Г еорги Иванов е в реанимация във ВМА. Първият български космонавт е постъпил в тежко състояние тази сутрин, вероятно е получил инсулт. 

76-годишният Иванов е взет с линейка от Банкя, където живее, предаде NOVA

Лекарите от болницата съобщиха, че Иванов е в стабилно състояние, но не се ангажират да кажат, че опасността за живота му е отминала.

В момента е на апаратно дишане и в медикаментозна кома. Най-вероятно се касае за инсулт, но трябва да минат 24 часа, за да се потвърди и да се прецени колко тежък е. Медиците не рискуват да прогнозират, тъй като е много рано.

Космонавтът вчера почувствал замайване, подхлъзнал се и паднал, но всичко отминало. Вечерта нямало проблеми, но сутринта му станало лошо.

Лекарите са установили, че има сърдечна патология.

38 години от първия полет на българин в Космоса

Георги Иванов е роден на 2 юли 1940 г. в Ловеч, завършва гимназия в родния си град през 1958 г. От същата година служи в Българска народна армия като пилот, старши пилот, командир на звено и командир на ескадрила.

Още като ученик тренира парашутизъм, безмоторно и моторно летене в аероклубовете в Ловеч, Плевен и София. През 1964 г. завършва първия випуск на Висшето военно-въздушно училище „Г. Бенковски“ в Долна Митрополия с диплом за летец инженер.

Георги Иванов е обучаван в Центъра за подготовка на космонавти „Юрий Гагарин“ в Москва в СССР. На 1 март 1978 г. той e избран измежду четирима за кандидат за космонавт във втората група от програмата „Интеркосмос“, който действа от 1967 г. Подготовката за полета навлиза в решителната си фаза в средата на 70-те години на миналия век.

На 10 април 1979 г., Българската телеграфна агенция предава дългоочакваната новина – българин в Космоса. 

Официалното съобщение под заглавие „В полет – Союз-33“, е кратко: „Москва, 10 април (ТАСС-БТА). На 10 април в 20,34 часа московско време от космодрума в Байконур е изстрелян космическият кораб „Союз-33“ за извършване на съвместни изследвания и експерименти по програмата „Интеркосмос“, пилотиран от международен екипаж в състав: летецът космонавт на СССР Николай Рукавишников и българският космонавт изследовател майор Георги Иванов“. 

В Космоса Георги Иванов прекарва 1 ден, 23 часа и 1 минути.

По-късно става ясно, че

полетът е бил на косъм от катастрофа и само хладнокръвието на българина е спасило живота

на двамата космонавти.

При последните маневри за скачване с орбиталния комплекс "Солют 6" отказва основният двигател. Космонавтите правят шест опита да го включат, но не успяват. Скачването е отменено.

Включват резервния двигател, но след минути и той изключва. Прекъсва и връзката със Земята.

Налага се космонавтите да управляват ръчно приземяването. Капсулата се врязва остро в атмосферата, натоварването е огромно, на границите на човешките възможности. 

Апаратурата показва, че през цялото това време пулсът на Георги Иванов не се учестява.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обезщетението за отглеждане на дете през втората година остава 398,81 евро, след като предложенията за увеличение не бяха подкрепени от бюджетната комисия.

Майчинство, безработица и максимална пенсия остават замразени

Парите ни Преди 2 минути

Бюджетната комисия запази редица плащания без промяна, но одобри по-високи осигурителни прагове и лични вноски за част от държавните служители

Илюстративно изображение на яхта.

Луксозни яхти на руския елит се струпаха край Бодрум, сред тях и плавателен съд, свързван с Путин

Свят Преди 9 минути

Сред плавателните съдове в Егейско море е и 71-метровата яхта „Виктория“, която се свързва с Путин и неговото семейство.

Единния европейски номер за спешни повиквания 112

Близо 6000 сигнала за денонощие: 112 бе залят от спешни обаждания

Свят Преди 1 час

МВР отчете хиляди повиквания към единния европейски номер, включително сигнали за пожари, катастрофи и престъпления.

