„Ако третият мандат дойде при нас, ще положим усилия да разговаряме с „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“, за да намерим общото помежду си и спокойно и стабилно да обсъдим възможност за съставяне на редовно правителство“.

Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова след консултациите при президента Румен Радев.

„Декларирахме готовност да свършим две неща. Първото е да приемем актуализация на бюджета, за да стабилизираме здравната система, да увеличим доходите на хората и преизчислим пенсиите и да подготвим България за мигрантска вълна. Второто е да положим максимални усилия на здрав разум, хладнокръвие, без емоции и с мисъл за ситуацията, в която се намира страната, за да има редовно правителство. Имаме такава готовност от страна на коалиция „БСП за България“. Няма заявена от президента позиция на кого ще даде трети мандат. Това е негово решение, ние ще го изчакаме“, посочи Нинова.

„Заявихме позиция, че ако реши да ни даде третия мандат, ще поискаме среща с него, за да говорим за служебните министри. Все пак това е кабинет, назначен от него, зависи от лични избор на всеки от тях. Не сме се отказали от своята идея, но това ще бъде разговор, след като и ако президентът реши да бъде даден на нас третия мандат“, каза Нинова.

БСП иска ИТН да преосмисли кандидатурата на Петър Илиев   

Тя отчете, че с „Има такъв народ“ са постигнали висока степен на съгласие по някои основни приоритети.

„Ние с тях постигнахме висока степен на съгласие по важни приоритети – здравеопазване, образование, социална политика, съдебна реформа и др. Стигнахме дори до неприемливото от началото за тях писмено споразумение по тези въпроси. Те го подписаха, за което им благодарим. Това беше съществен напредък в разговорите“, поясни лидерът на БСП.

Нинова: Потресаващи са кадрите

„Имаме основата, на която да стъпим, в едни следващи разговори с всички колеги от трите така наречени протестни партии. Ако мандатът дойде при нас, ще започнем от там, където свършихме разговорите за първия мандат – приоритети, политики, програма за едно бъдещо правителство“, заяви Нинова.

Тя посочи, че не е обсъждана конкретна дата за президентски избори. По думите ѝ стана ясно, че по време на консултациите от БСП са повдигнали и въпроса за мигрантската вълна.

Първи коментари след КСНС 

„Ние поставихме въпроса за мигрантската вълна и за тежката ситуация в Афганистан и последиците за Европа и България. Потвърдихме пред президента желание по-спешно да ни бъдат предоставени разчети какво е необходимо на България, за да се справим с тази вълна, да ни ги дадат на нас като народни представители от „БСП за България“, за да ги внесем в парламента и да ги решим. Ако не стигнем до правителство и се разпусне парламента, няма да има орган, който да може да решава тези въпроси, които са необходими“, каза Корнелия Нинова.

„Готови сме за избори, не сме обсъждали формата. Смятам, че той беше една добра стъпка към обединение на левите сили в България и е разумно да продължим по съшия начин“, допълни лидерът на БСП.

Накарай мързеливия на работа, та да те научи на акъл.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 4 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 5 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 7 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 8 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 8 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 9 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 9 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 9 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 9 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 10 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 10 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 11 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 11 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 11 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 11 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

<p>Истанбул се люлее отново</p>

Земетресение в Истанбул

Свят Преди 11 часа

Земетресението се е усетило по-осезаемо в европейската част на Истанбул