З асилени проверки на Агенцията по храните след оплакания на родители в социалните мрежи за качеството и количеството на предлаганите в училищата закуски.

Инспекциите бяха възложени преди дни от прокуратурата.  

От началото на учебната годината от Агенцията проверяват и спазват ли се изискванията за безопасност в ситуация на коронавирус.

Приготвянето на храната в столична детска градина става по строги правила и мерки за безопасност. Част от тях включват и поставяне на маски, ръкавици и защитни костюми от персонала.

От началото на годината контролните органи проверяват спазват ли се изискванията в учебните заведения в страната. Проверени са над 200 училища, а установените несъответствия са минимални.

Майка подаде сигнал за храната в столично училище

Екипът на NOVA тръгна по пътя на храната до децата, за да провери при какви условия се приготвя и доставя.

Всеки продукт, който влиза в менюто на децата от 90-та градина в столицата, минава през строг контрол.

Още при доставката, преди да влезе в кухнята. Спазвайки мерките за безопасност, екипът ни влиза в кухнята, за да провери при какви мерки се приготвя обяда.

Менюто в един от дните включва супа, салата от зеле и печена риба. Храната за всички групи се приготвя на място, а достъпът на външни лица е силно ограничен, разказва пред екипа на телевизията главният готвач Надя Серафимова.

"В кухненски блок влизат само кухненските работници – друг не се допуска. Храната се слага на масичка, от където се сервира", разказва тя.

Преди да се заемат със закуската и обяда, всички готвачи преминават през медицински контрол от дежурната сестра.

"Не се допускат деца и персонал със завишена температура и с грипоподобни симптоми. Следи се за чистотата на работното облекло, следи за хигиената на помещенията, за хигиената на плодовете и на продуктите, дали се спазва дезинфекцията", обясни медицинската сестра Галина Петрова .

Към всеки продукт в обяда екипът на Надя Серафимова подхожда индивидуално. Според въведените в кухнята правила.

Най-дълга е подготовката при плодовете и зеленчуците, тъй като те не минават термична обработка. Подготовката на месото също минава през различни етапи. От всяка храна, сготвена в детската градина, се взимат и контролни проби, които се тестват при нужда.

Потресаващо - това ли трябва да ядат децата ни в училище

От началото на пандемията в детската градина е забранено внасянето на храна и бутилки с вода отвън. Дезинфекция на помещенията и плотовете, на които се работи, се прави на два часа.

А съдовете, в които се приготвя и сервира храната, се подлагат на различен тип обработка след всяко хранене.

Екипът на телевизията тръгна и по пътя на храната, която достига до учениците.

От този 15 септември правилата и в училищата са далеч по-строги. В стола децата от различните класове в столичното 119-то - влизат по строг график през интервал от 15 минути.

"Имаме 2 сектора в стола – съответно, когато приключи първата – вече влиза третата. И така има достатъчно време за почистване и дезинфекция. В 11.45 ч. е първата група и последните приключват в 14.15 ч. Влизат от лявата страна, взимат си храната, заобикалят от другата страна като си оставят таблите и излизат", обясни Симеон Ангелов – зам. - директор на 119 СОУ.

Масите в столовата също са разредени. Дистанция между децата обаче трудно се пази, както тук, така и в класните стаи.

А храната се доставя и сервира в съдове за еднократна употреба.

От училището следят всеки етап от пътя на храната до стола.

Приготвянето й става в кухня-майка, а до тук достига чрез кетъринг-фирма. Контролът е на всяка крачка.  Бюфетът в училището също работи при нови правила.

16 учители от едно училище са с COVID-19

Спазват ли се мерките за безопасност през последните седмици следят и инспекторите от Агенцията по храните.

От началото на пандемията изискванията при приготвянето и доставката на храни за деца и ученици са сериозно затегнати. Контролът започва от кухните, в които се приготвя храната, и достига до самите училища. Първите проверки не откриват сериозни нарушения, но към някои от доставчиците са изпратени предписания.

"Когато става дума за кетъринг – препоръчително е да се използват съдове и прибори за еднократна употреба, за да може да се гарантира една по-добра проследимост на доставките.  Въпреки, че няма доказателства, че храната може да бъде източник за пренасяне, съветваме, когато става въпрос за непакетирани храни или пресни плодове и зеленчуци, те да бъдат много добре измивани при консумация", обясни д-р Татяна Николова от "Контрол на храните" към БАБХ.

При проверките се следи и качеството на продуктите, които влизат в менюто. През последните дни родители се оплакаха в социалните мрежи от закуски с лошо качество и минимално количество.

Изискването за пластмасови съдове, в които да се сервира храната, вдигна цената на купона средно с между 60 ст. и лев, показа нашата проверка.

По-труден е контролът на храните, които се продават извън училищата – в близките лавки и магазинчета, предупреждават от "Активни потребители".

От началото на учебната година експертите от организацията започнаха проверка на качеството на закуските и добавките, които се влагат в тях. Като внимателно следят етикетите им.

Проверките установяват и пропуски при спазването на задължителните при коронавирус правила за хигиена.

При някои от закупените контролни проби от "Активни потребители" липсвали и етикети върху закуските, което поставя под въпрос срока на годност и съставките им, показват още проверките на експертите.

Още по темата вижте във видеото по-горе.

Расте броят на заразените с коронавирус у нас и при по-малко тестове

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бразилският президент пак е диагностициран с рак

Бразилският президент пак е диагностициран с рак

Свят Преди 6 часа

Базалноклетъчна лезия е била премахната от кожата на на 80-годишния Лула на 24 април

Датската кралица Маргрете Втора е приета в болница

Датската кралица Маргрете Втора е приета в болница

Свят Преди 7 часа

Маргрете Втора е много популярна в Дания заради това че модернизира монархията

Украйна удари руско петролно депо в Брянска област

Украйна удари руско петролно депо в Брянска област

Свят Преди 10 часа

Депото е част от веригата за снабдяване с гориво на руската армия

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Свят Преди 10 часа

Не е ясно кога или как споразумението може да бъде финализирано

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Свят Преди 12 часа

Двама пътници са получили сериозни травми под формата на счупвания на крайници

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Иран разкри в какво състояние е върховният лидер Моджтаба Хаменей

Свят Преди 13 часа

Хаменей е бил приет в болница на 28 февруари

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Свят Преди 13 часа

Шейсет и две годишният Питър Мърел бе задържан под стража

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Свят Преди 13 часа

Около 50 от активистите в глобалната хуманитарна флотилия за Газа са били приети в болница в Турция

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Свят Преди 14 часа

Саръкая е била задържана на летище в Истанбул при завръщането си от Италия

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Свят Преди 14 часа

Демонстрантите обвиняват ръководството в изтезания

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 15 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 15 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 16 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 16 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

Свят Преди 16 часа

Марко Рубио предупреди, че Вашингтон ще търси „алтернативни варианти“, ако дипломацията с Техеран се провали

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

България Преди 17 часа

Полицейската операция е започнала на ГКПП „Капитан Андреево“ на границата с Турция, съвместно с Агенция „Митници“