Ч астичното приемане на България в Шенген се приема от българите без враждебност, но приемането в пълен вариант наистина би било прието и като сериозен успех - ако обаче властта успее да отдели от образа на Шенген насложения образ на миграцията, който създава видими страхове. В битките за символи, памет и история идеите и действията, идващи от властта, срещат съпротива и дори негативни реакции.

Това са част от изводите от изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, проведено между 11. и 19. януари 2023 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3,5% при 50-процентните дялове, 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Приемането на България в Шенген по въздух и море носи реална полза, казват 30,3% от анкетираните пълнолетни българи. Не носи нито полза, нито вреда на България, смятат 38,7%, а 14,5% смятат, че носи реална вреда. Останалите не могат да преценят, показва проучването. Мненията са по-скоро неутрални и дори по-скоро добронамерени, отколкото враждебни, коментират изследователите.

Според тях далеч по-добре се оценява перспективата за пълноценно влизане в Шенген. Ще носи реална полза на България, приемат 50,6%, няма да носи нито полза, нито вреда на страната, избират 21%, а 13,7% намират потенциална реална вреда за страната ни. Общо 15,3% смятат, че влизането на България в Шенген ще е полезно, 29,6% не намират разлика, но все пак най-сериозен дял намира оставането ни извън Шенген за реална щета – 36,3%. Останалите се колебаят.

По-важно е България да се присъедини към Шенген, дори и да се налага да се приемат още бежанци в страната, казват 24,6% от участниците в проучването. По-важно е да не се налага България да приема повече бежанци, дори и това да попречи на присъединяването към Шенген, избират 56,3%, а 19,1% не могат да преценят. Според изследователите отношението към частичното приемане не е лошо, но пълното приемане на България в Шенген би било прието за постижение. 

В проучването „Галъп интернешънъл болкан“ се опитва да изброи повечето идеи или дискусии около символи и история в отминалата 2023 г. и да провери отношението към тях.

По отношение на съдбата на паметника на Съветската армия в София например мненията са полярни, т.е. почти равни дялове на „за“ (35,7%) и „против“ (40,3%) преместването, при минимален превес на „против“ и сравнително малка зона на „не знам“. В София съотношението е две срещу едно в полза на преместването. Навсякъде другаде обаче отношението е по-скоро негативно, като при най-високите възрасти е и подчертано отрицателно, показват данните от проучването. За предложенията на мястото на паметника на Съветската армия да се постави паметник с личности от българската история 51,4% са „за“, а само 23,6% са „против“.

За преместването на Народното събрание в сградата на някогашния Партиен дом в София има близки дялове на мнения, но при много голяма сива зона. Общо 21,6% подкрепят, 26,9% не подкрепят, а цялата останала част от повече от половината пълнолетни българи не може да формира мнение. Предложението летището в София да носи името „Васил Левски“ събира 66,9% „за“ срещу 14,2% „против“. Останалите се колебаят. 

Общо 74,3% одобряват, а 12,3% не одобряват поставянето на пилона с националния флаг на Рожен. Хорото пред Народния театър се одобрява от 54,1%, а от 14,4% – не. За коледната украса на София надделяват положителните оценки – 40,3% положителни срещу 21,8% отрицателни. В самата столица положителното съотношение е две към едно.

Временното затваряне на известната като Руска църква в София не се одобрява. По този въпрос София и страната отговарят синхронно, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“. С негативно отношение към случилото се са останали 62,7%, а 12% – с позитивно. Не се одобрява идеята за смяна на националния празник Трети март с 24 май – 77,9% не одобряват, срещу 10,3% които одобряват. 

Според „Галъп интернешънъл болкан“ голяма част от нашумелите в социалните медии теми за идентичност, памет и символи, които породиха сериозна полемика, по-скоро не са успели да наложат противоречивост на национално, а често - дори и на софийско, ниво. Обществените инстинкти остават еднозначни в подкрепа на всичко, което се свързва с българска идентичност и история, отбелязват анализаторите. 

