Най-малко са лекарите в област Кърджали
Източник: БГНЕС
Най-много лекари у нас има в областите, в чийто центрове има медицински университети и университетски болници, сочи статистика на Националния статистически институт (НСИ).

Лекарите в България към края на 2009 г. са 37, а стоматолозите - 8.6 на 10 хил. души от населението.

Показателят за осигуреност с медици по области варира от 23.7 до 47.3 на 10 хил. души.

Стойности над средните за страната са отчетени в областите Варна (47.3 на 100 хил. души), София (45.4), Плевен (44.9), Пловдив (41.6) и Стара Загора (40.7).

Най-малко лекари пък има в областите Разград (23.7), Силистра (25) и Кърджали (26).

В края на 2009 г. дялът на общопрактикуващите лекари у нас е 6.5 на 10 хил. души от населението. За 12 от областите показателя е по-висок от този за страната.

Най-много са джипитата в областите Плевен (7.9), Кюстендил (7.5) и Добрич (7.4), а най-малко - в областите Разград и Търговище - 4.7, и Русе - 4.9.

В края на 2009 г. на основен трудов договор в лечебните и здравните заведения в страната практикуват 27 988 лекари и 31 961 медицински сестри.

Най-голям е дялът на общопрактикуващите лекари - 4949, или 17.7% от всички медици в страната.

Специалистите по вътрешни болести са 1496 (5.3%), следвани от специалистите по акушерство и гинекология - 5%, и педиатрите - 4.9%.

Осигуреността с болнични легла за българите е нараснала през 2009 г.

От 2007 до 2009 г. базата в болничните заведения се е увеличила от 638 до 662 на 100 хил. души. Нарастването за миналата година е 1.2 на сто в сравнение с 2008 г.

В сравнение с предходната година леглата в заведенията за извънболнична помощ намаляват с 10.9 на сто заради положението в медицинските центрове.

В същия период здравната мрежа в страната разполага с общо 352 заведения за болнична помощ с 50 041 легла в тях. От тях болниците са 306, а диспансерите - 46. Центровете за извънболнична помощ са 1715, а другите лечебни и здравни заведения - 189.

Заведенията за болнична помощ включват болници и диспансери. В съответствие със Закона за лечебните заведения болниците са многопрофилни (159) и специализирани (147).

През 2009 г. 52% от болниците са многопрофилни, като в тях е съсредоточен 71 на сто от легловия фонд на всички болници в страната. Броят на леглата в тях варира в широки граници от 30 до 1345 легла, като най-голям е в университетските.

Специализираните болници за активно лечение са 92, за долекуване и продължително лечение - 6. В края на годината в страната функционират 12 специализирани болници за долекуване, продължително лечение и рехабилитация и 25 - само за рехабилитация.

За този период заведенията с частна форма на собственост са 95 с 5646 легла в тях, като в сравнение с предходната 2008 г. броят на леглата в тях се увеличава с 24.5 на сто.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
АПС след резултатите от вота: Това е реалност, която разбираме, уважаваме и споделяме

АПС след резултатите от вота: Това е реалност, която разбираме, уважаваме и споделяме

България Преди 6 минути

От Алианса призоваха симпатизантите си да не губят кураж и да не се поддават на внушения, че всичко е свършило

ЦИК обявява в събота имената на народните представители в 52-рото НС

ЦИК обявява в събота имената на народните представители в 52-рото НС

Парламентарни избори Преди 12 минути

Окончателните резултати от изборите ще бъдат обявени в четвъртък

Украйна възобновява транзита на петрол по тръбопровода "Дружба"

Украйна възобновява транзита на петрол по тръбопровода "Дружба"

Свят Преди 43 минути

Продължителното прекъсване на доставките през тръбопровода след руска атака срещу помпена станция в Украйна през януари предизвика остри реакции от Унгария и Словакия

Изявление на Сарафов за оставката: Оттеглям се, за да спра натиска и очернящата кампания срещу прокуратурата

Изявление на Сарафов за оставката: Оттеглям се, за да спра натиска и очернящата кампания срещу прокуратурата

България Преди 58 минути

В емоционално обръщение до колегите си и.ф. главен прокурор обяви, че решението му е взето отдавна, но е изчаквал края на политическата криза, за да не дестабилизира системата

Сарафов между закона и властта: Цялата хроника на един спорен мандат и ултиматумите за оставка

Сарафов между закона и властта: Цялата хроника на един спорен мандат и ултиматумите за оставка

България Преди 1 час

Между решението на ВСС и позицията на Върховния касационен съд: Как правният спор за 6-месечния мандат и политическите ултиматуми на Иван Демерджиев поставиха държавното обвинение в състояние на несигурност

<p>Блокадата на САЩ&nbsp;взема на прицел основните източници на приходи на Иран?</p>

Финансовият министър на САЩ: Блокадата ни взема на прицел основните източници на приходи на Иран

Свят Преди 1 час

Тръмп по-рано заяви, че удължава срока на действие на прекратяването на огъня с Иран

<p>Кристалина Георгиева: България&nbsp;е в силна икономическа позиция</p>

Кристалина Георгиева: България се присъедини плавно към еврозоната и е в силна икономическа позиция

Пари Преди 1 час

Според нея е важно бюджетната политика да се насочи към дългосрочни приоритети

Военни стратези се събират в Лондон, готвят план за Ормузкия проток

Военни стратези се събират в Лондон, готвят план за Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

През изминалата седмица над десет държави заявиха, че са готови да се присъединят към международна мисия, водена от Великобритания и Франция

Бъдещият премиер на Унгария Петер Мадяр полага клетва на 9 май

Бъдещият премиер на Унгария Петер Мадяр полага клетва на 9 май

Свят Преди 2 часа

Президентът Тамаш Шуйок написа във Facebook, че на тази дата новият парламент ще се събере за своето учредително заседание

Покупката на втора ръка гуми е едно от най-грешните решения

Покупката на втора ръка гуми е едно от най-грешните решения

Технологии Преди 2 часа

На гумите обикновено се гледа само като разход, а в действителност те са основополагащи за нашата/ваша безопасност на пътя. Затова, когато дойде време за смяна, не пестете, парите ще ви се върнат

МВР готви наредба за тестове за наркотици на всички служители

МВР готви наредба за тестове за наркотици на всички служители

България Преди 2 часа

Предвиждат се внезапни проверки, въпреки критиките за неточни резултати

Нелепа смърт: Двама загинали и ранени - автобус без гориво тръгна назад и прегази пътниците си край Малко Търново

Нелепа смърт: Двама загинали и ранени - автобус без гориво тръгна назад и прегази пътниците си край Малко Търново

България Преди 2 часа

Пътниците слезли от превозното средство, след като то закъсало без гориво близо до границата, но внезапно машината потеглила на заден ход и помела хората на пътя