П артиите, подкрепящи правителството, дадоха срок на рафинерията в Бургас да плати дължимите данъци към хазната до вторник. В противен случай, те ще внесат в парламента предложение за прекратяване на дерогацията за внасяне и преработка на руски петрол на „Лукойл Нефтохим”.

Ако рафинерията плати парите, които дължи на държавата, това би позволило потребителите да ползват отстъпка от 73 стотинки на литър гориво, предаде NOVA.

Дерогацията на „Лукойл” събира управляващите на спешна среща в парламента

Извънредната среща в парламента завърши с ултиматум от ГЕРБ и ДПС заради дерогацията за „Лукойл”. 

„Лукойл”, както не искаха да плащат данъци, вчера са заявили пред шефа на кабинета на премиера, че ще платят над 500 млн. лева, които искаха да скрият от българските граждани. Уверението от премиера е, че тези данъци ще бъдат внесени. Ако това не се случи, ще внесем законопроекта”, заяви Делян Пеевски.

Асен Василев: Парламентът вече взе решение за "Лукойл"

По сметки на мнозинството, държавата трябва да събере като свърхпечалба 1 млрд. лева за Фонда за енергийна сигурност от такси и отделно неплатени данъци в размер на 500 млн. лева от „Лукойл”.

„Направихме сметка колко не са внесли и към август това са 622 млн. лева. Разделени по 73 стотинки хората да си получат за бинзин и дизел. Ще вземем от „Лукойл” 1 млрд. и ще са дадени на хората за компенсации", каза Делян Добрев.

В петък парламентът ще заседава извънредно - заради ветото на президента и отваряйки енергийния закон, ще стане възможна отстъпката от 73 стотинки за литър гориво.

„Няма да има нотификациа в закона за събиране на таксите. И 73 стотинки ще бъдат прибрани за държавата. Реално с преодоляване на ветото ще можем да ги събираме веднага. Но ще направим действие от януари да е със задна дата и това прави над 1 млрд лв.”, каза Пеевски.

„Важно е, че след заплаха правят обещание да спазва закона”, обясни Делян Добрев.

ГЕРБ и ДПС са изготвили законопроект, с който базите за съхранение на „Лукойл Нефтохим” ще бъдат под управление на Държавната агенция „Държавни резерви и военновременни запаси".

Пеевски подчерта, че премиерът Денков е дал уверение за внасянето на данъците от страна на „Лукойл”. „Ако това не се случи, ще поискаме отнемане на дерогацията”, каза Пеевски.

„Ще поискаме и изменение в закона, така че всички граждани да имат достъп до складовете и да освободим България от монопола върху базите за съхранение на „Лукойл“, каза Пеевски.

„Разбрахме се с ГЕРБ и ДПС, че няма смисъл да се прекрати дерогацията на “Лукойл” след седем дни, защото това може да донесе стрес на пазара. Много по-разумно е държавата да си събере данъците, това се и разбрахме”, заяви от своя страна съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков.

Петков определи срещата с финансовия министър, ГЕРБ и ДПС като ползотворна заради целта за събиране на повече данъци от рафинерията.

„Важно е парите да се съберат във фонда за енергийна сигурност. Нека да ги видим там, след това ще решим какво ще правим с тях и относно компенсациите за потребителите“, каза още Петков.

Той посочи, че важното е сега всички да се обединят и “Лукойл” да си плащат данъците, след което подчерта нуждата ветото на президента върху закона за енергетиката да бъде отхвърлено максимално бързо.

“Второто плащане и по ПВУ е функция на този закон. В петък се явяваме всички, максимално бързо да го отхвърлим, за да може да получим парите по ПВУ”, заяви Кирил Петков.

Радослав Рибарски от ПП заяви, че за 0,73 стотинки компенсация за литър гориво има становище на ЕК.

