К расимир Каракачанов, кандидатът за президент на Обединените патриоти, Трайчо Трайков, номинацията на реформаторите, Ивайло Калфин, издигнат от инициативен комитет "Калфин - президент" и Пламен Орешарски, подкрепен от ДПС участваха в дебат в "Здравей, България" по NOVA, който обаче бе избегнат от сочените от социологическите проучвания за фаворити - Цецка Цачева и Румен Радев. Те не са пожелали да участват, въпреки отправената покана.
Кандидат-президентите и вицетата им в СНИМКИ
"Не знам защо двама от кандидатите, които помислиха, че са най-великите, бягат от дебатите. Те си мислят, че са назначени служебно за балатожа", посочи Каракачанов.
"Тези, които се крият от дебати, вероятно ще се крият и за хората", посочи Трайков.
Според Калфин кандидатите на ГЕРБ и БСП могат да научат нещо от техния дебат.
Една от темите, които четиримата коментираха, бяха доходите, социалното неравенство и икономиката.
„Българският президент няма правомощията да разпореди на правителството да бъдат вдигнати пенсиите, заплатите или да определя икономическата политика. Президентът обаче може да бъде активен, за да налага подобна политика на кабинета”, заяви Красимир Каракачанов.
Всичко за кандидат-президентите и изборите
Партиите стартираха официално кампаниите и обещанията
„Президентът няма преки правомощия, но в държавната са необходими дългосрочни политики. Ако искаме да говорим за повишаване на доходите, трябва да говорим за различен тип икономика. Трябва да говорим за социална система, която е справедлива. За действия, които ангажират различни институции. Президентът би могъл да бъде тази институция, която да бъде двигател и да създаде средата, в която да се изработят по-дългосрочни политики”, заяви Ивайло Калфин.
„Вие сте поставили въпроса с думите социално равенство. Аз смятам, че трябва да говорим за социална справедливост, защото когато нея я има, това означава, че държавата си върши работата в това да гарантира, че правилата са еднакви за всички и се спазват. Ролята на президента е да помогне именно това да се случи”, коментира от своя страна Трайчо Трайков.
Интригата за изборите се заплита
Алфа Рисърч: Противоречиви нагласи преди 6 ноември
„Борбата с бедността е функция на икономическото развитие, от една страна. И от друга – за хората, които не биха могли пряко да се възползват от икономическото развитие и от социалните политики на самата държава. Затова президентът, макар и да няма лостовете на изпълнителната власт, може да насърчава всяка добронамерена и благоразумна политика на развитие, както и всяко преразпределение през бюджета на доходи в посока на най-бедните”, заяви Пламен Орешарски.
Борбата с корупцията и реформата в съдебната система
„Проблемът с корупцията е проблем на върховенството на закона, за което повече говорим и по-малко сме направили. Всички правителства досега се опитват да реформират съдебната система, но усилията се свеждат до това да се сменят кадри”, заяви Орешарски.
„Не смятам, че някога е имало мнозинство, което се е опитало наистина да реформира съдебната система. Миналата година всички народни представители бяха против реформите. Държавата не може да бъде гарант, че правилата се спазват”, каза от своя страна Трайчо Трайков.
„Всички опити да се направи по-ефективна съдебната система спират в темата Велико Народно събрание. Предлагам да се направи една дискусия при държавния глава за това какво ни пречи да направим тази реформа, да имаме работеща съдебна система. Този дебат не трябва да бъде в парламента, за да излезе от партийното дърпане и джафкане”, смята кандидат-президентът Ивайло Калфин.
„Как искате съдебната система да е нормална, след като политическата класа е корумпирана. Според мен личният пример на политиците е основата, на базата на която може да се потърси реална сметка. Личният пример преди всичко”, смята Красимир Каракачанов.
Проблемът с бежанците; отношенията с Турция; България между Москва, Брюксел и Вашингтон
„България трябва да води политика на недопускане на бежанците в България, на защита на границата, включително употреба на сила. Никакво трайно заселване, както предлага правителството в момента”, на мнение е Красимир Каракачанов. „По отношение на външната политика – естествено е, че България е член на НАТО и ЕС, но това не означава, че не трябва да водим балансирана политика и приятелски отношения с Русия. Турция е голям проблем в международната политика. Моето категорично мнение е „не” на Турция в ЕС”, заяви Каракачанов.
„Темата за бежанците до голяма степен е външнополитическа. Да, трябва да си пазим границите, да има охрана на нея. Много важно е да се спре напливът на бежанци. Голяма част от тях идват от страни, които не са свързани със съответен конфликт. Така че работа на президента е да води активна дипломатическа дейност за това те да могат да се връщат обратно. Като президент бих започнал много активно политика на Балканите и в Черно море, за да можем да върнем на България авторитета и спокойствието около границите ни”, заяви Ивайло Калфин, кандидат за президент на АБВ.
„Проблемът е, че страните, откъдето идват бежанците, не изглежда, че ще се успокояват в бъдеще, а напротив – ще става още по-лошо положението. Затова и България, но най-вече Европа, трябва да намерят решение, което ще е устойчиво във времето. То е свързано със способността да се защитават границите, както и да налага политическо влияние в страните, от които идват. Работата, която трябва да свършим у нас, е свързана с битката с каналджийската мафия”, на мнение е Трайчо Трайков.
„По темата за бежанците изразих мнение, когато бях премиер. Защитих югоизточната граница, като започнах изграждането на оградата и рязко спадна броят на нелегалните мигранти през 2014 г. Мнението ми е същото и днес”, заяви Пламен Орешарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!