П арламентът започна работа с близо час закъснение поради липса на кворум при първите два опита за откриване на пленарния ден. При първия опит в пленарна зала се регистрираха 111 народни представители от минимум необходимите 121, при втората – 116, при третата – 121. При първите два опита депутати от БСП бяха в зала, но не се регистрираха. При третия опит от БСП не бяха в зала. От ДПС влязоха след откриване на заседанието.

БСП е с условие за регистрация в началото на пленарните заседания

– оставката на Валери Симеонов; ДПС отново настояват, че кворумът е ангажимент на управляващото мнозинство; от ГЕРБ препоръчаха хората да гледат, да видят кой идва на работа; за Волен Сидеров („Обединени патриоти“) проблеми с кворума е имало и преди.

Така представителите на политическите сили в Народното събрание коментираха пред журналисти ситуацията с регистрацията днес сутринта в началото на пленарното заседание.

„БСП няма да се регистрира за нито едно пленарно заседание, докато Валери Симеонов не подаде оставка“,

обяви Крум Зарков от левицата. Така социалистите се солидаризирали с искането на майките на деца с увреждания, чиито палатки все още са пред сградата на НС, вицепремиерът да бъде освободен от поста. Решението било взето снощи на заседание на парламентарната група и не било съгласувано с ДПС.

Зарков заяви, че Симеонов отговаря и за Държавната агенция за българите в чужбина, където избухва поредният за това управляващо мнозинство корупционен скандал. Затова БСП настоява за дълбочинно разследване не само на конкретните заподозрени, но и на всички техни политически връзки и покровителства. На тази база ще бъде изработена и позицията на партията.

Според Йордан Цонев от ДПС

„мнозинството да си осигурява кворум, така каза г-н Борисов,

не сме водили разговори с БСП“. Попитан дали причината да не се регистрират днес е Валери Симеонов той отговори, че въпросът е риторичен.

„Тези, които настояват да се приемат бързо законите, включително и за майките, загубиха един час на парламента, ще го прежалим, но

хората да гледат, да видят кой работи и кой – не“,

поиска Тома Биков от ГЕРБ. „Нямаме информация дали БСП и ДПС ще дойдат на работа, благодарим на Спас Панчев (бел. ред. нечленуващ в ПГ), че е дошъл на работа“, добави той.

Самият Панчев обясни, че задачата на депутатите е да работят, а не да стоят извън пленарната зала. По думите му, има много законодателна работа, ноември е важен, защото ще се гледа бюджетът. „С моя глас днес има кворум“, отбеляза той, но добави, че това не би било определящо, ако всички депутати на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ са били на мястото си.

Председателят на ПГ „Обединени патриоти“ Волен Сидеров заяви по отношение на трудния кворум днес, че това се е случвало и друг път.

Продължават протестите на майките на деца с увреждания

Валери Симеонов се извини на всички засегнати

ВМРО: Няма причина да искаме оставката на Симеонов

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Свят Преди 5 часа

"Украйна от години работи за прекъсване на (руските) газови доставки за Европа", каза унгарският премиер

Израелският военен началник обеща засилване на ударите срещу "Хизбула" в Ливан

Израелският военен началник обеща засилване на ударите срещу "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 5 часа

Това заяви началникът на израелската армия, генерал-лейтенант Еял Замир

Китай и Русия обсъдиха деескалация на конфликта в Близкия изток

Китай и Русия обсъдиха деескалация на конфликта в Близкия изток

Свят Преди 8 часа

Китай и Русия са близки икономически и политически партньори, като отношенията им се задълбочиха още повече след руската инвазия в Украйна през 2022 г.

,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 8 часа

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 9 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 9 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Любопитно Преди 10 часа

Учени предупреждават, че много легендарни места ще изчезнат завинаги

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 10 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 10 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 11 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 11 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 11 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 12 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 12 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 13 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 13 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура