Йотова: Над 2 млн. души са напуснали страната за 30 години
Източник: Thinkstock/Guliver
38

„През последните 30 години над два милиона българи са напуснали страната в търсене на друга възможност за себе си“. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на форум на тема „Отражение на външната трудова миграция върху българската икономика“. Форумът е организиран от Фондация „Фридрих Еберт“ и от Института за икономика и международни отношения.

По думите на Йотова много от хората обмислят да напуснат България и да намерят своята реализация навън и това определят като водеща полза от еврочленството. „Резултатите са ясни - остра демографска криза, влошаващи се тенденции, неразвита и отчасти блокирана икономика“, заяви вицепрезидентът.

Според вицепрезидента

няма как да се справим с проблемите без истинско реално развитие на българската икономика.

Тя смята, че липсва многогодишна икономическа и финансова рамка за развитие на България, която да даде перспектива какво ще правим в страната в следващите 10, 20, 50 години. По думите на Йотова има сходство в приоритетите за развитието на икономиката в програмите на всички партии. Този необявен консенсус не ражда никаква конкретика и не дава реални решения, коментира тя.

По думите ѝ миграционните процеси няма как да бъдат спрени, ако хората не намират достатъчно мотиви да останат тук. Вицепрезидентът смята, че ни е необходимо и лидерство във вземането на тежки и непопулярни решения. „Необходими са ни и знаещи, можещи и грамотни управленци, но

за съжаление дефицитът не е само на работна ръка, но и на управление“,

каза още Йотова.

Над един милион български граждани в активна възраст обмислят да емигрират в чужбина, като голяма част от тях са хора с доходи, които са по-ниски от средната работна заплата. По данни на НСИ от 1990 г. насам между 1 и 1,5 милион са българите, които работят извън страната.

„Всяко трето българско дете се ражда в чужбина“, каза Ивайло Калфин, бивш социален министър и член на Управителния съвет на Института за икономика и международни отношения на форума.

Приблизително всеки четвърти работещ в България обмисля да потърси работа в чужбина,

сочат данните от национално представително социологическо проучване „Трудова миграция“, направено по поръчка на Фондация „Фридрих Еберт“ от агенция „Сова Харис“ в периода от първи до осми септември 2018 г. Проучването обхваща 1000 респонденти на възраст от 18 до 64 години.

Докато българите заминават, македонци стават българи и остават

Защо българите се връщат в България

Защо 1,2 милион жилища у нас пустеят, а младите семейства не могат да си купят собствен дом

Всеки трети българин живее в риск от бедност

Средният профил на обмислящия да излезе в чужбина е мъж, който живее в областен град, основно е със средно образование и търси работа не за цял живот, а за около пет години. „Нагласите не са за дълготрайна емиграция“, каза Калфин, но допълни, че ако средно в ЕС половината от заминаващите в друга страна, се връщат, то у нас половината от завърналите се, искат отново да заминат.

Основните мотиви за емиграция са заплатите.

Хората искат и сигурност в социалната система, те търсят в чужбина добри социални услуги, условия за отглеждане на деца и добро здравеопазване. Според Калфин, когато се решават проблемите с миграцията, трябва да се погледне отвъд средните числа и да сме наясно, че в България разделението е голямо.

В България по данни на Евростат миграцията от други страни е някъде около четири пъти по-ниска от средната за ЕС, като само 16% от имигрантите идват заради труд и трудова миграция. Трите водещи държави, от които идват хора, са Турция, Русия и Украйна. Те закупуват имоти, почват някакъв бизнес, но не решават проблема с дефицита на работна ръка, коментира експертът.

България е третата в ЕС по увеличаване на разходите за труд – от 2012 г. до второто тримесечие на 2018 година разходите за труд са се увеличили с малко над 50%. Средните заплати в България растат, но се задълбочават различията в обществото – в някои сектори средната заплата действително расте и то много бързо, но в други е много ниска.

Голяма група работещи български граждани остават на много ниско заплащане

и те основно формират този над милион желаещите да емигрират в чужбина“, допълни Калфин.

