П ет протестиращи медицински сестри прекараха нощта в сградата на Народното събрание. Тази сутрин едната от тях излезе на прозореца.

След като представители на НСО, включително директорът Красимир Станчев се качиха на прозореца при нея, успяха да я убедят да слезе от там. Повече от час обаче Бойка Атанасова, която работи в "Пирогов", отказваше да го направи, предаде NOVA.

Малко след 08:30 часа тя слезе от перваза и се прибра в сградата. 

"Колегите ми не ми даваха да вляза, защото казват, че вляза ли – тях ще ги изнесат.", заяви Бойка Анастасова.

Към 04.00 ч. през нощта токът в залата е бил спрян. След това влезли охранители. Анастасова твърди, че са ги подгонили и блъскали.

"Нямаше да вляза, ако не бяхте влезли вие", каза тя на журналистите. И обясни, че сама по себе си е доволна от заплатата си, но протестира в знак на солидарност към колегите си.

"Воюваме за две минимални работни заплати за всички колеги в цяла България. Човек не застава на барикадата само тогава, когато гладът го притисне, а и когато има солидарност с колегите си", отбеляза Анастасова.

Началникът на НСО Красимир Станчев бе категоричен, че насилие не е имало.

"Насилие не е имало. Като се впуснете да хванете някого, а той се дърпа, той счита това за насилие". Така Станчев коментира разигралата се тази сутрин ситуация в бившия партиен дом.

"Още когато вчера вечерта влязохме в стаята, в която заседаваше Комисията по здравеопазване, едната от дамите ме предупреди да не се приближавам, тъй като щяла да скочи от прозореца", съобщи началникът на НСО Красимир Станчев. 

"Тя сама изяви желание да скочи от прозореца", уточни той.

"В 4.00 сутринта изгасихме тока, няма да обяснявам причините. Такава ни беше идеята", допълни Станчев.

Той определи протеста на медицинските сестри като "терористичен акт или нещо от този тип".

От НСО са се обърнали за помощ към психолози, но преговорите с жените не са били резултатни. 

"Очаквах МВР да изпрати по-качествени хора, а те изпратиха не точно такива. Не искахме да нагнетяваме това напрежение, което жените създадоха. Не сме им давали храна и напитки, те си имаха", каза още Красимир Станчев.

Той съобщи, че в рамките на 12 часа са се опитвали да направят всичко възможно, за да не излизат жените по прозорците.

"Ако Анастасова си беше махната салфетката от ръката, щяхте да видите, че тя се е одраскала при дърпането отвън и не е вярно, че сме я наранили. Сега медицинските сестри би трябвало да бъдат предадени на полицията, а ако доброволно не излязат, ще ги изнесем с няколко колеги" , допълни ген. Станчев.

Медицинската сестра Мая Илиева каза, че останали барикадирани, защото искали в Народното събрание да дойдат хората, от които зависи решаването на техните проблеми.

"Вчера си бяха гласували увеличение на заплатите, а ние една година протестираме и нашите проблеми никой не ги решава", добави тя. 

Акцията на медицинските сестри е политическа и зад тях седят политически опоненти на управляващите. Това заяви пред Нова телевизия министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Деница Сачева: Акцията на медицинските сестри е по-скоро политическа

"Търси се целенасочена провокация", коментира тя.

Председателят на здравната комисия в НС Даниела Дариткова също видя целенасочена провокация в акцията на медицинските сестри.

"Трябва да се търси диалог, ситуацията е изключително деликатна. По никакъв начин обаче не бива да се толерират действия, извън законите на държавата", отбеляза тя.

Според Дариткова медицинските сестри нахлули в комисията по време на заседанието и по никакъв начин не са се опитали да влязат в диалог

Барикада в НС, медицинска сестра излезе на прозореца

Докато медицинската служителка беше на перваза, пожарникари осигуриха надуваем дюшек под прозореца на Народното събрание, за осигурят безопасността ѝ при евентуално падане.

До сградата на Народното събрание пристигна и автомобил с екип на пожарната, а периметърът бе обезопасен. Полицейското присъствие в района беше засилено.

