И ма ли възможни изходи от „задънената улица” при избора на председател на НС? Възможно ли е решението да е в номинация на Атанас Атанасов? Тези въпроси коментираха социалният антрополог Харалан Александров и медийният експерт Георги Лозанов в ефира на NOVA NEWS.

„Има много насилие в политиката. Излизаме от 5 години на политически конфликт, в който нормата е да критикуваш, обиждаш, унижаваш, прецакваш и по всякакъв начин да тормозиш своя противник. В момента сме в ситуация, в която тези хора трябва да се научат поне да бъдат заедно в името на някакви важни обществени задачи. Времето, отредено по Конституция за този процес, не е достатъчно. Цялата страст е насочена в конфликта. Трябва да решим дали ще има „замразен” конфликт, или ще има примирие. Ако се стигне до „замразен” конфликт, би било успех. И след нови избори, каквито се очертават, да се направи поредният, надявам се по-успешен, опит за форма на смислено управление”, заяви Александров.

Той коментира и предложението, направено преди 1 седмица Бойко Борисов да е премиер, а Атанасов – председател на НС. От „Да, България” обаче са против Борисов да е министър-председател.

„Със сигурност е възможно за всичко да се преговаря, въпросът е от какви позиции. „Да, България” и ПП държат да бъдат от позиция на силата, да диктуват условията и да дават правилата. Струва ми се, че това е пореден опит да наложат тяхната версия и да демонстрират сила, което ще е от значение за електората им на следващите избори. Дали това ще преработи зависи от добронамереността на Борисов”, каза Александров.

Според него обаче и при ГЕРБ няма „голямо пространство за отстъпление”, тъй като партията е много мобилизирана и не е готова да бъде в подчинена позиция. Александров очаква ГЕРБ да продължи да печели избори.

ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на парламента

„Въпросът е дали може да се мине в режим на разумен разговор. Смятам, че се придвижихме малко към някаква идея за разбирателство. Но дали ще се развие е под голям въпрос”, коментира Александров.

За трусовете в ПП-ДБ след гласуването на Лорер и Божанков, Харалан Александров каза, че коалицията има тежък разговор за провеждане.

„Очевидно отношенията не са в най-добрата си форма. Имат тежък разговор да проведат и той е зад кое разделение искат да застанат. Двата големи разлома са Изток-Запад. Другото разделение е „статукво-промяна”. ПП вярват, че могат с революция да спечелят тази битка, затова и държат да се отиде на нови избор. ДБ имат опит, имат история, те са родени в името на голямата европейска идея. Според мен на тях ще е по-трудно да допринесат за тръгване на страната в друга посока. Докато ПП нямат проблем с това, те са пирати, идват за да плячкосат под някакъв флаг, нямат проблем да продължат грабежа под китайски или руски флаг”, заяви Александров.  

„Възраждане” имат ясни позиции. Аз не ги приемам. Но те си стоят твърдо зад тези позиции, прокарват ги активно и успяват да спечелят 1/3 от българските активни граждани, заяви Александров.

Той смята, че е малко вероятно до Коледа да има мнозинство. „Ако се случи, то ще бъде с цената на саможертва на политиците, което се надявам да бъде оценено от гражданите”, каза още той.

Борисов: Нищо добро не се случва в държавата

Това, което пречи на Народното събрание да постигне компромис, са задълбочаващите се противоречия. От едната страна е нуждата от промяна на модела на управление, заявена от протестите от 2020 г. и олицетворявана от ПП-ДБ. От другата страна е „ДПС – Ново начало”. От третата страна е опитът България да излезе от евроатлантическата орбита, което се олицетворява от „Възраждане”. Това е Бермудски триъгълник. Всеки опит да бъде избран председател на парламента се губи там, каза Георги Лозанов. Той допълни, че "ГЕРБ-СДС е особено политическо явление, те търсят близка до нагласите на обществото позиция и затова застават и в трите точки, които описах”.

По негови думи са нужни преговори между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната”. „Демократична България” изразяват надеждата, че от ГЕРБ могат да направят промяна на собствения си модел”, каза още Лозанов.