Дъщеря към баща си: Утре ще дойдат пак да ме искат. Само ще кимнеш с глава и ще кажеш "ДА". А не както предния път…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Свят Преди 18 минути

Един от проблемите е, че „Лукойл“ предпочита да продаде всички активи в един пакет

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Любопитно Преди 33 минути

На 18 ноември 43-годишната принцеса на Уелс присъства на Срещата на върха за бъдещата работна сила, организирана от Кралската фондация „Работна група за ранно детство“

„Гръмни ме!“ – записът с версията на подсъдимия за фаталния изстрел срещу Красимира от Бегово прозвуча в съда

„Гръмни ме!“ – записът с версията на подсъдимия за фаталния изстрел срещу Красимира от Бегово прозвуча в съда

България Преди 1 час

Запис от следствен експеримент, проведен дни след убийството на Красимира Куковска от село Бегово, бе възпроизведен днес в съдебната зала

Критики в Бразилия срещу Мерц заради коментарите му за Белем

Критики в Бразилия срещу Мерц заради коментарите му за Белем

Свят Преди 1 час

Ларс Клингбайл каза, че думите на Мерц са предизвикали раздразнение и бразилски медии и политици са изразили недоволството си

Силата и стратегията определят първите номинирани в “Игри на волята”

Силата и стратегията определят първите номинирани в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Алекс и Калин правят нов опит за преврат при Безименните

Папа Лъв XIV получи необичаен подарък - бира от Чикаго

Папа Лъв XIV получи необичаен подарък - бира от Чикаго

Свят Преди 1 час

Ватиканът засега не е коментирал дали папата , който е родом от южната част на Чикаго, планира да опита пенливия подарък

Ферибот със 267 души заседна край Южна Корея

Ферибот със 267 души заседна край Южна Корея

Свят Преди 1 час

Фериботът е пътувал от остров Чеджу към пристанище Мокпо

„Семейство Симпсън“ убиха дългогодишен герой

„Семейство Симпсън“ убиха дългогодишен герой

Свят Преди 1 час

Това е вторият път, в който героинята умира, но този път смъртта ѝ е потвърдена като окончателна

Всички ще умрем и това е началото на края

Всички ще умрем и това е началото на края

Свят Преди 1 час

Стюарт Ръсел: Нямаме абсолютно никаква представа как работи и го пускаме на стотици милиони хора

САЩ одобри продажбата на "Пейтриът" оборудване за Украйна за 105 млн.

САЩ одобри продажбата на "Пейтриът" оборудване за Украйна за 105 млн.

Свят Преди 1 час

Основните изпълнители по договора за продажба ще бъдат „Ар Ти Екс Корп“ и „Локхийд Мартин“

<p>Украинският парламент отстрани&nbsp;правосъдния министър</p>

Украйна отстрани правосъдния министър Галушченко заради корупция

Свят Преди 1 час

За неговото уволнение гласуваха 323-ма депутати

Разбиха група за измами с внос на коли от САЩ

Разбиха група за измами с внос на коли от САЩ

България Преди 2 часа

Обвиняемите поддържали у потърпевшите заблуждение, че ще им съдействат да си закупят автомобили

Скандал между съседи за ток завърши с опит за убийство в Стара Загора

Скандал между съседи за ток завърши с опит за убийство в Стара Загора

България Преди 2 часа

36-годишен мъж удари съседа си с длето след спор за електричество; пострадалият е с тежка черепно-мозъчна травма

Вулканът "Семеру" изхвърли 5,6 км пепел: Индонезия е в максимална степен на тревога

Вулканът "Семеру" изхвърли 5,6 км пепел: Индонезия е в максимална степен на тревога

Свят Преди 2 часа

Жителите са предупредени да не се приближават на по-малко от 2,5 километра от кратера заради опасност от нови изригвания и свлачища