57

С инът на Тодор Живков – Владимир Живков, е починал на 69 години. Кончината на Владимир Живков е 40 години след смъртта на сестра му Людмила Живкова, която си отива на 21 юли 1981 г.

Новината за кончината на Владимир Живков съобщи с пост в социалната мрежа Фейсбук Калин Тодоров, който е син на члена на ЦК на БКП Станко Тодоров.

Владимир Живков е роден на 5 юни 1952 г. в София в семейството на тогавашния секретар на Централния комитет на БКП Тодор Живков и Мара Малеева-Живкова. През 1971 г. завършва средно образование в 35-та гимназия с преподаване на руски език в София. От 1971 г. е член на БКП. След това завършва право в Софийския университет. Докато учи е член на Софийския градски комитет на ДКМС.

През 1980 г. започва работа като научен сътрудник в Института по науките за държавата и правото при БАН. Под ръководството на неговия ръководител Ярослав Радев през 1981 г. защитава дисертация на тема „Правна оценка на Нюрнбергския процес”, вероятно писана от самия Радев.

Жени се два пъти – за Маруся Мирчевска, с която има син Тодор Живков, и за Валентина Станимирова, с която има дъщеря Елизабет Живкова. След смъртта на сестра си Людмила Живкова Владимир Живков става главен директор на Центъра „Знаме на мира“ (до 1989 г.). Същата година е избран за член на Бюрото на Централния комитет на ДКМС. В периода 1982-февруари 1990 г. е председател на Международната фондация „Людмила Живкова“.

От 27 май 1983 до юни 1989 г. е заместник-председател на Комитета за култура. През 1986 г. става заместник-председател на Съвета за духовно развитие при Министерски съвет. От 1986 до изключването си през 1989 г. е член на ЦК на БКП. Народен представител в 8-о и 9-о Народно събрание и член на Комисията по духовно развитие и на Ръководния комитет на българската интерпарламентарна група.

Коментари 57
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

57 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

президентът на Азербайджан Илхам Алиев

Русия: Азербайджан наруши споразумението за прекратяване на огъня с Армения

Свят Преди 13 минути

По-рано азербайджанското министерство на отбраната заяви, че е поело контрола над някои помощни пътища в Нагорни Карабах

Русия Индия

Ню Делхи: Русия не може да изпълни доставките на оръжие за Индия

Свят Преди 38 минути

В доклада не се споменава конкретната информация за доставката

джендър

Световната федерация по лека атлетика забранява трансджендъри да участват като жени

Свят Преди 5 часа

"Да предпазим женските категории в нашия спорт, като ограничим участието на трансджендър атлети"

пол

Германия улеснява процедурата за смяна на пола

Свят Преди 5 часа

Тази процедура е дълга, скъпа и се счита за унизителна от засегнатите лица

Владимир Путин и Ердоган

Ердоган благодари на Путин за удължаването на зърнената сделка

Свят Преди 6 часа

Освен това той казал, че Турция и Русия „могат да предприемат нови стъпки на основата на икономическото сътрудничество, съгласувано в Сочи“

Владимир Путин

Хърватия: Бихме арестували Путин

Свят Преди 6 часа

Хърватия признава Международния наказателен съд

Доналд Тръмп

"Животно, подкрепено от Сорос": Тръмп с първи предизборен митинг

Свят Преди 6 часа

Той все още очаква резултатите от разследването по негов адрес

Медведев

Медведев: Tрябва да се забрани на "чуждестранните агенти" да изкарват пари в Русия

Свят Преди 7 часа

Руският закон за "чуждестранните агенти" е насочен към хора, медии и неправителствени организации в Русия, които не се придържат към линията на правителството

<p>Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха &quot;трудно решение&quot;</p>

След 12 години брак: Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха "трудното решение" да се разведат

Любопитно Преди 8 часа

„Насладихме се на толкова много прекрасни години заедно и продължаваме напред с дълбока любов, доброта и взаимно уважение към всичко, което сме създали заедно“, каза двойката в съвместно изявление

Гордън Мур

На 94 години почина съоснователят на "Intel" Гордън Мур

Свят Преди 8 часа

Мур и Робърт Нойс основават "Intel" през юли 1968 г.

.

Артишокът - любим зеленчук на италианците и гарант за дълголетие

Любопитно Преди 9 часа

Той е многогодишно тревисто растение от семейство Астри

<p>Трети ден силна магнитна буря, какво трябва да знаем</p>

Трети ден продължава силна магнитна буря на Земята

Свят Преди 9 часа

Степента на смущение на магнитното поле на Земята, според данните от мониторинга на космическата обстановка, продължава да остава на ниво G3

<p>Спечели ли Украйна битката за Бахмут, какво съобщи Валерий Залужни</p>

Киев: Украинските сили са стабилизирали положението около Бахмут

Свят Преди 9 часа

Според сводката на британските разузнавателни служби, публикувана днес, "настъплението на Русия към Бахмут, в Донбаския регион, до голяма степен е спряло"

Гутериш

Гутериш: Оцеляването на човечеството зависи от управлението на водните ресурси

Свят Преди 10 часа

Водата "трябва да бъде в центъра на световния политически дневен ред", допълни той

<p>Оказва ли Китай военна помощ на Русия? Какво заяви САЩ</p>

Байдън: Китай засега не оказва военна помощ на Русия

Свят Преди 11 часа

"Това, че все още не е, не означава, че няма да го направи; но все пак засега не го прави", каза Байдън

Снимката е илюстративна

"Кретенско видео за социалните мрежи": Кметът на Венеция разгневен след опасен скок от висока сграда

Свят Преди 11 часа

Видео, на което се вижда как мъж скача от покрива на сграда в един от каналите на Венеция и доплува до брега, където го очаква друг мъж, заснел всичко, който му подава после хавлиена кърпа, се превърна в хит в интернет