А сен Василев е допуснал неточност при боравенето с данните за приходите в анализа на Министерството на финансите (МФ) за периода януари – март 2025 година.

Това съобщиха от МФ във връзка с изказването на бившия финансов министър, че: „Ако погледнем приходите от данъци и осигуровки само, нищо друго, само данъци и осигуровки, за януари месец 2024 година приходите са 4 милиарда 435 милиона, тоест 750 милиона повече от това, което току-що прогнозира Министерството на финансите. При условие че имаме увеличена минимална заплата, съответно по-високи осигуровки, имаме увеличение на ДДС ставката за ресторанти и ДДС ставката за хляб, защо този януари ще съберем 750 милиона по-малко приходи от миналата година януари“.

Бюджетът за 2025 г. отново скара управляващи и опозиция

Анализът на Министерството на финансите за прогнозните параметри по приходите, разходите, трансферите и вноската на Република България в общия бюджет на ЕС и бюджетно салдо се отнася за държавен бюджет, а не за консолидирана фискална програма (КФП). Документът има за цел да оцени прогнозните параметри съобразно Закона за публичните финанси (ЗПФ), според който разходите и трансферите по държавния бюджет се извършват в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, като се отчитат влезли в сила актове на Министерския съвет и Народното събрание при условията на неприет Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 година.

Петкова: Очакваният дефицит по държавния бюджет за първото тримесечие е около 3,634 млрд. лв.

Това е причината да бъде изготвен такъв анализ, който очертава недостиг за изпълнение на тези ограничители по държавен бюджет и необходимост от прилагане на разпоредбата на специалния Закон за събиране на приходи и извършване на разходи до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. 

Именно за целите на обезпечаване на нормалното функциониране на бюджетните системи в условията на неприет бюджет, Министерският съвет разгледа доклада на министъра на финансите за прогнозните разчети по държавния бюджет, а не по КФП, за първото тримесечие на база данните по предварителните прогнози, предоставени от приходните администрации и първостепенните разпоредители.

Асен Василев: Слави Трифонов да не дава акъл

В оценките по държавен бюджет, включително и за данъчните приходи, не се включват бюджетите на ДОО и НЗОК, където постъпват приходите от осигуровки. Числата, които цитира Асен Василев в своето изказване от 28 януари (4,455 млрд. лв.), представляват данъчно-осигурителните приходи по КФП, където се включват осигурителните постъпления. Ето защо изчислението за спад от 750 милиона лева спрямо предходната година не е вярно.

Данните за бюджетното салдо, цитирани от Асен Василев, също касаят КФП, а не държавния бюджет, което ги прави несъпоставими.

Действително за януари 2023 г. и 2024 г. се отчита излишък по КФП (съответно януари 2023 г. от 460 млн. лв. и януари 2024 г. от 470 млн. лв.), но и за двете години по държавен бюджет се отчита дефицит съответно в размер на 260 млн. лв. за януари 2023 г. и 246 млн. лв. за януари 2024 г.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

– Казаха ми да мисля позитивно. – И ти? – Седя и гледам сметките си… и си представям, че не са мои.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МНС: Заповедта за арест на Путин ще остане в сила, дори ако бъде гласувана обща амнистия

МНС: Заповедта за арест на Путин ще остане в сила, дори ако бъде гласувана обща амнистия

Свят Преди 19 минути

Русия не признава юрисдикцията на Международния наказателен съд и неведнъж е отхвърляла обвиненията във военни престъпления

Среднощна атака: 116 украински дрона са свалени над Русия

Среднощна атака: 116 украински дрона са свалени над Русия

Свят Преди 1 час

Атакувани са над 10 руски региона

"Мислех, че полудявам": Военна пропаганда в руското училище

"Мислех, че полудявам": Военна пропаганда в руското училище

България Преди 1 час

Близо 200 хиляди учители в Русия са напуснали работа за две години

Мирослав Великов е победителят в “Игри на волята” 7

Мирослав Великов е победителят в “Игри на волята” 7

Любопитно Преди 9 часа

Той надделя над аниматора Калин и IT специалиста Алекс в ожесточен финален сблъсък

Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Любопитно Преди 9 часа

Модният дизайнер Оскар Г. Лопес, създал роклята на Рейчъл Рой за Met Gala през 2014 г., твърди, че комплимент от страна на Джей Зи към Рой по време на събитието е разстроил сестрата на съпругата му – Бионсе Ноулс

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 10 часа

Флавио Болсонаро написа в социалната мрежа "Екс", че е бил избран от баща си за "мисията да продължим нашия проект за страната"

Археолози в Помпей разкриха изненадващата храна на робите в античния град

Археолози в Помпей разкриха изненадващата храна на робите в античния град

Любопитно Преди 10 часа

Археолозите са открили амфори, съдържащи бобови растения - едната от тях наполовина празна, както и голяма кошница с круши и ябълки

Трима загинаха на място при тежка катастрофа край Търговище

Трима загинаха на място при тежка катастрофа край Търговище

България Преди 11 часа

Лек и товарен автомобил, които са се движели в противоположни посоки, са участниците в катастрофата

<p>Кралски блясък: Децата на принцеса Кейт&nbsp;я придружиха на ежегодната ѝ коледна служба (СНИМКИ)</p>

Кралски блясък: Децата на Кейт Мидълтън я придружиха на ежегодната ѝ коледна служба

Любопитно Преди 12 часа

Принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи придружиха Кейт Мидълтън на нейната ежегодна коледна служба в Уестминстър, отбелязвайки първата им съвместна публична поява от юни насам

<p>Доналд Тръмп получи първата награда за мир на ФИФА (СНИМКИ)</p>

Доналд Тръмп получи първата награда за мир на ФИФА

Свят Преди 13 часа

„Това наистина е една от големите почести в живота ми“, каза Тръмп

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Свят Преди 13 часа

Украинският президент добави, че все още има хиляди деца, които трябва да бъдат върнати в Украйна

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

България Преди 14 часа

По искане на Софийска районна прокуратура е образувано производство срещу него

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Свят Преди 14 часа

Ето какво всъщност получиха Делхи и Москва от посещението

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Свят Преди 14 часа

О'Харис е бил задържан на 16 ноември на летище Наха, след като митнически служител открил в багажа му 0,78 грама кристали, съдържащи синтетичния наркотик MDMA

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

България Преди 15 часа

В дневния ред на съвета са предвидени три точки