П равителството предлага разоряващ бюджет за следващата  година  и огромни харчове без цели, без план, без ясни процедури и без обосновка на резултатите от тези харчове. 

Това заяви държавният глава Румен Радев на полевия учебен полигон „Корен", където днес присъства на демонстриране на способности на тактическо учение “Балканска стена 20”.  Министерството на финансите по-късно през деня отговори на критичните оценки от страна на президента.

Държавният глава изрази опасенията си, че бъдещите поколения ще бъдат натоварени с погасяването на дългове, с които настоящото управление „си купува спокойствие и власт с парите на гражданите“.

Бюджетът за 2021 г.: Дефицит и нов дълг до 4,5 млрд. лв.

Румен Радев предупреди за опасната тенденция средствата на данъкоплатците да бъдат разходвани непрозрачно, а чрез бюджетното планиране изкуствено да се създава бюджетен излишък, който се използва безконтролно:

„Огромни харчове без обществени поръчки от изключение се превръщат в правило, а хаосът – в норма. Примери – много, колкото искате. Затова трябва най-сетне да има обществено внимание, защото това са нашите пари. Това са пари и на нашите деца и внуци“.

Свидетелства за злоупотреби по думите на Румен Радев са милиардите, похарчени за магистрали с изключително съмнително качество и без обществени поръчки, и средствата, безотчетно отпуснати за язовири.

„Отдавна настоявам „Автомагистрали“ да публикуват на кого плащат, защо, по какви технически задания, по какви критерии, каква гаранция има. До момента упорито се отказва тази информация“, заяви държавният глава.

Администрацията на президента съгласува документите в съответствие с чл. 32 от Устройствения правилник на МС и неговата администрация без да са изпратени бележки. Това съобщиха от Министерството на финансите по повод критичните оценки от страна на президента.

В отговор на въпрос за наложената му и отменена карантина, президентът посочи, че изпълнява всички санитарни изисквания, регламентирани от единствения оторизиран и компетентен орган – Регионалната здравна инспекция: „И преди, и след Талин, всичките ми тестове са отрицателни. Чувствам се в отлично здраве. Спазвам стриктно предписанията на РЗИ. Няма да участвам повече и да коментирам режисирани интриги“.

Менда Стоянова защити предложения държавен бюджет

Държавният глава подчерта, че скалъпеният скандал около посещението му в Естония има за цел именно да отклони общественото внимание от предложения от правителството разоряващ бюджет за следващата година.

Запитан за посещението си в Естония, президентът коментира, че то е приключило успешно и напомни, че целта по приемане на домакинството на Инициативата  "Три морета" е постигната.

"Върнах се със знамето на инициативата „Три морета“, въпреки огромната съпротива от страна на правителството, което подкрепяше Естония да си удължи домакинството и за следващата година до последния момент“, коментира Румен Радев. Президентът посочи, че това дава възможност България да бъде домакин на инициативата в наситен с динамика и предизвикателства период от време в нашия регион и да влияе активно на процесите в него.

От учебния полигон „Корен“ президентът изрази подкрепата си за провеждането на тактическо учение “Балканска стена 20”, което се подготвя повече от десет месеца, и напомни, че армията е призвана да гарантира сигурността на страната във всяко време и при всякакви условия.

„За да успее да го прави, тя трябва да има високи бойни способности. Те не се изграждат за един ден. Това е постоянен процес по тяхното изграждане и поддържане и това учение е елемент от този сложен процес“, каза Румен Радев. Българската армия има изградени условия за спазване на всички санитарни норми и е взела всички необходими мерки, добави държавният глава.

Ангажимент на Министерството на отбраната и Щаба на отбраната е осигуряването на ново оборудване, нови боеприпаси и въоръжение. Опитът, който беше демонстриран днес, е добра основа, тези учения да не бъдат нещо инцидентно, а елемент от регулярната подготовка на Българската армия. Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти след като наблюдава демонстрирането на способности на тактическо учение “Балканска стена 20”. Събитието се проведе на полевия учебен полигон „Корен" край Хасково. Това е най-голямото учение на Сухопътните войски за последните 20 години, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Президентът поздрави военнослужещите, участващи в учението, за демонстрираните способности, координация, взаимодействие и висока подготовка. „Днес се видя, че Българската армия разполага с добре подготвени командири и отдадени военнослужещи от Сухопътни войски“, посочи още Румен Радев.