Експертът коментира и изключването на Даниел Лорер от ПП и призива Явор Божанков да напусне бъдещата парламентарна група. По негови думи изключването заради лично мнение не е в полза на която и да е партия, заявяваща се като демократична.

Слави Трифонов: И следващата седмица предложението на ИТН за председател на НС ще бъде Силви Кирилов

Лозанов каза, че между ПП и ДБ понякога има разминаване, но това не е сериозен проблем.

По негови думи няма как да има управляващо мнозинство без ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. И смята, че трети може да бъде ИТН.

Лозанов коментира и междудържавните отношения. По негови думи хибридната война, която Руси води на Запад, взима все повече жертви.

Повече гледайте във видеото. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Зимна буря удари Швеция: Мъж загина, 40 000 домакинства са без ток

Свят Преди 8 часа

Студеното време също така е причинило широко разпространени транспортни проблеми

Зеленски пристигна в Канада

Зеленски пристигна в Канада

Свят Преди 9 часа

Украинският президент ще се срещне с министър-председателя на страната Марк Карни

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

„Той няма да говори за Доли“ – тайната любов на звездата, която остана далеч от прожекторите

Любопитно Преди 11 часа

Доли Партън, израснала в бедност и самота, намира любов в лицето на Карл Дийн – мъж, далеч от блясъка на шоубизнеса, с когото изгражда необичаен, но устойчив брак, докато тя превръща таланта си в световна слава и наследство

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Свят Преди 11 часа

Към момента няма информация за пострадали или разрушения и не е обявена заплаха от цунами

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

„Хотелът на обречеността“ в Пхенян планира да отвори врати след 4 десетилетия

Любопитно Преди 12 часа

Хотел „Рюгьонг“ в Пхенян е най-високата сграда в Северна Корея – 150 етажа и 330 метра височина, а пирамидалната му форма е позната на целия свят като символ на незавършените амбиции на страната

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

Столична община удължи договорите за чистота в девет района

България Преди 13 часа

"Поредният заявен „апокалипсис“ се отлага", написа кметът на София във Facebook

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Любопитно Преди 13 часа

Коледа крие много изненади: от езическите корени на елхата и имела, през забраната ѝ в Англия и месните пайове с кайма, до факта, че Дядо Коледа не е червен заради Coca-Cola, а Jingle Bells не е коледна песен и звучи от космоса

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Любопитно Преди 13 часа

Град Бари претендира, че останките на брадатия старец са били погребани под църквата, която носи неговото име

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Свят Преди 14 часа

Цената на благородния метал се повиши с повече от две трети и общо 52 пъти обнови историческия си максимум, като стойността за първи път надхвърли границата от 4500 долара

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Свят Преди 14 часа

Началникът на националните въоръжени сили на Швейцария заяви, че страната е готова за нападения срещу критичната си инфраструктура и за кибератаки

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Свят Преди 14 часа

Временната забрана за износ на автомобилен бензин извън страната се удължава до 28 февруари 2026 г. включително

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

България Преди 14 часа

Деян Кюранов беше съосновател на Екогласност“ и СДС

<p>Ройтерс разкри къде Русия крие най-мощното си оръжие</p>

Ройтерс разкри къде Русия крие най-мощното си оръжие

Свят Преди 16 часа

Разполагането на „Орешник“ идва седмици преди изтичането на договора New START от 2010 г. - последното споразумение между САЩ и Русия, ограничаващо стратегическите ядрени оръжия на двете най-големи ядрени сили

Доналд Тръмп и крал Чалрз

„Чарова офанзива“: Крал Чарлз и принц Уилям готвят визити в САЩ заради Тръмп

Любопитно Преди 16 часа

Крал Чарлз III и принц Уилям вероятно ще посетят САЩ догодина на отделни визити, планирани около 250-годишнината от независимостта. Лондон се надява чрез кралска дипломация да ускори търговска сделка със САЩ на фона на напрегнати преговори