В момента се намираме в един квартал, в който има погребани 97 човека зад една църква. Сред тях има и жени, и деца. Едно е да говорим за това по новините и в парламента, друго е, когато сме стъпили на място, на което са се случвали тези ужасяващи актове на агресия. На такова място човек загубва политическото говорене, усеща човешката трагедия.

Така описа гледката от Бородянка премиерът Кирил Петков, цитиран от DarikNews.bg

Източник: Министерски съвет

"Виждаме пълен ужас. Каква военна операция, когато се унищожават домовете на мирни граждани? Като част от демократичния свят не може да бъдем безучастни. Не можем да кажем "тук някакви хора умират, но това нас не ни интересува", заяви той пред журналисти. 

"Като част от демократичния свят трябва да имаме ясна позиция. От "Продължаваме промяната" заявихме ясно, че ще гласуваме "за" военна подкрепа на Украйна и ще продължим хуманитарната си подкрепа", подчерта Петков.

Той изрази надежда следващата седмица българският парламент да вземе решение да изпрати военна помощ на Украйна.

"Това тук дори не е въпрос на коалиция, това е въпрос на човешки ценности и е време България да се обедини около човешките ценности", категоричен е Петков.

На въпрос готови ли са от ПП да направят това гласуване за военната помощ за Украйна, ако цената е да падне кабинетът, той заяви: "Всеки говори за падане на този кабинет, откакто той тръгна. Както виждате не е паднал и не мисля, че ще падне".

"От няколко месеца чувам риториката "не давайте военна помощ на Украйна, за да има мир". Ако тази гледка е цената на мира и ако руската държава продължава да стреля, искаме ли го този мир?", зададе въпрос премиерът.

По думите му всяка една страна има право нейните граждани да живеят, без да ги обстрелва никой.

Източник: Министерски съвет

Запитан какво ще каже на Зеленски, Петков заяви: "Ще му кажа, че България няма да бъде безучастна в тази трагедия".

Премиерът коментира и ситуацията със спирането на руския газ за България.

"Доволен съм, че вчерашната стъпка за не ни изненада. Ние бяхме готови със стратегията още от февруари месец и имахме аклтернативни източници. Ние няма да плащаме в рубли и няма да плащаме на страни, които не са по договор", посочи той.

"Намираме се в притихналия ад в държава, част от Европа. Това е недопустимо и трябва да бъде видяно от повече хора, за да осъзнаят", каза от своя страна народният представител от „Има такъв народ” Станислав Балабанов, който е част от делегацията, водена от премиера Кирил Петков.

Според Балабанов необходимо е мнозинство в българския парламент, за да бъде оказана помощ на Украйна.

"В пленарната зала аз винаги съм призовавал за единна позиция, тук не трябва да се делим на коалиционни партньори, на опозиция. Колкото по-голямо е мнозинството, толкова по-добре. Трябва да имаме единна позиция", каза още той.

Представители на БСП в делегацията на Петков няма. В Украйна са от ПП, ДБ и ИТН. Левицата е категорична, че няма да подкрепи решение за изпращане на военна помощ за Украйна.

Ще говорим с четвъртия коалиционен партньор, каза Петков и добави, че става въпрос за човешки ценности и е крайно време България да се обедини.

Премиерът Кирил Петков бе категоричен, че правителството няма да падне.

"Някои се надяват да не отидат в затвора, защото са извършили престъпление. Други се надяват да не се разкрие, че са откраднали държавни средства. Трети се надяват да не се разбере, че са вземали пари от чужда държава да правят пропаганда, в случая от Русия. Всеки се надява това правителство да падне. Ето тук сме застанали един до друг, няма политически линии, когато става дума за човешки ценности", заяви от своя страна премиерът Кирил Петков.

Българска делегация, ръководена от пминистър-председателят Кирил Петков, замина на посещение в Украйна. В Киев българският министър-председател ще проведе среща с президента на Украйна Володимир Зеленски, след което двамата ще дадат съвместна пресконференция. В рамките на визитата си премиерът Петков ще разговаря и с украинския си колега Денис Шмигал.

Петков: Всеки българин, който иска да помогне на Украйна, да дари като мен една заплата

След коалиционния съвет: Без решение относно военната помощ за Украйна

Радев: Посещение в Киев не е нужно

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 1 час

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 3 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 3 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 3 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 3 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 3 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Свят Преди 4 часа

Тайландската гражданка също е арестувана

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

Любопитно Преди 4 часа

Холивудската звезда взриви американския ефир в шоуто „Live with Kelly and Mark“, разказвайки с вълнение за почивката си на къмпинг с каравана буквално на плажа и за кристално чистата и топла вода на родното Черноморие

<p>Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп</p>

Часовници от ареста, златни парфюми и Библии: Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Официалните финансови отчети на Доналд Тръмп за 2025 г. разкриват невиждани приходи от 2,2 милиарда долара. От криптовалути до уникални часовници с парчета от костюма му от ареста през 2023 г. – американският президент доказа своята търговска мощ

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

България Преди 5 часа

Агенцията по заетостта отчита натиск от демографските процеси, регионалните различия и промените в икономиката

<p>Момиче преби майка си до смърт заради телефон</p>

„Престъпник ли съм, ако съм убила само един човек?“: Момиче преби майка си до смърт заради телефон

Свят Преди 5 часа

Пред разследващите в Минесота непълнолетната признала, че не е можела да издържи на емоционалния тормоз и критиките

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Свят Преди 6 часа

Сред жертвите в Сумска област е двегодишно дете, а Русия съобщава за петима загинали при украински атаки

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Свят Преди 6 часа

Над 900 пожарникари бяха мобилизирани тази сутрин за гасенето на пожара