С пециалните разузнавателни средства (СРС) и наследството, което остава по тяхна линия от закрития спецсъд, са най-голямата трудност, с която се сблъскваме. Това каза председателят на Софийския градски съд (СГС) Алексей Трифонов в интервю за БТА.

Преназначиха съдиите от двете закрити спецсъдилища

Той посочи, че недовършените дела от закрития на 27 юли спецсъд са 143 и те ще бъдат догледани от съдиите, които са ги започнали. Други 54 дела, по които има само внесен обвинител акт, са преразпределени. Най-голямото от тях е над 500 тома. То е срещу Бобокови, каза Трифонов.

Председателят на СГС посочи, че към този момент СГС ще работи в две сгради - на Съдебната палата и на бившия спецсъд, защото в самата палата няма място.

Парламентът прие на първо четене закриване на спецправосъдието

Следва пълният текст на интервюто:

- Измина точно месец от закриването на спецсъдилищата. Делата, които бяха започнати, ще трябва да бъдат довършени от съдиите, на които са разпределени, но административно те вече се намират в СГС. Колко започнати дела наследихте и каква е съдбата им?

- Висящите дела са 143. Това са процесите, по които има определен съдия-докладчик, съдебен състав и вече е проведено разпоредително заседание. Те ще бъдат догледани от съдиите от вече закрития специализиран съд. Извън тях, има още 54 дела с внесен обвинителен акт, но без проведено първо заседание. Тези дела са преразпределени на случаен принцип, като 42 от тях са се паднали на съдиите от наказателното отделение на СГС, а останалите 12 - при съдиите от вече закрития съд. Като обем най-малкото от тези 54 дела е осем тома, а най-голямото е по обвинението на Бобокови - 526 тома, други са с по 200-300 тома. По 20 дела има материали с класифицирана информация. Въпреки съдебната ваканция вече 10 от преразпределените дела са насрочени за разпоредително заседание.

Върховни съдии с остра позиция срещу проверката в спецсъдилищата

- А какво става с всички СРС?

-Имаше сериозни притеснения. Правомощията, които досега бяха на специализирания съд, вече са на СГС. Очакваме сериозно натоварване по посока на разрешенията, които тепърва ще бъдат дадени, защото досега те бяха разглеждани от петима души - двама в СГС и трима в спецсъда, а сега оставаме само двама. По въпроса за разрешенията и кой ще контролира изпълнението им, преди време разговарях с председателя на спецсъда съдия Мариета Райкова. Без да коментирам правилно ли е или не, но те бяха възприели, че ще дават разрешения за СРС  само до 27 юли - денят на закриването на спецсъда.

- Те така или иначе нямат правомощия след това...

- Така е, но въпрос на тълкуване е, ако бяха дали разрешение за СРС на 1 юли и то беше за след 27 юли, дали отговаря на закона.

- Но кой ще наблюдава срочността и на кого ще се представя доклад за ефективността на приложените СРС?

- Държавна агенция технически операции също наблюдава срочността. Те много добре знаят срока за всяко СРС.

- Реши ли се битовият проблем? Имаше въпроси в колко сгради ще е СГС, кой да остане да работи в Съдебната палата? И най-вече - всичко от сградата на спецсъда ще бъде ли преместено в Съдебната палата? Или и СГС ще бъде „разкрачен“ между две сгради?

- На този етап ще бъдем. За да има кардинално решение на проблема със сградния фонд, трябва да приключат ремонтите в старите сгради на районния съд на бул. „Драган Цанков“ и на техникума на бул. „Ал.Стамболийски“. Доколкото знам, има договори, вървят ремонти и се очаква до две години да са готови. И след като пленумът на ВСС вземе решение, ще има окончателно разпределение на съдилищата по съдебните сгради в София. Дотогава ще работим и в двете сгради.

- А къде ще настаните преназначените от спецсъда в СГС съдии?

- Място в Съдебната палата няма. Голяма част от тях ще останат в старата сграда на спецсъда на ул. „Черковна“. Освен това в Съдебната палата няма място и за самите дела. И затова, за да няма разпиляване на дела и местене, всичко ще си остане там, където е.