Почина Ем Джей Шанън, позната от „Животът на Кардашиян“

Почина Ем Джей Шанън, позната от „Животът на Кардашиян“

Свят Преди 1 час

Ем Джей Шанън беше част от телевизионната история на семейството и се появи в десетки епизоди на поредицата

Румен Радев

Румен Радев е получил гравиран револвер на срещата на Върха на НАТО в Анкара

Свят Преди 1 час

Премиерът обясни, че оръжието от срещата на върха в Анкара е внесено с необходимите разрешителни и няма да бъде лично притежание

Доналд Тръмп

Речта на Тръмп за изборите: Тревожно предупреждение за плановете му за 2026 г.

Свят Преди 1 час

Изказванията за потенциалните уязвимости в американската избирателна система може да бъде нещо, към което да погледнем назад в бъдеще като към значим момент – особено като предварителен преглед на това как Тръмп може да се опита да подкопае изборите през 2026 г.

Българските мъже се очаква да останат активни на пазара на труда средно 35,9 години – най-краткият период сред държавите в ЕС.

Българските мъже работят най-малко в целия ЕС

Парите ни Преди 1 час

За страната като цяло показателят е 34,6 години – близо три години под средното европейско равнище

Величествената красота на Рила планина.

Сигнал за изчезнали младежи край Троян - ПСС не започна издирване, след като те се прибраха сами

България Преди 1 час

Двамата 18-годишни били на разходка в района на село Чифлик, когато близки подали сигнал до спасителната служба

Илюстративна снимка - расизъм

Дипломатически взрив: Китайско AI видео представи филипинците като маймуни

Свят Преди 2 часа

Манила определи материала като расистки и обиден и поиска той да бъде премахнат от социалните мрежи

Илюстративна снимка на жена пред гардероб.

Забравете предразсъдъците: Вехти ли са дрехите втора ръка или това е новият лукс?

Любопитно Преди 2 часа

Бързата мода води до огромно потребление на вода, химикали и енергия, докато повторната употреба ограничава вредния отпечатък

Крепостта Царевец в Търново днес

17 юли: Сълзите на Царевец – денят, в който мракът се спусна над столицата

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Google чества 25 години визуално търсене... с още AI

Google чества 25 години визуално търсене... с още AI

Технологии Преди 2 часа

Интернет търсачката превърна Google в една от най-големите и влиятелните компании от всякакъв тип в света, като от четвърт век тя може да "вижда" и изображения и този юбилей провокира ИТ гиганта да го отбележи с нови интелигентни функции

Прекъснаха Дери Сити - ЦСКА заради червените фенове

Грозни сцени в Ирландия: Фенове превърнаха реванша между Дери Сити и ЦСКА в кошмар

Свят Преди 2 часа

Органите на реда ще анализират кадри от стадиона и ще търсят участниците в нарушенията

Голмайсторът замина на романтично пътешествие до град Таормина, за да отпразнува 22-рия рожден ден на своята любима Изабел Хаугсенг Йохансен

Ерлинг Холанд отпразнува рождения ден на любимата си в Сицилия

Любопитно Преди 2 часа

Голмайсторът замина на романтично пътешествие до живописния италиански град Таормина, за да отпразнува 22-рия рожден ден на своята дългогодишна приятелка Изабел Хаугсенг Йохансен

Снимка на наводненията в Тексас.

Катастрофални наводнения в САЩ взеха жертви

Свят Преди 3 часа

Двама души загинаха, а повече от 2000 спасители участват в мащабната спасителна операция.

Националните флагове на България и Северна Македония

Четири години по-късно: Спорът около втория протокол между България и РСМ остава

Свят Преди 3 часа

Документът от 17 юли 2022 г. е сред ключовите условия по европейския път на Скопие и продължава да предизвиква политически спорове