186

Д нес се проведе Учредителното събрание на новата партия ДОСТ, създадена от бившия лидер на ДПС и настоящ независим депутат Лютви Местан.

Сред учредителите са и двама от основателите на ДПС

– Неджметин Хак и Мехмед Ходжа, отбелязва Нова ТВ и съoбщава, че на събраnието присъстват около 200 души. Най-многобройна се очертава да бъде делегацията от Кърджали – около 40 души, следвана от тази от Добрич.

Сред участниците в учредителното събрание ще бъдат 15 души от Съюза на репресираните. Към тях ще се присъединят и изселници от Турция и организатори на протестите от Майските събития през 1989 г.

„Скъпи, приятели, от тук нататък нашето обръщение ще бъде – скъпи, приятели”, обърна се Местан към присъстващите в залата, след като там се чу националният химн на България, както и този на Европа, информира БГНЕС.

„Срещу нас стои огромен финансов ресурс и

машината на статуквото, която ще репресира всеки, който ще ни последва.

Цели се и включване на инструментариума на държавата чрез мита за националния предател, който щял да основе протурска партия. Кого и какво виждаме в тази зала, обаче, запита Местан. Тук виждам само български патриоти”, каза Лютви Местан, докато зад гърба му изпъкваше картата на България с надпис върху нея – „За евроатлантическа България”.

Вижте снимки от учредителното събрание на ДОСТ

„Защо сега, сега ли сме погледнали, ще ни задават този въпрос и ни трябва ясен отговор”, убеден е Местан. „Отговорът е категоричен – виждахме, но си затваряхме очите, правихме компромиси в името на единството.

Носим отговорност, че превърнахме единството в самоцел, в своеобразен фетиш”,

призна Местан.

„ДОСТ ще бъде радикална, натовска и евросъюзническа партия. Ако в нечий ум се върти безумната идея да потърси измислени основания за нерегистрирането на ДОСТ нека да знае, че с присъствието си в тази зала днес всички вие казвате най-важното - ДОСТ вече е регистрирана в сърцата на хиляди български граждани и няма сила, която да я спре”, обяви Местан.

Той заяви, че Доган е решил да сведе пронатовската му позиция до протурска и е внушил съмнения за политика на 5-а или 6-а колона. Така,

според Местан, почетният лидер на ДПС е обслужил проруските настроения в българското общество.

„Той се отрече от верния път, по който ДПС се движеше при моето председателство - пътят на автентичния евроаатлантизъм”, изтъкна Местан.

Лидерът на ДОСТ поясни, че бъдещата партия ще разчита не само на гласовете на разочарованите от ДПС, но и на гласовете на всички останали български граждани - етнически българи, турци, роми, евреи, арменци, за които етнорелигиозното различие не е риск за националната сигурност, а е богатството на България.

„За нас изборът, пред който сме изправени, никога не е формулиран като избор между Турция и Русия. Това винаги е бил и ще бъде избор да бъдем реален съюзник и стожер на евроатлантическата демокрация срещу беззаконието и произвола.

Преди близо 30 години беше много по-трудно и страшно. Днес е не по-малко трудно.

Трябва да защитим каузата и разбирането си за гражданска демокрация,

да скъсаме с олигархията и задкулисието и да се върнем към прозрачни политически отношения. Нека бъдем истински демократи за отговорността, свободата и толерантността”, призова съмишлениците си Местан.

Той коментира, че единството е благородна цел, само ако се гради в името на ценностите и общия интерес. „Ако е продукт на демократични дебати, единство – разбирано, като аз съм единствен и ще ме следвате безропотно независимо дали съм прав или греша, не е единство, а е тоталитаризъм”, каза още Местан.

До създаването на новата партия се стигна след като на Бъдни вечер 2015 г. Лютви Местан беше изключен от ДПС. Бившия лидер последваха тримата депутати Шабанали Мехмед, Айдоан Али и Хюсеин Хафъзов. Те обявиха, че си тръгват от движението и стават "независими".

Малко след това към тях се присъедини и областният лидер на ДПС през последните 20 години в Кърджали Бахри Юмер - знакова фигура в ДПС и един от съоснователите му. Разгневен, той произнесе фразата: "Не може да си седиш в Сарая и да режеш глави", визирайки почетния председател на партията Ахмед Доган. Към тях се присъединиха и депутатът от ДПС и бивш министър на спорта в кабинета на Пламен Орешарски - Мариана Георгиева, както и Венцислав Каймаканов.