- А какво ще правите с преразпределените дела, по които ще има много подсъдими? Залите в Съдебната палата могат ли да ги поберат и като цяло ще стигнат ли?

- По-скоро това е въпрос на практическо решение, което ще се наложи в процеса на работа.

- Но това може да се наложи още утре да бъде решено?

- Може и затова залите на спецсъда ще продължат да бъдат ползвани. Законът влезе в сила през съдебната ваканция, решението на Конституционния съд също излезе по време на нея, но след като тя свърши, имаме готовност да направим работно съвещание с колегите от наказателно отделение, за да си поговорим как те виждат нещата. Но, според мен, няма никаква пречка съдии от СГС да правораздават в сградата на спецсъда, която е предоставена за стопанисване от СГС. Там залите са подходящи за дела с по-голям брой подсъдими и участници.

- А как ще работят съдиите, чиито дела са в сградата на спецсъда, а кабинетите им са в Съдебната палата?

- Идеята е съдиите, които решат да гледат делата в сградата на бившия спецсъд, да имат там работно място и да няма транспортиране на дела. Имаме готовност да назначим още шофьори, имаме и транспортни средства, за да превозваме дела от спецсъда в Съдебната палата, ако се налага.

- Помислихте ли какво ще правите с доказателствата, събрани чрез СРС-та и всички материали от тях?

- Имахме срещи с ДКСИ и ДАНС и съгласувано с тях обособихме втора регистратура, за да няма приемо-предаване на папки. Ако не беше дадена тази зелена светлина, ние трябваше денонощно да приемаме и да предаваме секретни материали. Всеки лист хартия трябва да се предаде отделно.

- Казвате, че ще назначите шофьори, ще имате разходи по другата сграда. Има ли достатъчно пари в бюджета на СГС за всичко това, плюс за заплати на преназначените магистрати и служители?

- Ще трябва да се оправим в рамките на бюджета, който имаме. Нямаме друг избор. Има решение за презаверяване на сметките на СГС и има прехвърляне на средства. Те не са толкова малко, но ако има недостиг, ще поискаме. Нямаме избор. Всички партиди от спецсъда се прехвърлят на СГС.

- Смятате ли, че делата сега ще вървят доста по-бързо с оглед на това, че ще бъдат разпределяни между всички наказателни съдии?

- Зависи от човешкия фактор. Надявам се да няма забавяне. Този въпрос зависи и от поведението на страните. Това, което мога аз да направя, е чисто технически колегите да бъдат обезпечени със зали.

- Да обобщим - кое е най-голямо Ви притеснение във връзка с промените, коя е най-голямата трудност?

- Специалните разузнавателни средства и наследството, което остава по тяхна линия. До момента докладите от експлоатирано СРС, разрешено от спецсъда, се подаваха пред него. Но сега, тези дела и докладите отиват в съответния окръжен съд. Когато разрешението за използване на СРС е по оперативни разработки, в някои случаи заявителите изпращат доклад след прекратяване на използването на СРС до председателите на различни окръжни съдилища, а в същото време материалите по частното дело се намират в сградата на спецсъда. Това налага председателите да пишат писма, с които да изискат материалите по делото и ние да им ги изпращаме. Като обобщение мога да кажа, че на този етап не сме срещнали големи и неразрешими проблеми след влизане в сила на промените в закона. Създадохме организация, преразпределихме незапочналите дела, даже вече част от тях са насрочени. Стремим се да решаваме възникналите трудности на момента и досега мисля, че успяваме.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Спасиха 20-годишен младеж с инсулт

Спасиха 20-годишен младеж с инсулт

България Преди 43 минути

Младежът е изписан от болницата без никакви усложнения и поражения след прекарания инсулт

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Свят Преди 1 час

Върховният съд в Мадрид призна, че данъчните власти са сгрешили за статута на колумбийската звезда през 2011 г. и са я глобили неправомерно. Певицата сподели, че решението слага край на години съсипващ натиск върху нея и семейството ѝ

Владимир Путин и Си Дзинпин

Всички гледат към Пекин: Си посреща Путин само четири дни след Тръмп

Свят Преди 1 час

„Гъсто разпределените във времето посещения предизвикаха широко внимание, като анализатори отбелязват, че в ерата след Студената война е изключително рядко явление една държава да приеме лидерите на САЩ и Русия един след друг в рамките на една седмица“, пише местното издание Global Times

