Н адеждата е да бъдат намерени двигателите на падналия самолет, защото там се намира черната кутия. Това заяви контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС за предаването „Денят започва“ по БНТ.

Той посочи, че е трудно да се каже кога ще приключи операцията по издирването.

„Всичко зависи от състоянието на самата черна кутия. При сблъсъка на самолета с водата, най-вероятно той се е разпаднал на множество парчета. Вчера имахме едно специализирано съвещание с представители на морския бранш, специализирани водолазни фирми, представители на Института по океанология. Там беше и капитанът на подводницата на Института по океанология, който е човек с дългогодишен опит при такива операции в миналото. Вероятността да намерим цели големи парчета е малка. Това по-скоро биха били тежките части на самолета – двигателите може би. Но там е и нашата надежда, защото черната кутия на МИГ-29 се намира между двигателите в опашната част и това ни дава известна надежда, че има възможност да намерим по-голямо цяло парче, което по-лесно би се извадило“, обясни той.

МО: Пилотът майор Терзиев е загинал

„Военноморските сили разполагат със специализирани сили и средства за откриване на мини. Това е нашата работа. Минният ловец разполага както с хидроакустическа станция за подводно обследване, която ние използваме за откриване на остатъци по морското дъно. Той също така разполага с дистанционно управляеми подводни апарати. Именно с такъв апарат, който е доста голям и тежък, но той е предназначен за откриване и унищожаване на мини. Но районът, който трябва да бъде обследван е изключително голям. Само с нашите силите това би отнело в порядъка на половин месец, тъй като първо трябва да бъдат обследвани целите райони, да бъде направено картографиране на всичките обекти, които са открити. А в последствие всеки един от тях трябва да бъде детайлно обследван с подводен апарат. Помощта на частния сектор и Института по океанология е много нужна, за да може първо да се съкратим времето на търсене“, поясни контраадмирал Михайлов.

„Следващият етап е това, което бъде намерено и класифицирано като предполагаем остатък от самолета, да бъде извадено. Дълбочината в района е между 65 – 75 метра. На тази дълбочина, за да бъде надеждно закрепено нещо да може да бъде извадено с кран или други способи, трябва да слязат водолази“, каза Михайлов.

Кой е летецът майор Валентин Терзиев

Контраадмиралът заяви, че фирмите, които са специализирани в подводна дейност, имат опита и оборудването, когато е необходимо. В събота следобед те ще са покрили първоначално определените райони за търсене.

„От вчера преминахме в нов тип операция – от операция за търсене и спасяване на изчезнал пилот, вече само операция по търсене на останки на самолета и откриване на черната кутия. Към момента продължават действията по търсенето. През нощта минният ловец 32, който вчера откри два контакта, успя да ги изследва със своя подводен апарат. За съжаление, това са стари останки, не са от самолета. Но рано тази сутрин бяха открити два нови контакта, малко по-източно от тези първи два, които в момента се обследват“, поясни контраадмирал Михайлов.

Той добави, че към операцията са се присъединили представители на Института по океанология към БАН, които с кораба „Номад“ ще започнат обследване на определения им район. Контраадмиралът каза още, че работят с фирма, която е осигурила допълнителни дистанционно управляеми апарати, за да може да се обследват под вода откритите предполагаеми остатъци от самолета.

„За съжаление, силното течение през вчерашния ден повреди двигател на единия от апаратите на фирмата, но той бе ремонтиран. Днес те ще доставят още един апарат, така че продължаваме издирването. Освен минният ловец „Цибър“ в района на операцията военноморските сили използват водолазен катер и още два катера, на единия от които е монтирано оборудването, предоставено от фирмата за търсене“, добави контраадмирал Михайлов.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Топ съвети за шофьори: Как да пътуваме безопасно за Коледа и Нова година

Топ съвети за шофьори: Как да пътуваме безопасно за Коледа и Нова година

България Преди 12 минути

Пътуването с автомобил през зимата може да бъде истинско предизвикателство, но с добра подготовка и внимание към детайла рискът намалява значително

Тръмп изпраща Уиткоф при Путин в Москва

Тръмп изпраща Уиткоф при Путин в Москва

Свят Преди 8 часа

Той каза, че министърът на сухопътните войски Дан Дрискол ще се срещне с украинската страна

Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Свят Преди 9 часа

Коалицията на желаещите ще продължи да подкрепя Украйна

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Свят Преди 9 часа

Болсонаро беше осъден през септември за неуспешен опит за организиране на преврат

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 10 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 10 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил смъртта на семейство с дете край Пловдив

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил смъртта на семейство с дете край Пловдив

България Преди 10 часа

Според обвинението мъжът е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на семейство

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 10 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 10 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 11 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 11 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 11 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 11 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 12 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 12 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 12 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров