Б омбата, която е била заложена пред кортежа на Гешев, е самоделна. Това каза зам.-главният прокурор Борислав Сарафов на извънреден брифинг преди съвещанието при служебния премиер Гълъб Донев в Министерския съвет, на което ще участват и министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, и представители на МВР, ГДБОП, НСО, ДАНС и прокуратурата.

Сийка Милева: Недопустимо е някой да мисли, че това е инсцениран акт

"Еквивалентът му отговаря на три килограма тротил", допълни Сарафов.

"Осколките наистина са можели да убият невинни граждани", посочи той.

"Единодушното заключение, е че се касае за концентриран и насочен взрив", отбеляза той.

Огледите на мястото на опита за атентат срещу Гешев продължават

В огледа на местопроизшествието в понеделник е участвал израелски експерт по контратероризъм, съобщи Сарафов.

"Взривната вълна и осколките са били насочени от банкета на пътя към пътното платно. Става въпрос за изключително голям брой осколки, изключително мощен взрив", заяви Сарафов.

Той каза, че е било въпрос на „частици от секундата“, взривът да бъде посрещнат със страничната част на автомобила, а не с предната дясна част, предния десен калник и фаровете.

"Мнението на всички експерти, включително на израелския експерт, е че тези метални сачми са поставени във взрива с идеята да пробият автомобила, неговата бронировка и да убият намиращите се вътре в автомобила", заяви Сарафов.

Слави Трифонов избухна: Ужасно, чудовищно, брутално престъпление

Той каза че „частици от секундата“ са спасили всички возещи се в автомобила от фатален изход.

"Всички експерти твърдят, че взривът е изключително добре подготвен и професионално изпълнение, заложен като засада, на място където автомобилът намалява своя ход. Целта на взрива е била да убие", каза Сарафов.

Той подчерта, че жертви са можели да станат и невинни граждани, движили се в отсрещното пътно платно.

„Всички, които биха били там, биха били поразени от тези осколки“, каза заместник главния прокурор.

Росен Желязков: Терористичен акт, покушение срещу държавността

Той съобщи, че са му докладвали, че става въпрос за самоделно изготвено взривно вещество, а не фабрично, което да е било на разположение в армията и да е произведено в някои от нашите оръжейни заводи. "Това отново говори за максимален професионализъм на този, който е изготвил взривното вещество. Очевидно взривът е задействан електронно, каза Сарафов.

Той заяви, че със сигурност някой е имал визуален контакт с пътя и с автомобила по време на взрива, защото бомбата се е взривила в момента, в който автомобилът на главния прокурор се е изравнил с нея.

Сарафов съобщи, че във вторник следобед до местопроизшествието ще бъдат допуснати представители на медиите и говорителят на Националната следствена служба ще покаже нагледно какво се е случило. 

"Проверяват се всички версии, но е несериозно да се мисли, че взривът е бил подготвен за друг автомобил, защото от проверките не се установява да се вижда някой друг, който да е бил застрашен", добави той.

На въпрос има ли заподозрени Сарафов каза, че е много рано да се каже, но дори и да има, той няма да ги сподели с медиите.

Спешна среща на прокурори в Съдебната палата

Попитан дали е намерено второ взривно устройство по маршрута на главния прокурор Сарафов каза, че за момента не е установено такова. Запитан за посоката, в която е тръгнал извършителят, заместник главният прокурор каза, че ако се знае това, ще знае и кои са извършителите. 

"В България отдавна не е имало атентат, който да е с взривно устройство. Дали у нас има сапьори, които са подготвени да изготвят подобно взривно устройство не се наемам да твърдя. Възможно е да са българи, възможно е да са и чужденци", каза още Барислав Сарафов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 6 минути

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 14 минути

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 1 час

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 1 час

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 1 час

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 1 час

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

.

Божидар Саръбоюков след бронза: Най-сладко е да успееш в последния опит

България Преди 2 часа

22-годишният ни лекоатлет донесе първо отличие за България от европейско първенство от 8 години насам. Саръбоюков призна, че е поел голям риск в последния си скок от 8.26 м и обяви, че му предстоят участия в Диамантената лига

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 2 часа

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 2 часа

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 2 часа

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 2 часа

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

България Преди 3 часа

„Прогресивна България“ и „Продължаваме Промяната“ издигнаха свои номинации за управител на здравната каса

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 3 часа

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Абсурден гаф: Как фитнес приложение издаде на Иран тайните американски бази в Близкия изток

Абсурден гаф: Как фитнес приложение издаде на Иран тайните американски бази в Близкия изток

Свят Преди 3 часа

Над 1300 потребители са споделяли тренировки от бази в Близкия изток, показвайки маршрути, навици и движения на военнослужещи

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Свят Преди 3 часа

38-годишният Лирим Хайредини, директор на телевизионната станция „Алсат-М“, е намерен безжизнен край търговски център в центъра на Скопие, полицията разследва случая