О чертава се опасността да имаме по-силно правителство от кабинета "Орешарски", което да води страната също в негативна посока.

Това заяви пред журналисти в парламента съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок и председател на ДСБ Радан Кънев.

Според него сегашното управление се оформя като такова на ГЕРБ, ДПС и АБВ.

"Г-н Борисов и ГЕРБ направиха много ясен и много тежък политически избор – дали това правителство ще се занимава с реформи или не. Прецениха, че комфортът им от гледна точка на лобитата, които стоят зад съдебната власт, същите, които свалиха ГЕРБ през 2013 г., които им спретнаха "Костинброд", които избраха Пеевски и се заканваха с физическа разправа с ГЕРБ, същите

тези хора бяха предпочетени от г-н Борисов като партньори

в сегашното им управление. То се оформя като управление на ГЕРБ, ДПС и АБВ", категоричен е Кънев.

По думите му важният въпрос е дали ДБС ще бъде част от такова управление.

"Това е въпрос за бъдещето на България и дали настоящият парламент и правителство могат да движат нещата във вярната посока или ще продължат тенденцията да се движат в грешната посока, т.е. ще бъдат по-силен продължител на кабинета "Орешарски", който беше много слабо правителство.

Очертава се опасността да имаме по-силно правителство, което да води страната също в негативна посока.

Това е голяма опасност", коментира Кънев.

На въпрос дали и здравният министър Петър Москов ще напусне правителството, депутатът заяви, че в събота ръководството на ДСБ ще излезе с решение по отношение на участието си в управлението. Той призова за търпение, защото е време за сериозни политически решения.

Москов, който е представител на ДСБ в правителството, за момента запазва мълчание по повод оставането си в кабинета след оставката на колегата си Христо Иванов. Нехарактерното за здравния министър мълчание породи и редица коментари в социалната мрежа "Фейсбук", където потребителите си задават въпроса за бъдещето му в управлението.

По думите на Кънев преди общо решение на РБ трябва да има политическо решение на отделните партии в него.

"За съжаление от много време насам блокът се превърна в организация, в която си

споделяме решенията на отделните партии, а не взимаме решения заедно",

коментира той. Попитан за това колко депутати от РБ са готови да минат в опозиция Кънев заяви, че не прави сметки, а се надява на обща" солидна политическа позиция.

На въпрос дали ДСБ ще предложи нова кандидатура за министър на правосъдието Кънев заяви, че той лично няма да предложи.

Попитан дали Меглена Кунева отговаря на неговите изисквания за правосъден министър Кънев каза:

"Човекът за този пост беше Христо Иванов".

"Трудно ми е да си представя след всичко, което изтърпя Христо и от свои, и от чужди, след цялата помия, която се изля върху него, че ще се намери човек с подобна твърдост и смелост, който да застане там и да провежда реформаторска политика. Сериозно съм притеснен, че следващият правосъден министър няма да има смелостта да върви по стъпките му", коментира той.

"Видях много атаки срещу Христо и от ГЕРБ, и от РБ. Нещо, което дълбоко лично ме отврати", допълни той.

Самият Христо Иванов коментира пред журналисти, че важното е, че оставката му е напълно обоснована днес.

Той посочи, че тя е дошла като резултат от реакцията на институциите на скандала Янева – Ченалова, на отказа да се направи сериозна проверка на случая, от огромната медийна кампания срещу него и като резултат на акта на парламента.

По повод фалшивото писмо от името на ДБГ вчера и подозренията, че зад хакерската атака стои ДСБ, Кънев заяви:

"Няма хакери на ДСБ.

Такива простотии се случват всеки ден. Доколкото разбрах, става дума за генериране на фалшив имейл, а не за хакерска атака".

Попитан дали има намерения да прави нова политическа формация Радан Кънев каза, че ако е искал да създава такава, щял да го е направил отдавна.

В сряда Радан Кънев обяви, че става опозиционен депутат и оттегля подкрепата си от правителството.

Същевременно съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеоно коментира, че

трусовете в Реформаторския блок няма да доведат до промени в правителството.

Пред радио "Фокус" той каза, че оставката на Христо Иванов няма да бъде последвана от други оставки на министри от РБ и допълни, че блокът ще продължи да участва в управлението, но при евентуални предсрочни парламентарни избори Реформаторите ще загубят голяма част от подкрепата за тях.

"Реформаторският блок е важен за правителството дотолкова, доколкото да свали от плещите на най-голямата партия - ГЕРБ отговорността, тежестта на второ самостоятелно управление", коментира Симеонов.

Попитан дали Патриотичният фронт би приел министерско кресло, Симеонов отговори, че той в лично качество не би се ангажирал да участва в настоящия кабинет. Според него и ролята на ДПС в управлението е силно преувеличена.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Любопитно Преди 11 минути

Инфлуенсърите Ивелина и Герман покориха “Платформата на любовта”

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

България Преди 51 минути

Според формацията Георги Кузмов е заблудил всички страни

🎖️🇺🇸 Готвят военен парад за рождения ден на Тръмп 🎂🚁

🎖️🇺🇸 Готвят военен парад за рождения ден на Тръмп 🎂🚁

Свят Преди 1 час

На 14 юни американският президент ще навърши 79 години, а армията на САЩ отбелязва 250 години от създаването си

Още два златни медала за България от Европейското по таекуон-до

Още два златни медала за България от Европейското по таекуон-до

Любопитно Преди 2 часа

Така общият брой на отличията ни след първите три дни е 24

Тръмп върна визите за румънците

Тръмп върна визите за румънците

Свят Преди 2 часа

Румъния беше 43-тата държава, включена в програмата за безвизови пътувания до САЩ

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

Двамата не крият симпатиите и антипатиите си към останалите двойки от предаването

Почитаме паметта на свети мъченици и епископ, кои са те

Почитаме паметта на свети мъченици и епископ, кои са те

Любопитно Преди 3 часа

На 3 май отдаваме почит на Тимотей и Мавра, както и на Аргоския епископ Петър Чудотворец

След силното земетресение: Чили отмени тревогата за цунами

След силното земетресение: Чили отмени тревогата за цунами

Свят Преди 3 часа

Трус с магнитуд 7,4 бе регистриран в петък край южните брегове на Чили и Аржентина в протока Дрейк

Затварят аварийно част от локалното на ''Цариградско шосе", промени в градския транспорт

Затварят аварийно част от локалното на ''Цариградско шосе", промени в градския транспорт

България Преди 3 часа

Става въпрос за отсечката между ул. "Димитър Моллов" и ул. "Владимир Пашов"

Там избраха Тръмп. Но сега са разочаровани от него

Там избраха Тръмп. Но сега са разочаровани от него

Свят Преди 4 часа

В Канзас и Мисури Доналд Тръмп спечели убедително

Забравете дубайския шоколад — нов зелен десерт превзе света

Забравете дубайския шоколад — нов зелен десерт превзе света

Любопитно Преди 4 часа

Тортата тип шифон с пандан се превърна в един от най-популярните десерти в света

Microsoft премахва паролите за новите профили

Microsoft премахва паролите за новите профили

Технологии Преди 4 часа

Компанията иска постепенно всички да спрат да използват този метод

Автомобил се вряза в хора в Германия

Автомобил се вряза в хора в Германия

Свят Преди 12 часа

Няколко души са тежко ранени, а жена загина

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 12 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

<p>Принц Хари е &quot;опустошен&quot;, иска да се сдобри с краля</p>

Принц Хари е "опустошен" след загубата в съда, иска да се сдобри с краля

Свят Преди 14 часа

Хари: Бих искал помирение със семейството си

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 17 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен