В ъзможно и нормално е да име редуциране на работещите в администрацията през следващите две години.

Това стана ясно на пресконференция на вицепремиера Томислав Дончев, който отговаря за административната реформа. 

Чиновниците са 3 пъти повече от армията, някои със заплати над 2000 лв.

Борисов даде месец на администрацията

Предвидено е съществуващи секции на отделни административни звена да бъдат централизирани и да се "споделят" – счетоводство, юристи, управление на човешките ресурси и други.

„Добрите практики предполагат тези еднотипни дейности за администрацията да бъдат предоставени на центрове, различни от самите администрации”, обясни Дончев.

Правителството ще следва „амбициозна програма”, с която до 2018 ще се „пилотира” тези услуги да се извършват централно за две административни звена. До две години и половина споделената практика трябва да се въведе във „всички администрации”, по думите на Дончев. 

Така много от регионалните кадри в отделните звена ще бъдат преквалифицирани, пренасочени към други позиции, а част от тях е възможно да бъдат и съкратени.

"В този смисъл възможно е да има редуциране на броя на служителите. При всички случаи е сто процента сигурно, че разходите за издръжка на самите администрации трябва да намалеят“, подчерта вицепремиерът.

Реформата ще се извърши в рамките на проекта "Въвеждане на принципа на споделените услуги в организацията и работата на централната администрация", чиято стойност ще е 5 милиона лева.

Той ще се изпълнява съвместно със Световната банка, като ще се следват практики от други европейски страни, САЩ, Нова Зеландия и други държави. 

Дончев изтъкна, че през последните месеци реформата в администрацията е била насочена към електронизация на регистрите и тяхната свързаност, „за да може гражданинът да не влиза в ролята на куриер и да обикаля администрациите".

Друг „акцент” в работата на управляващите е „какво получава гражданинът, когато търси услуга, колко бързо става, колко му струва, колко любезно е обслужен”, подчерта още Дончев.

Борисов за администрацията: Няма компютри и тоалетни. Уискито и бонбоните си вървят

Всички административни услуги на МВР в самостоятелно предприятие

Част от пресконференцията беше посветена на държавните почивни бази, които по думите на вицепремиера са над 100 и също ще бъдат засегнати от административната реформа.

„Някои от тях не могат да бъда идентифицирани какви са. Мениджмънтът като ниво е много далеч от високите професионални стандарти на българския туристически бранш”, заяви вицепремиерът.

Държавата трябва е наясно какво получава като дивиденти от тези атрактивни имоти в планината или в близост до морето, уточни той. 

– Скъпи, помниш ли онази чанта, която толкова исках? – Да, какво за нея? – Ами... пак я искам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп поздрави първата жена премиер на Япония

Тръмп поздрави първата жена премиер на Япония

Свят Преди 5 минути

Това е страхотна новина за невероятния народ на Япония

Грета Тунберг обвини Израел в геноцид след експулсирането си

Грета Тунберг обвини Израел в геноцид след експулсирането си

Свят Преди 38 минути

По време на речта си тя призова правителствата да предприемат действия, за да спрат Израел

<p>Виждали ли сте го? Издирват 62-годишен мъж в Шумен (СНИМКА)</p>

Виждали ли сте го? Издирват 62-годишен мъж в Шумен

България Преди 2 часа

От полицията молят всички, които имат информация за местонахождението му, да подадат сигнал на телефон 112

Старт на преговорите между Израел и "Хамас" в египетския курорт Шарм ел Шейх

Старт на преговорите между Израел и "Хамас" в египетския курорт Шарм ел Шейх

Свят Преди 2 часа

Египетските и катарските посредници "работят с двете страни за установяване на механизъм"

Зеленски: Атакуваме Русия с произведени от Украйна ракети

Зеленски: Атакуваме Русия с произведени от Украйна ракети

Свят Преди 2 часа

Според Олег Александров, Русия и Северна Корея използват войната в Украйна, за да тестват и усъвършенстват севернокорейските оръжия на бойното поле

"Макрон трябва да си ходи": Френската опозиция призова за предсрочни избори

"Макрон трябва да си ходи": Френската опозиция призова за предсрочни избори

Свят Преди 2 часа

Давид Линар, депутат от консервативната партия "Републиканзите" също се присъедини към призивите за оставка на френския президент

Нов старт на делото, разтърсило Франция: Жизел Пелико беше посрещната с аплодисменти в съдебната зала

Нов старт на делото, разтърсило Франция: Жизел Пелико беше посрещната с аплодисменти в съдебната зала

Свят Преди 3 часа

Съдебният процес срещу 44-годишния строител започна в Ним, Южна Франция

Задействаха BG-ALERT в Добрич

Задействаха BG-ALERT в Добрич

България Преди 3 часа

Очакват големи количества валежи на територията на цялата област

Доживотен затвор за рецидивист, умъртвил 38-годишен с особена жестокост

Доживотен затвор за рецидивист, умъртвил 38-годишен с особена жестокост

България Преди 4 часа

Съдебният състав определи първоначален „специален“ режим за изтърпяване на наложеното на подсъдимия наказание

<p>Израел експулсира 171 души от флотилията за Газа, сред тях Тунберг и българи</p>

Израел експулсира 171 души от флотилията за Газа, сред тях Грета Тунберг и българи

Свят Преди 4 часа

Десетки членове на флотилията бяха вече експулсирани през уикенда

Удължаха задържането на украинеца, издирван за взривяването на газопровода "Северен поток"

Удължаха задържането на украинеца, издирван за взривяването на газопровода "Северен поток"

Свят Преди 4 часа

Описани както от Москва, така и от Запада като акт на саботаж, експлозиите доведоха до ескалация на конфликта в Украйна

<p>Просветният министър: AI ще удвои БВП на света</p>

Красимир Вълчев се позова на проучвания: AI ще удвои БВП на света

България Преди 4 часа

Това нарастване на икономиката ще е неравномерно

<p>Мика Зайкова: 10,3 млн. лв. за&nbsp;Плевен са &quot;пари за семки&ldquo;</p>

Мика Зайкова: Отпуснатите 10,3 млн. лв. за водната криза в Плевен са 8 депутатски заплати

България Преди 4 часа

По думите ѝ с разумни действия част от водната криза може да бъде разрешена

<p>Рекордното управление на Себастиан Льокорню (ОБОБЩЕНИЕ)</p>

Рекорд от 1958 г. насам: Себастиан Льокорню е най-кратко управлявалият френски премиер

Свят Преди 5 часа

Двайсет и седем дни след назначаването си Льокорню стана най-кратко управлявалият министър-председател в историята на Петата република, основана през 1958 г.

<p>Египет посочи какво е нужно за изпълнението на плана на Тръмп за Газа</p>

Египет: Най-важната гаранция за изпълнението на плана на Тръмп за Газа е самият Тръмп

Свят Преди 5 часа

Топ дипломатът на Египет подчерта, че държавният глава на Съединените щати „ясно е заявил и потвърдил личния си ангажимент за изпълнение на плана"

<p>Директорът на ГДПБЗН с актуална информация за обстановката в страната след потопа&nbsp;</p>

Александър Джартов за обстановката в страната след потопа: Екипите работят по 30 сигнала

България Преди 5 часа

Продължава работата по отстраняване на отломките от наводнението в комплекс "Елените"