Държавният глава поздрави и всички военнослужещи и командването на 61-ва Стрямска механизирана бригада за проведеното тактическо учение и го определи като много успешно предвид предизвикателствата, с които се сблъсква Българската армия през изминалите години.

Темата на учението на 61-ва механизирана бригада „Балканска стена - 2020” беше „Участие на механизираната бригада в отбранителна операция на Сухопътния компонент". В него участваха близо 3 000 военнослужещи със стотици единици бронетанкова и автомобилна техника.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина звездата от „Доусънс Крийк“ Джеймс Ван дер Бийк

Почина звездата от „Доусънс Крийк“ Джеймс Ван дер Бийк

Свят Преди 3 часа

Ван дер Бийк разкри през 2024 г., че е диагностициран с рак на дебелото черво

Тръмп поиска от Нетаняху преговорите с Иран да продължат

Тръмп поиска от Нетаняху преговорите с Иран да продължат

Свят Преди 4 часа

Нетаняху е подчертал, че сигурността на Израел е приоритет

Доживотен затвор за убиеца на жена в "Младост"

Доживотен затвор за убиеца на жена в "Младост"

България Преди 6 часа

Той беше подсъдим за блудство и убийство в изборната нощ през 2024 г.

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

България Преди 8 часа

На пострадалата са причинени кръвонасядане на ушна мида и оток в областта на челото

.

Случаят „Петрохан“: Баба и дядо подали сигнал за риск, после го оттеглили

България Преди 9 часа

ДАЗД извършила проверка в хижата, въпреки че сигналът бил оттеглен още същия ден

Костадинов нападна грубо Йотова заради ветото

Костадинов нападна грубо Йотова заради ветото

България Преди 9 часа

Той я нарече „секретарка“ на президента Румен Радев

Разкриха причината за смъртта на звездата от „Страшен филм“ Джейн Трка

Разкриха причината за смъртта на звездата от „Страшен филм“ Джейн Трка

Свят Преди 9 часа

През декември 2025 г. стана ясно, че Трка е била открита в безпомощно състояние в дома си в Сан Диего

Невероятна Лора Христова извоюва медал за България

Невероятна Лора Христова извоюва медал за България

Свят Преди 9 часа

Това е осми медал за страната ни от Зимни олимпийски игри в историята

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

Любопитно Преди 10 часа

Почти три десетилетия след трагичната им смърт историята им продължава да вълнува, да разделя мнения и да напомня колко разрушителна може да бъде славата, когато се намеси в най-интимното

<p>Орбан взриви ЕС: Планът за Украйна е обявяване на война срещу Унгария</p>

Орбан: Планът на ЕС за членството на Украйна е обявяване на война срещу Унгария

Свят Преди 10 часа

Унгарският премиер атакува Брюксел и Киев за ускореното членство на Украйна и предупреди, че искат да свалят правителството му преди ключовите избори през април

Ученик откри стрелба в техникум в Русия, жертва и ранени

Ученик откри стрелба в техникум в Русия, жертва и ранени

Свят Преди 10 часа

Мотивът за действията на задържания се разследва

Започна мисията "Арктически страж" на НАТО срещу Русия

Започна мисията "Арктически страж" на НАТО срещу Русия

Свят Преди 10 часа

Тя ще координира увеличаващото се военно присъствие на съюзниците

Белият дом изтри публикация на вицепрезидента Ванс за арменския геноцид

Белият дом изтри публикация на вицепрезидента Ванс за арменския геноцид

Свят Преди 10 часа

Публикацията за признаване на масовото избиване от 1915 г. предизвика критики и бе определена като "отрицателен акт" от Арменския национален комитет на Америка

Ново разследване поставя под въпрос версията за смъртта на Кърт Кобейн

Ново разследване поставя под въпрос версията за смъртта на Кърт Кобейн

Свят Преди 10 часа

Фронтменът на Nirvana почина на 5 април 1994 г. в дома си в Сиатъл, на 27-годишна възраст, след самонанесена огнестрелна рана

Лили Иванова бе удостоена със „Златна лаврова клонка“ на МВнР

Лили Иванова бе удостоена със „Златна лаврова клонка“ на МВнР

България Преди 11 часа

Почетният знак е най-високото отличие на МВнР