Пред сградата се бяха събрали и други колеги на медицинските сестри и искаха да разберат къде са останалите четири жени.

Сестрите се барикадираха в сградата на НС късно снощи след приключването на заседанието на здравната комисия, на което бяха поканени да участват в залата на Партийния дом. Категорични бяха, че ще останат без краен срок, обявиха и гладна стачка.

Твърдят, че действията им не са били предварително планирани. 

Медицински специалисти обявяват безсрочен протест

Очакванията им бяха, че на заседанието ще присъства и ресорният ни министър Кирил Ананиев, пред когото да повдигнат въпроса за заплатите. Той обаче така и не се появи заради извънредно заседание на здравните министри в Брюксел, където ще бъдат обсъждани мерки срещу коронавируса.

"Ние идваме редовно на заседанията на Здравната комисия и това, което вече ни изкара от обувките е неглижирането на нашите проблеми повече от година. Да не говорим, че пет дни стоим и мръзнем отвън на палатките – дъжд, вятър, абсолютно, тези хора си мислят, че ние сме интериора. Никой не го интересува, че ние сме там и какво искаме", каза по-рано Мая Илиева, председател на Синдиката на медицинските специалисти, цитирана от БГНЕС.

Шокиращи данни за здравеопазването в Русия

„Не е вярно, че непрекъснато променяме исканията си,

затова излизам да ви кажа за какво настояваме днес”, съобщи пред журналисти медицинската сестра Ирина Узунова, предаде агенция БГНЕС.

„Първото ни искане е без търговски дружества в здравеопазването. Второ е еднаква заплата за всички специалности за здравни грижи, независимо от местоработата или собствеността на болницата. Това да бъдат две минимални работни заплати за страната.

Трето искане допълнителните споразумения и техните размери да бъдат по регламентирани правила в зависимост от натовареността. Четвърто – връщане на медицинските стандарти. Пето искане нощен труд по часово заплащане – 3 лв. на час. КТД на национално ниво задължително за всички структури е здравеопазването. Седмо искане възможност за регламентирана, самостоятелна сестринска практика. Осмо – промяна в категория на труд”, уточни Узунова.

„Виждате ли тук политически искания? Не, защото няма такива.

За пореден път се разграничавам от лица, които се появяват тук и на наш гръб се опитват да си направят PR. Няма да позволим нито една политическа партия да яхне нашия протест. Мая Манолова се е появи на петия ден на протеста, само за да се снима на фона на протеста”, добави още тя.

„БЛС няма да подкрепи нашите искания,

защото според мен това ще навреди на бизнеса на един определен кръг от хора. Нашите хора ще излязат, когато има постигнати конкретни резултати. Само обещания вече не може да слушаме, не ни устройват. На 26 имахме среща с министър Кирил Ананиев, той лично обеща, че ще дойде на 1 март и ще подкрепи нашия протест. Обаче той така и не се появи. Нямаме никакъв контакт с никоя от институциите. Нашите момичета са много упорити и издръжливи, те ще останат до последно”, допълни още Узунова.

„В момента цената на нощния ни труд е 25 стотинки на час. Основното ни искане е да се направи здравната реформа”, отбеляза Узунова.

Медицинските специалисти подновиха протестите си в столицата на 1 март. Те настояват за по-високи начални заплати или за спазване на договорената по колективен трудов договор сума от 950 лева.

Агресия: Пациент се нахвърли на медици от Спешна помощ

По думите на Илиева е била уговорена среща с министър Ананиев на 26 февруари. Тогава бил поставен срок за решаване на исканията им. Никой обаче не ги потърсил. 