Дейвид Хаселхоф бе забелязан в инвалидна количка и с превързан глезен (СНИМКИ)

Дейвид Хаселхоф бе забелязан в инвалидна количка и с превързан глезен (СНИМКИ)

Свят Преди 2 часа

73-годишната звезда от „Спасители на плажа“ и „Рицарят ездач“ Дейвид Хаселхоф засили притесненията за здравословното си състояние. Актьорът беше заснет в инвалидна количка и с превързан глезен след процедура в Лос Анджелис

Откриха телата на изчезналите гмуркачи на Малдивите

Откриха телата на изчезналите гмуркачи на Малдивите

Свят Преди 2 часа

Четирима от италианските гмуркачи са били част от екип на Университета в Генуа, включително професорът по екология Моника Монтефалконе, нейната дъщеря и двама изследователи

Кремъл отхвърли твърдението на Зеленски за атака срещу НАТО от Беларус

Кремъл отхвърли твърдението на Зеленски за атака срещу НАТО от Беларус

Свят Преди 2 часа

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че твърдението е опит за ескалиране на ситуацията

<p>Андрий Ермак е освободен под гаранция след обвиненията в пране на пари</p>

Пуснаха под гаранция бившия шеф на канцеларията на Зеленски

Свят Преди 2 часа

Снимки, разпространени от местните медии, показаха Ермак, облечен в костюм, днес да напуска ареста в Киев

Трагичната съдба на Гладис Пърл Бейкър – майката на Мерилин Монро

Трагичната съдба на Гладис Пърл Бейкър – майката на Мерилин Монро

Любопитно Преди 2 часа

Дълбоко пазената тайна на Холивуд: Майката на Мерилин Монро прекарва живота си в сянката на параноидната шизофрения. Въпреки болезненото детство и измислената лъжа, че е сираче, секссимволът на века не спира да се грижи финансово за жената, която я ражда

<p>Путин е изправен &quot;пред много трудни избори&quot;</p>

Шефът на естонското разузнаване: Путин е изправен "пред много трудни избори" в Украйна

Свят Преди 2 часа

В последните месеци руските сили в Украйна напредват с едни от най-бавните темпове от 2023 г. насам

Хороскоп за края на май: Кои зодии ще целуне съдбата и за кого предстои обрат

Хороскоп за края на май: Кои зодии ще целуне съдбата и за кого предстои обрат

Любопитно Преди 2 часа

Хороскопът за края на май предсказва период на промяна и трансформация за зодиакалните знаци, но само малцина ще имат особен късмет

Махни се, Жизел! Том Брейди дебютира на подиума на модното ревю на Gucci

Махни се, Жизел! Том Брейди дебютира на подиума на модното ревю на Gucci

Любопитно Преди 3 часа

Легендата на американския футбол Том Брейди изненада всички с неочакван моден дебют в Ню Йорк. Спортната звезда дефилира с екстравагантен кожен тоалет за Gucci, но странната му походка предизвика вълна от подигравки в социалните мрежи

<p>Заради три бали люцерна: Проверяват спорната конфискация на автомобили</p>

Заради дело за кражба на три бали люцерна: Конституционният съд проверява спорната конфискация на автомобили

България Преди 3 часа

Плевенски съдия отказа да отнеме автомобил с ремарке, послужили за кражба на фураж за 387 лева. Той изпрати Наказателния кодекс на съд с мотивите, че законът наказва несправедливо според цената на колата и превръща съдилищата в гумен печат

Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади е изписана от болница

Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади е изписана от болница

Свят Преди 3 часа

Мохамади получи Нобеловата награда през 2023 г., докато беше в затвора

Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

България Преди 3 часа

Камионът пътувал от Белгия през България за Турция

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

Любопитно Преди 3 часа

По време на панела участниците демонстрираха в реално време създаването на работеща платформа за подаване на сигнали от граждани

Рокада във властта: Николай Шушков е новият шеф на Агенция „Митници“

Рокада във властта: Николай Шушков е новият шеф на Агенция „Митници“

България Преди 3 часа

Шушков е дългогодишен служител в Агенцията