Н икой по никакъв повод не ни налага решения, свързани с нашата сигурност. В съюзен формат решенията се взимат след консултации и с консенсус като всяка една страна членка представя своята суверенна национална позиция.
Това заяви министърът на отбраната Стефан Янев днес при откриването на Годишната конференция на началника на отбраната, предаде БТА.

Темата на двудневния форум тази година е "Адаптиране на структурата на въоръжените сили, планирането, подготовката и използването им към изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана в Евроатлантическата зона".

"България е суверенна държава и всички решения за предприемане

и конкретни действия в областта на отбраната се вземат от българското правителство и Народното събрание, каза Янев.

Министър Янев каза още, че днес регионът, в който живеем, е изправен пред една от най-сериозните военно-политически кризи от края на Студената война.

"Това предизвикателство изисква от нас да реагираме адекватно и да действаме смело,

решително и националноотговорно", посочи Янев. Той припомни, че в рамките на засилените консултации с НАТО и съюзниците в последните дни няколко пъти е коментирал решенията на правителството, свързани със засилването на сдържащия отбранителен потенциал на Източния фланг на Алианса и нашия принос към него. Министър Янев заяви, че за него като политик и държавник основната движеща сила мотивираща неговите решения е защита на националната сигурност и на българските национални интереси.

"Случващото се около границите на Украйна е предизвикателство за евроатлантическата сигурност

и има значително негативно отражение върху нашата национална сигурност", каза министър Янев. "Концентрирането на руски войски в непосредствена близост до границите с Украйна нагнетява напрежението, повишава несигурността и дава стратегическо предимство на Москва за постигане на своите политически цели в духа на реалната политика. Продължава тенденцията за трайна промяна в стратегическия баланс на силите в района на Черно море", посочи още министърът.

Стефан Янев каза, че въпросът пред всички нас е не само как концепцията на НАТО за възпиране и отбрана

в Евроатлантическата зона ще рефлектира върху развитието и адаптирането на българските въоръжени сили към новата реалност, но и как България може да осигури принос за нейното изпълнение. Той отбеляза, че в тази връзка има два взаимно свързани ключови процеса. Единият е активното участие на Министерството на отбраната (МО) в консултациите за вземане на решения в НАТО, включително и в процеса по разработването на новата стратегическа концепция на Алианса. След военно-техническите анализи и дискусии в различни комитети и работни групи на Алианса идва ред на важните политически решения и поемането на политическа отговорност. Затова точността и обективността на военните оценки и на изразените национални позиции в НАТО са изключително важни, каза министър Янев.

Вторият процес е свързан с развитието и поддържането на способностите на въоръжените сили

- от него пряко зависи тяхното състояние и готовност за използване. Нашите анализи показват, че в състоянието на въоръжените сили се наблюдава известно подобрение, но все още са налице сериозни дефицити, които предизвикват ограничение в готовността на силите и в сроковете и обема на изпълняваните задачи, каза министърът.

Министър Янев посочи, че политическото ръководство на МО вижда необходимост в съсредоточаване на усилията в пет приоритетни области

- хората в отбраната, изграждане и развитие на отбранителните способности, военнообразователна система, иновации и развойна дейност, повишаване на административния капацитет, нормативна и подзаконова нормативна уредба.

Министърът заяви, че ще бъдат предприети мерки за преодоляване на големия брой вакантни длъжности

за военнослужещи и за привличане на служба на качествен личен състав. Предвижда се актуализиране на възнагражденията и на социалния пакет, както и усъвършенстване на подходите при управление на човешките ресурси, каза Янев. Той добави, че още в рамките на този бюджет ще бъдат осигурени финансови средства за стартиране на конкурси едновременно за всички вакантни войнишки длъжности.

За развитието на адекватни способности чрез ускорено превъоръжаване и модернизация на въоръжените сили, министърът посочи, че предстои разработването на инвестиционен план-програма до 2032 г. Янев каза, че той и неговият екип ще направят всичко възможно още през тази година да бъде възобновено изпълнението на проекта за новите бронирани машини на Сухопътните войски.

Стефан Янев каза още, че ще направи всичко възможно поетият от България ангажимент към съюзниците

за постигане на разходи за отбрана от 2 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП) до 2024 г., да се случи във възможно по-кратък срок. По думите на Янев с изпълнението на тези приоритетни области, наред с реализирането на заложените цели и приоритети във вече изпълняващите се стратегически документи, системата за отбрана и въоръжени сили навлиза в качествено нов етап на растеж.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов каза на конференцията, че концепцията на НАТО за възпиране

и отбрана в Евроатлантическата зона поставя нови предизвикателства и пред въоръжените сили на съюзниците, както по отношение на тяхната роля в реализирането на концепцията, така и по отношение на техните отбранителни способности и нива на готовност. Колективната система за сигурност не означава, че страна членка на Алианса може да осигури своята отбрана за сметка на разходите на другите съюзници. Принципът е солидарност, солидарност в разходите за отбрана съгласно БВП на страните, както е прието минимум до 2 процента от БВП, посочи адмирал Ефтимов.

