П рез периода януари - май 2023 г. износът на стоки от България за трети страни се увеличава с 8.7% в сравнение със същия период на 2022 г. и е на стойност 13 380.9 млн. лева. За същия период в страната са внесени стоки на стойност 40 874.8 млн. лв. (по цени CIF), или с 2.2% по-малко спрямо периода януари - май 2022 година. Това съобщават от Националния статистически институт (НСИ).

Основни търговски партньори на България за износ са Турция, Обединеното кралство, Китай, Съединените американски щати, Украйна, Сърбия и Република Северна Македония, които формират 55.2% от износа за трети страни.

През май 2023 г. износът на стоки от България за трети страни намалява със 7.6% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2 529.1 млн. лева, а вносът на стоки намалява с 10.2% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 8 111.5 млн. лева.

Износ на стоки

През периода януари - май 2023 г. при износа на стоки от България за трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голям ръст в сравнение със същия период на 2022 г. е отбелязан в секторите „Машини, оборудване и превозни средства“ (73.1%) и „Храни и живи животни“ (29.5%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (23.9%).

През периода януари - май 2023 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 37 075.7 млн. лв., което е с 0.2% по-малко в сравнение със същия период на 2022 година. През май 2023 г. общият износ на стоки възлиза на 7 263.4 млн. лв. и намалява с 13.3% спрямо същия месец на предходната година.

Пет държави от ЕС се споразумяха за износа на храни от Украйна

Внос на стоки

Вносът на стоки в България от трети страни през периода януари - май 2023 г. намалява с 10.6% в сравнение със същия период на 2022 г. и е на стойност 16 376.1 млн. лева (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Руската федерация, Китай и Сърбия.

През май 2023 г. вносът на стоки в България от трети страни намалява с 20.3% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3 145.8 млн. лева. При вноса на стоки от трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през периода януари - май 2023 г. най-голямо увеличение спрямо периода януари - май 2022 г. е отчетено в секторите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (30.6%) и „Храни и живи животни“ (25.8%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (30.4%).

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни през периода януари - май 2023 г. е отрицателно и е в размер на 2 995.2 млн. лева. През май 2023 г. външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) с трети страни също е отрицателно и е на стойност 616.7 млн. лева.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК очаква от България присъди за корупция

ЕК очаква от България присъди за корупция

България Преди 8 часа

Еврокомисарят отбеляза, че този въпрос е свързан с плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост

Диана Хърка прекрати гладна стачка

Диана Хърка прекрати гладна стачка

Свят Преди 8 часа

Миналата седмица Хърка разговаря с Вучич по телефона

"Спаси София": Институции са присвоили над 1000 паркоместа

"Спаси София": Институции са присвоили над 1000 паркоместа

България Преди 10 часа

Бонев припомни, че Столична община имаше 120 паркоместа и ги намали на пет

Трамвай дерайлира в кв. "Бъкстон" в София

Трамвай дерайлира в кв. "Бъкстон" в София

България Преди 10 часа

Движението на трамваите към Княжево беше спряно

Страшна катастрофа край Медина, десетки загинали

Страшна катастрофа край Медина, десетки загинали

Свят Преди 11 часа

Автобусът, в който е имало 46 души, е пътувал от Мека

Годеницата на обвинен за катастрофа с две жертви, го биела по главата

Годеницата на обвинен за катастрофа с две жертви, го биела по главата

България Преди 11 часа

Това разказали свидетели - техни близки, които били в автомобила

Почина музикалният доайен проф. Благовеста Константинова

Почина музикалният доайен проф. Благовеста Константинова

България Преди 11 часа

Поклонението е на 19 ноември в храма „Успение Богородично"

НАП с нов изпълнителен директор

НАП с нов изпълнителен директор

България Преди 12 часа

Правителственото решение е прието неприсъствено

Откриха човешко тяло в село Щръклево

Откриха човешко тяло в село Щръклево

България Преди 12 часа

Според първоначалните данни по тялото са установени увреждания, причинени от животни

Разбиха група, пращала дрога по куриер в цялата страна

Разбиха група, пращала дрога по куриер в цялата страна

България Преди 12 часа

Трима са привлечени в качеството на обвиняеми по делото

Защо милиардерът Бабиш все още не е премиер на Чехия

Защо милиардерът Бабиш все още не е премиер на Чехия

Свят Преди 12 часа

Междувременно стана известно, че президентът Павел очаква да чуе публични разяснения от Бабиш, преди да се съгласи да го назначи за премиер

<p>Земетресение в района на Благоевград&nbsp;</p>

Земетресение с магнитуд 3.5 разлюля района на Благоевград

България Преди 13 часа

Слаб трус е усетен в района, без данни за щети или пострадали

Мартин Димитров

Мартин Димитров: Моят герой влиза в опасна двойна игра в света на богаташите

Любопитно Преди 13 часа

След големия успех на криминалната драма тази вечер в 22:00 ч. започва и вторият сезон

„Предателство с усмивка“: Как падна Желязната лейди Маргарет Тачър

„Предателство с усмивка“: Как падна Желязната лейди Маргарет Тачър

Свят Преди 13 часа

Тя беше свалена от собствената си партия, отслабена от неочакван враг

ЕС затяга правилата за визите

ЕС затяга правилата за визите

Свят Преди 13 часа

Промените ще трябва задължително да бъдат прилагани от всички държави в ЕС