Д епутатите разискват четвъртия вот на недоверие към кабинета "Желязков". Той е за провал в сектор околна среда и води и е внесен преди гласуването на третия вот на недоверие миналата пленарна седмица от ПГ на "Величие" с подписите на депутатите от "Възраждане" и "Морал, единство, чест" (МЕЧ).

На прага на четвъртия вот на недоверие: Ще оцелее ли управляващата коалиция?

"Предлагаме вот на недоверие заради провала в управлението на отпадъците, заради неспособността на правителството да управлява една криза, която се превърна в екологична катастрофа. Тя представлява заплаха за здравето, природата и европейската репутация на страната. Този вот на недоверие е обоснован с грубо нарушение на конституционните права на гражданите за здравословна среда". Тези мотиви за внесения вот на недоверие изтъкна депутатът от вносителите от "Величие" Красимира Катинчарова.

Тя уточни, че проблемите с нелегалните сметища не започват със сегашния кабинет.

"Арогантността на изпълнителната власт към екологичната криза, липсата на управленски капацитет и опитът за скриване и омаловажаване на проблема граничат с престъпно поведение. Вотът е необходим за прекъсване на модел на управление, който нарушава основни права, подкопава закона и абдикира от защитата на обществения интерес.", допълни Катинчарова.

Киселова за вота на недоверие: Ние сме съдружници по неволя

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза, че срещу България е имало наказателна процедура, в резултат на която са премахнати 113 нерегламентирани сметища.

"Това е резултат на усилия на няколко правителства. Няма да позволя да се правят манипулации по темата. Останаха 2, които трябва да бъдат почистени - те са извън обхвата на споменатите процедури. Когато говорим за отпадъци, трябва да ги обвържем и с кръговата икономика", каза Генов.

Зам.-председателят на екокомисията в парламента Даниел Петров, депутат от "Възраждане", коментира, че този вот на доверие заслужава да мине, дори без мотиви.

"Престъпните решения, взети от това НС, са равносилни на национално предателство. "Проблемите с незаконните сметища са изцяло в компетенциите на местната власт. Тя обаче е изцяло функция на партиите, управлявали в последните 20 години. Те не ангажират достатъчно местната власт. Кабинетът взе много престъпни решения, затова ще подкрепим всеки вот на недоверие срещу него", заяви Петров.

Без изненада: НС отхвърли третия вот на недоверие

Според парламентарния правилник гласуването на проекта за решение за вот на недоверие се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. В предложения дневен ред гласуването на проекта на решение за вот на недоверие е предвидено като точка първа от проектопрограмата за петък. 

Предходните вотове на недоверие срещу кабинета "Желязков"

  • На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.
  • На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” - 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие.
  • На 4 юли правителството оцеля и при третия вот на недоверие. Той беше внесен от „Възраждане” с подписите на още две от формациите в Народното събрание - "Величие" и МЕЧ, а темата бе "Провал на фискалната политика". Вотът беше отхвърлен с 54 гласа "за", 130 "против" и 0 "въздържали се".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 3 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 5 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 6 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 9 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Българин загина в катастрофа в Гърция

Българин загина в катастрофа в Гърция

Свят Преди 10 часа

Задържана е шофьорката на леката кола, участвала в пътното произшествие

Снимката е илюстративна

Уроците на Аржентина: Може ли „Хантата“ да бъде следващата пандемия

Свят Преди 10 часа

Експертите по инфекциозни болести казват, че предаването на хантавирус от човек на човек изисква обмен на големи капчици слюнка, което означава, че само продължителен контакт със заразен човек вероятно би довел до инфекция