“Сега трябва да видим съгласно европейските директиви какво може да стане”, добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ ще се изтеглят напълно от Ирак

САЩ ще се изтеглят напълно от Ирак

Свят Преди 1 час

Тръмп: Не смятаме, че има нужда военните да бъдат там повече

Директорът на най-големия оръжеен холдинг в Украйна подаде оставка

Директорът на най-големия оръжеен холдинг в Украйна подаде оставка

Свят Преди 1 час

За временно изпълняващ длъжността ръководител е назначен бившият заместник-министър на отбраната Серхий Боев

Шестима загинаха при пожар в центъра на Брюксел

Шестима загинаха при пожар в центъра на Брюксел

Свят Преди 2 часа

Двама тежко пострадали са откарани в болница

Подадоха жалба срещу президента на ФИФА в МОК

Подадоха жалба срещу президента на ФИФА в МОК

Свят Преди 2 часа

Според жалбоподателя Инфантино е нарушил правилата за политически неутралитет с Тръмп

Военният министър планира смяна на ръководството на "Терем – Холдинг"

Военният министър планира смяна на ръководството на "Терем – Холдинг"

България Преди 3 часа

Стоянов подчерта, че "Коалиция на желаещите" няма как да бъде реализирана, ако няма постигнат траен мир между Украйна и Русия

Просръбски министър атакува опозицията в Северна Македония

Просръбски министър атакува опозицията в Северна Македония

Свят Преди 4 часа

Стойлкович: Няма да оставя без отговор проявите на все по-честата и с нищо непредизвикана антисръбска истерия

Тръмп размисли за таксата: Петролът тече както никога

Тръмп размисли за таксата: Петролът тече както никога

Свят Преди 5 часа

Тръмп: Америка отново печели, печели както никога досега

Русия въведе жесток режим на тока в Севастопол

Русия въведе жесток режим на тока в Севастопол

Свят Преди 5 часа

На всеки 8 часа, ще има 2 часа с електрозахранване

Бракониери убиха животни в зоопарк край Казанлък

Бракониери убиха животни в зоопарк край Казанлък

България Преди 6 часа

Стопаните във вилната зона на Казанлък от няколко седмици масово се оплакват от кражби в имотите им

Пожар избухна във „Факултета“ в София

Пожар избухна във „Факултета“ в София

България Преди 6 часа

Пламна жилищна постройка

Полша прехвана руски самолет над Балтийско море

Полша прехвана руски самолет над Балтийско море

Свят Преди 7 часа

След това самолетът се е насочил към Русия

Новите правила ще важат за хората, които не са избрали сами пенсионен фонд.

Ако не изберете пенсионен фонд, възрастта ще определя къде отиват парите ви

Парите ни Преди 7 часа

През първата година служебното разпределение ще зависи от удръжките и избора на осигурените, а доходността ще се включи по-късно

САЩ удариха край АЕЦ "Бушер", Тръмп заплаши с атака по ядрен обект

САЩ удариха край АЕЦ "Бушер", Тръмп заплаши с атака по ядрен обект

Свят Преди 7 часа

Американският президент предрече, че атаката ще се състои "относително скоро"

Меган Фокс и Брайън Остин Грийн през 2013 година

Брайън Остин Грийн сподели, че бракът му с Меган Фокс е бил „физическо привличане“

Любопитно Преди 8 часа

Известният актьор от „Бевърли Хилс 90210“ споделя откровено как краят на десетгодишния му брак с Меган Фокс го е принудил да потърси терапия и да промени изцяло критериите си за любовта, поставяйки приятелството пред мимолетната физическа химия

Полицията издирва мъж на 68 г., изчезнал на 25 юни

Полицията издирва мъж на 68 г., изчезнал на 25 юни

България Преди 8 часа

В деня, в който за последно е бил забелязан в село Долна Рибница, е бил облечен с черни дънки, сиво яке и гумени обувки

Експлозия на норвежки танкер край Оман

Експлозия на норвежки танкер край Оман

Свят Преди 8 часа

Всички членове на екипажа са невредими