Б ългария няма да върви в посока на задължителна ваксинация. Ваксинацията ще остане доброволен акт, на принципа на убеждението.

Около това се обединиха представителите на „Продължаваме промяната“, БСП, ИТН и „Демократична България“ при течащите преговори за обща програма в сектор "Здравеопазване", предаде БГНЕС.

Всички партии са съгласни, че трябва да се проведе широка разяснителна кампания за рисковете от COVID-19 и ползата от ваксинирането, както и да се анализира подробно цялата налична статистическа информация за болестта.

"Зеленият сертификат" остана извън полезрението на преговорните екипи.

Условието, с което от БСП заявиха, че компромис няма да направят, е болниците повече да не бъдат търговски дружества.

"Достатъчно се нагледахме на изтласкването на пациента в периферията. Това повече не може да продължава, БСП няма да отстъпи от това", заяви проф. Георги Михайлов от левицата.

"Има такъв народ" искат преразглеждане на здравната карта, която определиха като "продънена".

Трябва да бъде направено така, че НЗОК да може да сключва договори с необходимия ѝ брой легла, смятат от партията.

Те предлагат промяна в текущия модел на финансиране на здравната система.

"Има лекари, които получават еднакви заплати, но не извършват еднакъв брой процедури", каза Иван Лютаков, част от квотата на ИТН.

"Промяна в наредбата за специализации, като това трябва да бъде на базата на здравната карта, за да се види, колко е бройката на дефицитните специалности. След това смятаме, че трябва да се промени начинът на финансиране на специализантите и тяхното заплащане, според пропорционална система на заплащане. Тук не сме съгласни, че броят на извършените процедури трябва да бъде пренебрегван, защото има лекари, които ще получават еднакви заплати, но не извършват еднакъв брой процедури. Ние смятаме, че трябва да има една финансова рамка и на базата на повече извършени процедури и дежурства, това да бъде отразено в заплащането", предложи Лютаков.

За "Демократична България" здравеопазването е основен сектор, където трябва да се постигне консенсус между отделните партии.

Приоритет на партията е справянето с източването на средства в здравеопазването.

"Годишно около 10 милиарда лева се харчат в здравеопопазването, като от тях около 5.5 милиарда през здравните осигуровки и 4.5 милиарда извън официалните канали, извадени пряко от джоба на всеки един гражданин. Затова най-важната ни политическа задача е спирането на злоупотребите и неефективното изразходване на парите ни за здраве. Това ще доведе до драстично намаляване на доплащането от джоба на гражданите за медицински услуги и лекарства", категоричен е Александър Симидчиев.

От ДБ настояват за по-добър конрол върху осъществяването на медицинската дейност.

"Един от основните проблеми в сектора е липсата на ефективен действен контрол при осъществяване на медицинската дейност и нейното финансиране", заяви Симидчиев.

Високата възраст на работещите в сектора също е голяма предизвикателство, смятат от Демократична България.

"Високата средна възраст на работещите в системата е проблем, който не може да бъде променен бързо, но трябва да се работи в тази посока. Нямаме интегрирана система, която да включва електронни пациентски картони, национални регистри и да работи в улеснение на лекарите и пациентите. Трябва да имаме ясна цел, а не да работим на парче, както се правеше досега", каза Симидчиев.

Корупцията в здравеопазването също е проблем, който трябва да бъде решен, смята Симидчиев.

"Друг голям проблем е корупцията и вмешателството при вземане на решения от страна на различни вредни индустриални интереси, като тютюневата и алкохолната индустрия", посочи той.

Kато част от коалиционните преговори, инициирани от "Продължаваме Промяната" днес се проведе и дебат за сектор "Земеделие".

От БСП бяха категорични, че основната им задача е да се смени модела на управлението в земеделието.

"Създаденият модел през последните 15 години беше всичко да бъде парцелирано на феодален принцип, а не да бъде подчинено на общ стратегически план, който да разглежда земеделието като част от цялата система от сектори заедно с околната среда, с регионалното развитие, с демографското развитие, с образованието. Земеделието беше подчинено на основните функции - власт, финансов ресурс, контролиране, корпоративен вот", посочиха от БСП. 

От партията предлагат около 10 акцента на дискусията, по които според тях имат консенсус с останалите участници в дискусията.

На първо място да се стъпи на това, което имаме в отделните сектори, чрез пълната им инвентаризация. "На база на постигнатото в областта на зърнопроизводството да се направи така, че да стимулираме развитието и на останалите сектори в земеделието, да се спре обезлюдяването на цели региони в страната, да спрем разрухата и упадъка на селата и малките населени места", посочи Стефан Бурджев.

Според него философията на всички участници в преговорите е една и съща и може "след равносметка на база законите и какво имаме, да направим ясен план с 5,7,8 задачи, които да свършим, отколкото с 20 и в един момент да претърпим разочарование".

Момчил Неков подчерта, че България има много качествен мед, но консумацията е около 300-400 грама ежегодно при 600- 700 грама в ЕС, което означава, че ако убедим населението в ползите от продукта, няма да има нужда да изнасяме. 
Това, което произвеждаме, е около 1,5 кг на глава от населението, посочи Неков. Той повдигна въпросите за вноса на фалшив мед от Китай и припомни усилията си да защити българските продукти чрез националната кампания "Да защитим българския вкус". Трябва обаче самите производители да се обединят и сами да отстояват интересите си, посочи той.

В България кооперирането е трудно осъществимо и от там трябва да се изхожда от политиките в сектор "Земеделие", смятат от БСП. 

Експертите на партията настояват за гаранционен фонд, което да не налага стопаните да ипотекират имуществото си при всеки заем. Освен това - изграждането на напоителни системи на територията на страната чрез бюджета с инвестиции в помпените станции. "За да осигурим ефективно земеделие в България, трябва да осигурим на стопаните достъп до земя и вода", смятат от БСП. 

Организацията на производителите е друг важен фактор, с акцент върху малките производители, като изграждането на борси е един от способите за това. 

От левицата настояват още за контрол върху пестицидите, "защото Европа върви все повече към прецизното земеделие и ние можем да се възползваме от това".

С минута мълчание в памет на жертвите от тежката катастрофа на магистрала "Струма" започна поредният кръг от коалиционни преговори между "Продължаваме Промяната", "Демократична България", "Има такъв народ" и "БСП за България".

Темите, които се обсъждат днес, са здравеопазване, земеделие, образование и електронно правителство. Дискусиите ще продължат до събота - 27 ноември. 

"Продължаваме Промяната" стартираха преговорите за съставяне на кабинет

Преговори за секторите "Правосъдие" и "Транспорт"

Радев: Партиите в НС имат две важни задачи

 

Асен Василев и експертите обсъдиха пътната безопасност

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 37 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 55 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 5 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 6 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио