ние доставяме и тренажори за обучение на летателния и инженеро-техническия състав. Ще бъде доставено и пълно оборудване за поддържане на самолетите в жизнения им цикъл в България. Цялостно оборудване за пилотите също ще бъде осигурено”.

Президентът Румен Радев призова да не се допускат отстъпки от наша страна по отношение на способностите на самолетите. Зам.-министърът на отбраната коментира и факта, че

изтребителите ще бъдат само с един резервен двигател.

Запрянов обясни, че такъв е бил пакетът, който България е поискала. „Преговорният екип направи опит да увеличи броя на тези двигатели на два, за осем самолета, но тъй като това води до повишаване на цената, трябваше да се откажем от тази промяна”, каза още той.

Запрянов коментира и това дали изтребителите, които ще бъдат закупени, са по-добри в сравнение с шведските „Грипен” по отношение на оборудване и технически способности.

„Получаваме натовски целеви самолети.

Авиационните специалисти знаят предимствата на F-16 пред „Грипен”. Категорично Блок 70 е регионалният натовски самолет със способности да водим бойни действия”, каза Запрянов.

Целия разговор чуйте във видеото горе.

Покупката на новите изтребители предизвика полярни мнения сред отделните политически партии. От ВОЛЯ бяха против решението. „Атака” пък попитаха защо американците не направят по-големи отстъпки, при осъществяване на сделката.  

Бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев отговори на тези въпроси в студиото на предаването по NOVA. „По програмата за чуждестранно военно финансиране САЩ вече са инвестирали стотици милиони в България. Те са за подготовката на кадри, доставка на техника и оборудване. Страната ни за първи път използва програмата за чуждестранни военни продажби.

Досега винаги сме получавали подаръци от САЩ. Дойде време да си купим нещо сами”.

Той коментира и темата за работата на военните пилоти и възможно ли е да се получи разделение между тях, породено от това кой ще кара старите машини „МиГ” и новите F-16.

„Това няма как да се случи. Необходимо е този процес да бъде обект на продължаващо политическо внимание на най-високо равнище, включително и от страна на премиера. Реализацията на този проект сама по себе си е много сложна. По отношение на състава трябва много ясно да бъдат определени тези пилоти, инженери и техници, които ще продължат да обслужват МиГ-29 и онези, които ще преминат към новия самолет F-16”, допълни Тагарев.

Целия разговор чуйте във видеото:

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Мис Вселена" Фатима Бош припадна по време на парад

"Мис Вселена" Фатима Бош припадна по време на парад

Свят Преди 3 минути

Минути преди да се почувства зле, Бош е изглеждала необичайно бледа и видимо отслабнала

ПП отхвърля всички внушения за каквато и да е "намеса" в случая "Петрохан - Околчица"

ПП отхвърля всички внушения за каквато и да е "намеса" в случая "Петрохан - Околчица"

България Преди 4 минути

Недопустими са и опитите за манипулации на гърба на деца и техните семейства, се казва декларацията

Новите портфейли: Как да свикнем с еврото, без това да ни струва скъпо

Новите портфейли: Как да свикнем с еврото, без това да ни струва скъпо

Пари Преди 35 минути

В този период на адаптация дигиталните плащания се превръщат в най-разумния щит

Тристранни преговори за Украйна в Женева

Тристранни преговори за Украйна в Женева

Свят Преди 36 минути

Москва заяви, че иска да приключи войната си в Украйна, но само при изгодни за нея условия

4 малко познати, но полезни функции за Android

4 малко познати, но полезни функции за Android

Технологии Преди 40 минути

Най-популярната операционна система в света се използва от милиарди хора ежедневно. Въпреки това все още има множество функции в нея, които не са добре познати на всички потребители и остават недооценени, въпреки че могат да са много практични

<p>Почина&nbsp;авторът на песента Like a Virgin, изпълнявана от Мадона</p>

Американският композитор Били Стайнбърг почина на 75 години в Лос Анджелис

Свят Преди 46 минути

Семейството на Стайнбърг го описа като „визионер, предан съпруг, любящ баща и един от най-влиятелните композитори на своето време“

Посочиха най-опасните зодиакални знаци: Те изпиват енергията ви

Посочиха най-опасните зодиакални знаци: Те изпиват енергията ви

Любопитно Преди 53 минути

Астролози разкриват кои знаци изсмукват емоциите ни безмилостно и как фино ни оставят без сили след обикновен разговор

Как "Старлинк" на Илон Мъск влияе на световната политика

Как "Старлинк" на Илон Мъск влияе на световната политика

Свят Преди 1 час

Чрез "Старлинк" Илон Мъск искаше да осигури достъп до интернет и в най-отдалечените кътчета на Земята

<p>Ново вещество упоява затворници, стандартните тестове не я ловят</p>

Системата наказва, вместо да подкрепя: Ново вещество упоява затворници, стандартните тестове не я ловят

България Преди 1 час

Националният превантивен механизъм отчита влошени условия в местата за лишаване от свобода, дефицити в психиатричната грижа и сериозни проблеми в системата за подкрепа на уязвими групи

Ослепителен старт на Сезона-Слънце на  “Като две капки вода”

Ослепителен старт на Сезона-Слънце на “Като две капки вода”

Любопитно Преди 2 часа

AZIS е новият член на журито, заблестяха и новите девет звездни участници

Как Русия използва досиетата "Епстийн" за пропаганда

Как Русия използва досиетата "Епстийн" за пропаганда

Свят Преди 2 часа

Русия използва скандала "Епстийн" за пропаганда и иска да внуши, че всички европейски политици са замесени

Най-продължителната атака - над 150 дрона свалени в Крим

Най-продължителната атака - над 150 дрона свалени в Крим

Свят Преди 2 часа

В рафинерията в Илски в руския Краснодарски край избухна пожар след нападението с дронове

Сила, независимост, импулсивно поведение и упоритост: Какво вещае Китайската Нова година

Сила, независимост, импулсивно поведение и упоритост: Какво вещае Китайската Нова година

Любопитно Преди 3 часа

Според лунния календар, конят е един от 12-те знака на зодиака

<p>Асфалтът на Околовръстния път в София&nbsp;е като &quot;лунен пейзаж&quot;</p>

Капан за катастрофи и задръствания: Част от Околовръстния път в София е в окаяно състояние

България Преди 3 часа

Става въпрос за отсечката между кръговото кръстовище на Банкя и разклона за Суходол

Смъртоносна стрелба в САЩ: Двама убити на хокеен мач, трима ранени

Смъртоносна стрелба в САЩ: Двама убити на хокеен мач, трима ранени

Свят Преди 3 часа

Властите продължават да се опитват да съберат информация за случилото се и да разговарят със свидетели

Зеленски: ССУ разработва мерки за противодействие на руските хакери

Зеленски: ССУ разработва мерки за противодействие на руските хакери

Свят Преди 4 часа

Той благодари на ССУ за работата ѝ в полза на Украйна