"Министър Ананиев нито дойде, нито свърши обещаното. Затова ние сме тук", отбелязва тя.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Мъж се прибира вкъщи с букет. Жена му: – Какво си направил този път?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Олександър Сирски

Олександър Сирски: Руските сили загубиха контрола над няколко селища в Сумска област

Свят Преди 4 минути

Главнокомандващият Сирски съобщава за поражения на руските войски и пренасочване на части към Запорожие, след провален опит за настъпление край Степне и Новокостянтиновка

Възрастна жена даде 40 000 лв. на мъж, представил се за полицай

Възрастна жена даде 40 000 лв. на мъж, представил се за полицай

България Преди 6 минути

Жената била заблудена в телефонно обаждане, че разговаря с полицай и трябва да помогне в акция за залавяне на телефонни измамници

Вижте изненадващите кариери на световните лидери преди политиката

Вижте изненадващите кариери на световните лидери преди политиката

Любопитно Преди 16 минути

Открийте любопитните професии и занимания на влиятелни държавни ръководители

Обсъжда се обявяването на бедствено положение в Плевен заради безводието

Обсъжда се обявяването на бедствено положение в Плевен заради безводието

България Преди 27 минути

Плевен на прага на бедствено положение: Кметът обещава бързи мерки за водоподаването и стартиране на сондажи, нови тръбопроводи и доставки на бутилирана вода

<p>Син убил баща си, прерязвайки сънната му артерия,&nbsp;отива в затвора</p>

18 години затвор за мъж, убил баща си в Добричко

България Преди 44 минути

Случаят е от 3 август 2023 година

Китай разработва първия в света „робот за бременност“, способен да роди живо бебе

Китай разработва първия в света „робот за бременност“, способен да роди живо бебе

Любопитно Преди 44 минути

Това е концепция, която в момента съществува само в научнофантастичните филми

Хелън Мирън: Джеймс Бонд трябва да е мъж

Хелън Мирън: Джеймс Бонд трябва да е мъж

Любопитно Преди 1 час

"Джеймс Бонд трябва да е Джеймс Бонд, иначе се получава нещо съвсем различно“

МОН обсъжда отпадане на външното оценяване след 10 клас

МОН обсъжда отпадане на външното оценяване след 10 клас

България Преди 1 час

Предлаганите промени целят балансиране на учебните програми, заяви просветният министър Красимир Вълчев

Прокуратурата в Пловдив разследва убийството на 37-годишна жена

Прокуратурата в Пловдив разследва убийството на 37-годишна жена

България Преди 1 час

Случаят е от квартал „Столипиново“

Big Brother идва още по-цветен на 21 септември по NOVA

Big Brother идва още по-цветен на 21 септември по NOVA

Любопитно Преди 1 час

Водещите Башар Рахал и Александра Богданска ще посрещнат 15 нови съквартиранти

Зомби катерици с ужасяващи израстаци нахлуват в САЩ: Има ли опасност за хората?

Зомби катерици с ужасяващи израстаци нахлуват в САЩ: Има ли опасност за хората?

Свят Преди 1 час

„Не бих препоръчала на никого да се опитва да хване катерица с вируса“

19-годишен пиян шофьор събори оградата на къща в Перущица

19-годишен пиян шофьор събори оградата на къща в Перущица

България Преди 1 час

Неопитният шофьор не успял да овладее джипа си рано тази сутрин. За щастие няма пострадали хора, но са нанесени материални щети по автомобила и оградата на къщата

Снимката е илюстративна

След тайния брак: Сиамските близначки Аби и Британи Хензел с бебе в ръце

Любопитно Преди 2 часа

Снимките се появяват четири години след като Аби Хензел се омъжи за съпруга си Джош Боулинг през 2021 г.

Калин Стоянов: Радев превърна НСО във финансирана от бюджета таксиметрова компания

Калин Стоянов: Радев превърна НСО във финансирана от бюджета таксиметрова компания

България Преди 2 часа

„ДПС – Ново начало” внася проект за изменение на Закона за Националната служба за охрана

Дилемата, пред която ще се изправи Зеленски

Дилемата, пред която ще се изправи Зеленски

Свят Преди 2 часа

Ще се откаже ли от войната за окупираните територии срещу западните гаранции за сигурност или не

Бивша „Мис Вселена“ загина след инцидент с лос в Русия

Бивша „Мис Вселена“ загина след инцидент с лос в Русия

Свят Преди 2 часа

Ксения Александрова е получила тежка черепно-мозъчна травма при катастрофата, станала през юли в Тверска област