М инистерски съвет отхвърли искането на БСП да стопанисва паметника на връх Бузлуджа. Преди решението в парламента се разразиха ожесточени спорове между управляващите и опозицията по тази и други теми. 

Стигна се до там, че председателят на НС Димитър Главчев изгони депутата от БСП Румен Гечев от зала, а с това и останалите червени депутати напуснаха. БСП поиска оставката на вътрешния министър Валентин Радев и заради промените в закона за движение по пътищата, заради изказването му, че колкото повече ни подслушват, толкова по-добре, "за да хващат лошите".

Може ли МВР да ни подслушва във "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"

ГДБОП ще може да шпионира във "Вайбър", "Скайп" и "Фейсбук"

Самият Радев коментира, че е изненадан, а шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов определи искането като абсолютно несъстоятелно. 

Източник: БГНЕС

Цветанов подчерта, че вътрешният министър е един от българските граждани, които винаги са се придържали към законността. „И като бивш военен и като зам.-министър в първия кабинет „Борисов” винаги е спазвал законите на страната”, каза Цветанов.

В рамките на пререканията за Бузлуджа от Обединени патриоти излязоха с декларация срещу връщането на монумента на БСП.

"Декларацията казва просто, че не може да се предостави тази частна държавна собственост

на една партия за партиен музей и за място на партийно поклонение. Този връх е символ на много исторически събития”, заяви Милен Михов.

„Бузлуджа не е на БСП, независимо дали ще бъде върнат или не. Това е паметник на цяла България и единственото, което искаме, е да го съхраним”, заяви от своя страна депутатът от левицата Антон Кутев.

„Патриотите да се разберат с Бойко Борисов. Премиерът е предприел действия за връщане на паметника, точно защото държавата не може да се справи. В момента Патриотите са управляващи. Ако имат идеи за това как да направят паметника действащ и как да съхранят паметта – нека да го направят”, допълни Кутев.

По-късно днес

правителството отхвърли с 12 на 7 гласа искането на БСП

да получи безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години върху Дома-паметник на връх „Бузлуджа“. Предложението беше внесено за разглеждане на днешното заседание на Министерския съвет от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова реагира във "Фейсбук", че "столетницата" няма да се откаже и ще търси начин по съдебен ред да получи правото върху паметника. 

"С решението си днес правителството узакони разрухата. Бузлуджа и още стотици други войнишки паметници, паметници на революционери и герои на България са изоставени и се рушат. Така се заличава историята и паметта ни", пише още Нинова.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, както и премиерът Бойко Борисов са гласували "за" БСП да стопанисва паметника на Бузлуджа. 

Това стана ясно от думите на самия Нанков. Според него, до днешното решение се е стигнало до разгорещен дебат в Министерски съвет.

Министърът допълни, че на 7 февруари т.г. са приети промени в Закона за държавната собственост, включително с гласовете на БСП, които сега не позволяват даването на паметника под наем.

От 2009г. до този февруари е имало в сила правителствено позволение БСП да стопанисва "чинията", за което от партията е трябвало да сключат договор с областния управител на Стара Загора, но това не е сторено. Нанков още разкри, че сегашният губернатор е изпратил в последния момент отрицателно становище относно отдаването на паметника на БСП. 

В момента поста се заема от Гергана Микова, която беше излъчена от Обединените патриоти. Случайно или не, сегашната позиция по въпроса на Община Казанлък е, че паметникът може да се поддържа от нея с европейски средства. 

Бузлуджа взриви страстите: Това е връх Хаджи Димитър

БСП се събра на Бузлуджа, акцент ще са президентските избори

Междувременно от БСП поискаха и оставката на вътрешния министър Валентин Радев

заради системно несправяне с проблемите в системата, както и заради обществения натиск и протестите миналата седмица.

"Министърът на вътрешните работи смути обществото. Този човек е заплаха за демокрацията", обясни на брифинг Красимир Янков.