В условията на единен пазар страната ни трябва да предложи много по-добри условия в сравнение с останалите европейски държави, за да привлече хора на трудовия пазар и за да задържи българите, отбеляза експертът. Най-търсените професии в Европа са в областта на туризма, строителството, администрацията и транспорта. Те са и търсените в България.

Д-р Хелене Кортлендер, директор на Бюрото на фондация „Фридрих Еберт“ в София посочи, че една от основните причини за миграцията е заплащането. „Исканията на хората, формулирани по време на проучването на фондацията и на института, съвсем не са реалистични“, каза Кортлендер. Те показват, че за заплата между 2 и 3 хил. лв., 80-90% от хората, които обмислят да емигрират, биха останали в страната. По думите ѝ това отговаря на заплащането, достатъчно за живот –

2100 лв. Това са средствата, с които човек може да си позволи да се храни, да плаща за жилището си, да плаща за облекло, образование и да отделя малък резерв за спешни случаи.

Според Кортлендер хората нямат за цел да забогатяват извън страната, а искат минимална икономическа и социална сигурност. Тя смята, че няма нужда от фактори, които да привличат хората да останат в България, достатъчно е да се елиминират факторите, които ги отблъскват. Експертите смятат, че регулацията на движението на работната сила може да се направи, ако има устойчиви и дългосрочни политики.

Ограничаването на доходите създава допълнителни затруднения за икономиката. „Минималната работна заплата е мярка, която увеличава ниските доходи, но тя не успява да преодолее огромното разделение в страната, което става все по-голямо“, каза Калфин. Според него, ако България си мисли, че има данъчно предимство с ниския данък върху доходите, то при ниските доходи тя има данъчни недостатъци, защото за разлика от всички останали, облага минималната си работна заплата. За нискодоходните професии страната ни трудно би могла да е по-привлекателна от алтернативни европейски пазари, коментира още Калфин.

Експертите смятат, че

балансът между трудов и личен живот също не е добре уреден в България.

По думите на Калфин има нелошо законодателство, което малко се познава и още по-малко се прилага. Необходимо е и информационните технологии да се въведат навсякъде, за да стане страната ни по-привлекателна, работните места по-добри.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 38
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

38 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
а

Папа Франциск призова за нови глобални споразумения за дълга и военните разходи

Свят Преди 26 минути

Призивът на папата днес беше част от посланието му и за Световния ден на мира

/

Кой ще напусне “Игри на волята” ден преди големия финал?

Любопитно Преди 51 минути

Финалистите ще получат емоционални послания от близките си

Главчев

Главчев: Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите

България Преди 1 час

Финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 милиарда лева, посочват от МС

Снимката е илюстративна

Новото правителство на Литва положи клетва и обеща помощ за Украйна

Свят Преди 1 час

Програмата обещава подкрепа за Украйна „преди и след победата“

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Свят Преди 1 час

Конкурсът дава път на нова онлайн платформа, която ще се фокусира върху овластяването и подкрепата за младите жени

.

Путин без покана, Зукърбърг дарява $ 1 млн. за клетвата на Тръмп

Свят Преди 1 час

Междувременно Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин

Макрон

Макрон: Трябва да намерим път, който да отчита интересите на Украйна и на Европа

Свят Преди 2 часа

Макрон заяви, че единственият възможен мир в Украйна ще е „устойчивият мир“

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Влизането в Шенген е шанс за ново начало за европейска България

България Преди 2 часа

"След днешното решение, страната ни е в зоната за свободно придвижване през вътрешните граници на Европейския съюз", каза той

.

МЕЧ пред президента: Този парламент не е в състояние да роди нещо стабилно

България Преди 2 часа

„Българското общество е изключително разделено”, смята Радостин Василев

Джо Байдън

Джо Байдън помилва близо 1500 души

Свят Преди 2 часа

Белият дом: Това е най-големият еднодневен акт на помилване в историята на САЩ

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 2 часа

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 2 часа

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 2 часа

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Свят Преди 3 часа

Карол Ройл казва, че „сърцето я боли“

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 3 часа

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет

,

Руските сили напредват към ключовия украински град Покровск

Свят Преди 3 часа

Украинските сили са отблъснали близо 40 руски опита за щурмуване на отбраната около Покровск през последните 24 часа