Министърът на отбраната Стефан Янев още каза, че с представители на Държавния департамент на САЩ,

който са в София, вероятно ще се обсъди и темата дали американски военни могат да участват в състава на българската батальонна бойна група. 
Янев каза, че на срещата с американските представители ще разговарят по широк кръг от теми в рамките на стратегическото партньорство между двете страни в отбраната.

"Вероятно ще имаме комуникации по темата дали американски елементи, сили могат да участват в състава на българската батальонна бойна група. Това е нормален разговор, но решенията ще се вземат след истинските разговори на военно-техническо ниво", каза министърът. Т.е на това ниво може би ще стане въпрос, че има възможност, готовност, но след като се направят необходимите разговори на военно-техническо ниво напред във времето ще се вземе подходящото решение, каза министърът. Той добави, че в алгоритъма на взимане на решения предстои среща на министрите на отбраната от НАТО и след това ще има хоризонт за военно-техническите разговори.

Пиян се прибира и вика: – Женоо, къде си? – Тук съм! – А, добре. Само проверявам дали съм у нас!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Заради балната зала на Тръмп: Започна събарянето на част от Белия дом (СНИМКИ)

Заради балната зала на Тръмп: Започна събарянето на част от Белия дом (СНИМКИ)

Свят Преди 4 минути

Разчистването на дървета и други подготвителни работи на обекта започнаха още през септември

Американски съд постанови: Тръмп може да изпрати военни в Портланд

Американски съд постанови: Тръмп може да изпрати военни в Портланд

Свят Преди 47 минути

Магистратите смятат за вероятно президентът да е упражнил законно правомощията си

Подвиг на Калин изведе Феномените до Резиденцията в “Игри на волята”

Подвиг на Калин изведе Феномените до Резиденцията в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Непримиримият Мирослав осигури Стопанството за Завоевателите

Две групи работници ще са най-търсени у нас следващите години

Две групи работници ще са най-търсени у нас следващите години

България Преди 9 часа

Поколението Z проминя пазара на труда, казва експерт

Лавров и Рубио са провели "конструктивен" разговор

Лавров и Рубио са провели "конструктивен" разговор

Свят Преди 9 часа

Говорител на държавният секретар на САЩ заяви, че целта на днешния разговор е била да се постигне "трайно решение на руско-украинската война

След повторно преброяване на протоколите се пренареди общинския съвет в Пазарджик

След повторно преброяване на протоколите се пренареди общинския съвет в Пазарджик

Свят Преди 9 часа

От Общинската избирателна комисия в Пазарджик съобщават още, че са изпратили становище до ЦИК по случая

<p>Президентът Радев назначава трима нови посланици</p>

Президентът Радев назначава нови посланици в Белгия, Нидерландия и Казахстан

България Преди 10 часа

Астана е една от столиците, за които от правителството се оплакаха, че Радев не разписва указ и така бави назначаването на нов посланик

<p>Стармър призовава Запада да &quot;парализира военната машина&quot; на Путин</p>

Киър Стармър призовава Запада да "парализира военната машина" на Путин

Свят Преди 10 часа

Стармър и представители на страните от т.нар. "Коалиция на желаещите" ще се срещнат в Лондон

Пищна сватба на дъщерята на висш ирански представител предизвика възмущение

Пищна сватба на дъщерята на висш ирански представител предизвика възмущение

България Преди 10 часа

Разкошната церемония в страна, потънала в икономическа криза, предизвика също така и много критики в интернет

<p>Ето кой грабна наградата Лекар на годината 2025&nbsp;</p>

Проф. Николай Габровски е лекар на годината за 2025 г.

България Преди 11 часа

Наградата беше връчена на проф. Габровски от вицепрезидента Илияна Йотова

Италианска бизнесдама почина след пластична операция в Турция

Италианска бизнесдама почина след пластична операция в Турция

Свят Преди 11 часа

Починалата бизнесдама е имала и две дъщери

Подводни археолози разкриха тайната на 200-годишен параход край Созопол

Подводни археолози разкриха тайната на 200-годишен параход край Созопол

Любопитно Преди 12 часа

Находката е крайно изненадваща, защото се намира на само 300 метра от един от най-известните плажове в града

Макрон обяви среща на "Коалицията на желаещите" в Лондон - Зеленски също ще присъства

Макрон обяви среща на "Коалицията на желаещите" в Лондон - Зеленски също ще присъства

Свят Преди 12 часа

Междувременно Зеленски написа в "Екс", че "предстоят много срещи и преговори в Европа"

САЩ търсят конкуренти на SpaceX за мисията до Луната

САЩ търсят конкуренти на SpaceX за мисията до Луната

Свят Преди 12 часа

Програмата "Артемида“ на НАСА на стойност милиарди щатски долари целят американци да стъпят отново на Луната

"Незаконен нарколидер": Колумбия отзова посланика си в САЩ

"Незаконен нарколидер": Колумбия отзова посланика си в САЩ

Свят Преди 13 часа

Конфликтът беше предизвикан от ударите на американските военни сили срещу плавателни съдове, за които се предполага, че транспортират наркотици в региона