Н е Москва и Русия твърдят, че България не е спасила евреите си, а една пикла без цици.

По този начин историкът Божидар Димитров категоризира пред NOVA говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Румен Радев срещу изказването на Захарова за евреите: Невежество или провокация

Шимон Перес: Спасяването на българските евреи е уникален пример

Миналата седмица Захарова реагира на поредните надписи върху Паметника на съветската армия в София, които този път бяха с антисемитски характер, като заяви, че българите трябва да са благодарни на Червената армия за спасяването на 50 000 евреи у нас.

Според Димитров това не е позиция на Кремъл, а „пет младоци са седнали и са написали, следвайки една мантра на руската политика, а и на съветската: „Червената армия смаза 9/10 от Вермахта, следователно Западът й дължи демокрацията, благосъстоянието и хубавия си живот.”

По думите на историка, Москва не счита България за нещо голямо, за да му „нанася удари”.

„Цар Борис III казваше: „Трябва да внимаваме с мечката, защото сме една буболечка до нея и тя може да ни смачка само като се обръща от хълбок на хълбок”, цитира Димитров.

Според него, за да не е България „буболечка” не трябва да се водят спорове за „вторите и третите братовчедки” или за „10-12 самолета”, вероятно визирайки скандалите в бойната авиация, ами за „жизненоважните въпроси на нашето развитие”.

Борисов: Патриотите и ДПС да си мерят приказките

ДПС пое курс към „демонтиране” на ГЕРБ от властта

Цветанов: Вотът на недоверие ще бъде пилеене на време

Самият Димитров наскоро се пенсионира от поста си на директор на Националния исторически музей, който дълго време заемаше. Сега възнамерява да се занимава с политически анализи и да напише мемоари.

„Колкото повече „патриотите” и персонално Валери Симеонов биват нападани, толкова повече българи ще гласуват за тях. Всякакви монтажи и демонтажи в демокрация ги прави българският народ”, отговори Димитров, отявлен националист, на заявките на ДПС да работи срещу правителство, в което крайнодесните участват.

„Няма как Бойко Борисов да смени патриотите с 600 000 гласа, за ДПС, което има 300 000. Това е една етническа партия, с няколко, както патриотите ги наричат, еничари и еничарки. Поне за г-жа (Велислава) Кръстева, която много харесвам, не бих казал такова нещо”, заяви Димитров.

„БСП вдигат шум, за да не бъдат забравени. Затова са тези подскоци за вторите и трети братовчедки на някой. ДПС не може да вдига шум, защото дори първите им братовчеди са в местната власт.”, изтъкна Димитров относно скандалите за роднинските назначения в структурите на властта.

Корнелия Нинова обяви: сваляне на ГЕРБ и предсрочни избори

Нинова: Вече не е достатъчно да сме алтернатива на ГЕРБ

„Излишен шум нека да има, Бойко Борисов въобще не се притеснява – подсмихва се, режи ленти, надзирава строежа”, допълни историкът, който е близък до премиера и беше министър без портфейл в първото му правителство.  

„Опозицията не е излишна, но е много слаба. Трябва да се намери друга опозиция, тази е много изхабени. 6,8 млн. българи имат право на глас. Все може да се намери нова партия, но няма да съм аз”, изтъкна Димитров, който преди това уточни, че слуховете за завръщането му в политиката са преувеличени.  

„Ако политиката преследва един човек, тя в един момент го настига, скача отгоре му и му прави предложение, което не може да откаже, а той се съгласява”, изтъкна принципната си позиция бившият агент на Държавна сигурност, който към момента няма конкретни предложения за участие в политическия живот. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

България Преди 6 часа

Сачева: Има възможност да се направи справедливо разпределение на средствата

<p>Федоров: Най-трудната ситуация от старта на войната</p>

Запорожие е в най-трудната ситуация от началото на войната в Украйна

Свят Преди 7 часа

Федоров: С армията обсъдихме въпроса как трябва да действаме

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

Свят Преди 9 часа

Разполагането на системата „Пчелояд“ е част от спешните усилия на НАТО да укрепи източния си фланг

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 11 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 11 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 12 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 12 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 12 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 12 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 12 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 12 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 13 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 13 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 13 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 13 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

<p>Кой стои зад саботажа на жп линията в Полша</p>

Двама украинци, работещи за Русия, са заподозрени за взрива в Полша

Свят Преди 13 часа

Туск описа експлозията на железопътната линия, свързваща полската столица Варшава с границата с Украйна, като "безпрецедентен акт на саботаж"