Левицата е смутена от поведението и изказванията на шефа на МВР. "Министърът трябва да е гарант за правата на гражданите", подчерта Янков. Според него се цели оказване на политически натиск върху гражданите.

"Българското правителство не уважава парламента.

Няма друга страна по света, където министри отлагат със седмици отговори, премиерът отказва да идва. Горе долу те искат да кажат на парламента „кои сте вие, ще правим каквото си искаме”.

Това каза депутатът от БСП Румен Гечев, след като председателят на Народното събрание Димитър Главчев го отстрани от пленарна зала по време на гласуването на Споразумението за консултантски услуги между Министерски съвет и Международната банка за възстановяване и развитие.

Аз искам да ми се отговори на въпросите, които зададох от името на парламентарната група. Това няма да остане ненаказано, заключи Гечев. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ извадиха Сирия от черния списък със спонсори на тероризма

САЩ извадиха Сирия от черния списък със спонсори на тероризма

Свят Преди 6 часа

Премахва се също така определянето за глобална терористична структура на "Фронт ан Нусра"

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Любопитно Преди 9 часа

Цолов е лидер в генералното класиране във Формула 2

Българи замесени в схема за контрабанда на газ от Китай

Българи замесени в схема за контрабанда на газ от Китай

Свят Преди 11 часа

След вноса продуктът е бил складиран, преработван и преетикетиран незаконно, а след това пускан на италианския пазар на по-ниски цени

Гешев

Гризлито Гешев е готов за нови подвизи на Арената на “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Георги Гешев отново ще стъпи на бойното поле в Дуранкулак тази есен по NOVA

Тръмп: Иран се срива  напълно!!!

Тръмп: Иран се срива напълно!!!

Свят Преди 12 часа

Иран: Това победа ли е или признание за поражението на Америка?

Джеф Безос и Макензи Скот

След развода с Джеф Безос: Макензи Скот шокира с роман за фашизъм и секс в Белия дом

Любопитно Преди 12 часа

Бившата съпруга на Джеф Безос започна да публикува безплатно новата си книга в Substack, където изследва разполовени Съединени щати, фашистки заплахи, лични фантазии и шокиращ разврат сред политическия елит

Радев отговори на Борисов за американските самолети

Радев отговори на Борисов за американските самолети

България Преди 12 часа

Радев: А що се отнася до "Коалицията на желаещите", мисля, че няма нужда да се спекулира

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

България Преди 13 часа

GPS заглушителят в София бил монтиран на джип, съобщи премиерът

Барън Тръмп

„Къде да убием Барън Тръмп?“: Ирански медии със смразяващо видео за сина на президента на САЩ

Свят Преди 13 часа

Клипът, свързван с медии, близки до Корпуса на стражите на ислямската революция, съдържа заплахи срещу 20-годишния син на Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Любопитно Преди 13 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп се разходиха в Розовата градина в четвъртък, хванати за ръце, по изключително премислен начин, съобщиха експерти по езика на тялото

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

България Преди 14 часа

Това прие парламентарната Комисия по правни въпроси на второ четене

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Свят Преди 14 часа

Броят на силните земетресения за толкова кратък период от време може да изглежда шокиращ, но експерти заявявиха, че това е обичайно за динамична планета като нашата

<p>&quot;Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв&quot;</p>

"Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв": Невидимата битка на украинските съдебни медици

Свят Преди 14 часа

Десетки хиляди украински семейства живеят в мъчителна неизвестност за съдбата на близките си. В Днипро съдебните медици ежедневно сглобяват пъзела от кости и ДНК, за да върнат имената на загиналите и да дадат последен покои на телата им у дома

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Свят Преди 14 часа

Министърът на отбраната Ромулус Русин-Сенди потвърди, че пилотът е жив

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

България Преди 14 часа

Във вторник парламентът ще гласува текстовете на второ четене

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август

Куче нахапа 2-годишно дете в Кубрат, момчето е в болница

България Преди 14 часа

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август