Последваха критики за това, че Местан е предал българските национални интереси, както и в ислямизъм, а самият той трябваше да се "крие" със семейството си в посолството на Турция.

Самият премиер Бойко Борисов призна, че е имал телефонен разговор в турския си колега с молба да се намеси в случващото се в редиците на ДПС. "Много маски паднаха, че има интерес за влияние във вътрешната ни политика от Турция", зави Борисов.

Припомнете си още за кризата в ДПС:

Журналист: 136 от елита в ДПС с ултиматум от Турция

ДПС иска разследване намесата на Русия и Турция в политиката ни

Турски медии: Ахмед Доган и Делян Пеевски имат забрана да влизат в Турция

Първанов: Представители на Турция шетат из България

Местан: Определихме се като либерали

Коментари 186
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

186 коментара
 
Българинът винаги намира изход и от най-трудните ситуации. Но пък направо е гениален с намирането на входа към тях.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изплащат в пълен размер парите на личните асистенти

Изплащат в пълен размер парите на личните асистенти

България Преди 21 минути

Министерството на финансите ще зареди по сметки лимити за плащания

,

Освен Америка, Тръмп иска да направи душовете и тоалетните "велики"

Свят Преди 24 минути

Тръмп изрази загриженост за това как ниският дебит на душа се отразява на „перфектната“ му коса

<p>Развитие за побоя с лопата в училищен двор в Казанлък</p>

Развитие по случая с побоя с лопата в училищен двор в Казанлък

България Преди 1 час

Наказанията са наложени съгласно сключено споразумение

Стинг отменя концерти заради заболяване

Стинг отменя концерти заради заболяване

Свят Преди 2 часа

Решението е взето заради болест, но не се посочват повече подробности

Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader

Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader

Свят Преди 2 часа

Екипажът е предаден на Оман

Дългът на България към БВП расте най-бързо в ЕС

Дългът на България към БВП расте най-бързо в ЕС

Свят Преди 2 часа

Най-задлъжняла е Гърция, следвана от Италия

Туск призова Европа да не се страхува

Туск призова Европа да не се страхува

Свят Преди 2 часа

Туск: Обръщам се към европейците - вдигнете глава, Европа беше и винаги ще бъде велика

Опасни каскади: Актьори, тежко ранени на снимачната площадка

Опасни каскади: Актьори, тежко ранени на снимачната площадка

Любопитно Преди 3 часа

Разказваме ви за Силвестър Сталоун, Даниел Крейг и четири други знаменитости, които са били ранени по време на снимки

Христиан Мицкоски

Мицкоски: Македония ще бъде най-богатата на Балканите

Свят Преди 3 часа

„Трябва да победим във Вашингтон, Брюксел, Берлин, Лондон, Париж, Рим и други световни столици, ако искаме македонският въпрос най-после да намери своето решение“, заяви македонският премиер

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

България Преди 4 часа

Причината - в писмо от родители се посочва, че хигиената е ниска и има съмнение за деца, заразени с вътреболнична инфекция

<p>&quot;Спрете да работите за Русия&quot;</p>

Великобритания към частните шпиони: Спрете да работите за Русия

Свят Преди 4 часа

Тайните частни разузнавателни и охранителни компании се превърнаха в голям бизнес за Обединеното кралство

Внимание! Нова измама от името на КАТ през чат приложение

Внимание! Нова измама от името на КАТ през чат приложение

България Преди 4 часа

Т. нар. "фишинг" съобщения се разпращат чрез WhatsApp

От нацистки бункер до луксозен хотел: Историята на Hamburg Bunker (СНИМКИ)

От нацистки бункер до луксозен хотел: Историята на Hamburg Bunker (СНИМКИ)

Свят Преди 4 часа

Тази бетонна структура с мрачна история е претърпяла изненадваща промяна

Снимката е илюстративна

Фалшива медицинска сестра отвлече бебе от родилното

Свят Преди 4 часа

Похитителката симулирала, че е бременна, подготвила парти за посрещане на бебето в дома си

Неочакван обрат: Таблоид се извини на принц Хари за намесата в личния му живот

Неочакван обрат: Таблоид се извини на принц Хари за намесата в личния му живот

Свят Преди 4 часа

Херцогът уреди делото си, преди още процесът да започне