А дминистративният ръководител на Софийска градска прокуратура Илиана Кирилова отклони поканата на ресорната парламентарна комисия за изслушване по казуса с Мартин Божанов - Нотариуса.

Тя направи това с писмо до Никола Минчев, председател на Временната комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов.

Комисията за Нотариуса ще изслуша градския прокурор на София

В писмото Кирилова посочва, че в качеството си на административен ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП) е служебно запозната, че се водят няколко досъдебни производства с предмет на доказване анонсираната тема за предстоящото заседание на Временната парламентарна комисия, в т. ч. и такива, по които има привлечени обвиняеми. Нещо повече, по едно от производствата вече има внесен и обвинителен акт. За предприетите действия, СГП своевременно е информирала българската общественост.

Кирилова пояснява, че е дала подробно интервю пред медия по въпроса, защото "СГП и изобщо прокуратурата вярва, че българската журналистика е тази, която стига най-бързо до българските граждани", независимо от "внушенията, които се нагнетяват в общественото пространство, че в прокуратурата като цяло работят "мафиоти" и "престъпници".

Освен това Кирилова подчертава, че "изнасянето на друга информация по въпросните досъдебни производства, евентуален предмет на заседание на Временната парламентарна комисия, би могло да попречи на разследванията, както и да окаже влияние на хода на съдебното производство - нещо, което като прокурор не бих могла да допусна".

Тя цитира Решение № 6 на Конституционния съд от 06.06.2017 г., съгласно което "предоставянето по искане на Народното събрание на информация, представляваща следствена тайна…, по конкретно наказателно производство крие риск от  препятстване на  ефективността и шансовете за успешно финализиране на разследването, отговорност за което в крайна сметка  носи прокуратурата. Създава се възможност да се стигне до осуетяване разкриването на истината в досъдебното производство. Осведомяването на депутатите за предмета на конкретно наказателно производство, за извършени действия по разследването, за събраните доказателства или за предстоящи процесуални действия може да доведе и до нарушаване на редица права, включително и на  правото на личен и семеен живот по чл. 8 от Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, като част от националния правен ред, и то не само по отношение на обвинените лица, но и относно пострадали от престъпление, свидетели по делото, и на минималните стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпление."

"Не знам кой е Нотариуса": ВСС с поредно изслушване по казуса

"Когато без мисъл се изричат тежки думи като "организирана престъпна група", "мафия", "корумпирани", от страна на народни представители и други организации, това срива авторитета на всички държавни институции. И това е факт, защото всички ние знаем какво е доверието на българския народ в българските институции като цяло", заявява ръководителят на Софийска градска прокуратура.

Според нея поканата нарушава разделението на властите в България.

"Нещо повече, в крайна сметка действията на прокуратурата подлежат на съдебен контрол, а не и на парламентарен. Това е съобразно принципите за разделение на властите, които Ви призовавам заедно да спазваме", пише Кирилова в писмото до Мирчев.

"Наред с всичко дотук, вярвам знаете, че съобразно разпоредбите на НПК, ръководената от мен Софийска градска прокуратура, се явява единствената в страната, в чиито компетенции влиза изготвяне и поддържане на обвинителни актове спрямо лица, ползващи се с имунитет, в т.ч. и народни представители. Намирам в това потенциален конфликт на интереси, който считам, че следва взаимно да избягваме като представители на законодателната и съдебната власти", добавя ръководителят на Софийска градска прокуратура.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- Ученици, трябва да сте по-самостоятелни! Вече сте в трети клас и скоро родителите ви няма да могат да ви пишат домашните.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп заплаши филмовата индустрия със 100% тарифи</p>

Доналд Тръмп заплаши чуждестранните филми със 100% тарифи

Свят Преди 5 минути

Президентът твърди, че американската кино индустрия е "открадната" от други държави

Джош Хартнет в болница след катастрофа с полицаи

Джош Хартнет в болница след катастрофа с полицаи

Свят Преди 14 минути

Шофьорът полицай от другия автомобил също е бил откаран в болница като предпазна мярка

<p>Съд&nbsp;блокира заповед за уволненията на стотици служители от &quot;Гласът на Америка&quot;</p>

Американски федерален съдия блокира заповед за уволненията на стотици служители от "Гласът на Америка"

Свят Преди 26 минути

Правителствените служители са проявили "притеснително неуважение" към указанията на съда,

Руски дрон уби четиричленно семейство с 2 деца в Сумска област

Руски дрон уби четиричленно семейство с 2 деца в Сумска област

Свят Преди 28 минути

При удара е била поразена къща в населеното място Чернечина

Путин: Русия побеждава в "праведната битка" в Украйна

Путин: Русия побеждава в "праведната битка" в Украйна

Свят Преди 36 минути

Путин отбеляза, че руснаците заедно защитават любовта към родината и единството на историческата съдба

Кийт Ърбан и Никол Кидман

Звездна раздяла: Никол Кидман и Кийт Ърбан се разделиха след 19 години брак

Любопитно Преди 37 минути

„Никол се е борила да спаси брака си до последно“, казва източник, близък до семейството

<p>Тръмп призова &quot;Хамас&quot; да приеме мирното предложение за Газа, какво отвърна ислямисткото движение</p>

Тръмп призова "Хамас" да приеме мирното предложение за Газа

Свят Преди 1 час

Тръмп призова палестинците "да поемат отговорност за съдбата си"

МВнР изведе успешно 3 души от Газа, включително българи

МВнР изведе успешно 3 души от Газа, включително българи

България Преди 1 час

Операцията продължи над 24 часа

<p>Кой направи Армения първата християнска държава в света</p>

Свети Григорий: Той направи Армения първата християнска държава в света

Любопитно Преди 2 часа

Григорий живял по времето на император Диоклетиан, най-големия гонител на християните

<p>Промени в движението по АМ &quot;Хемус&quot; заради ремонт</p>

АПИ обяви: Промени в движението по АМ "Хемус" заради ремонт

България Преди 2 часа

Движението ще се осъществява двупосочно в платното за Варна, като ще има по една лента за София и една в посока Варна.

Внимание, тест на BG-ALERT, ето в кои области

Внимание, тест на BG-ALERT, ето в кои области

България Преди 3 часа

Тренировката се извършва с цел проверка на състоянието на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване и за обучение на населението

Розетският камък

27 септември: Денят, в който Египет проговори – тайните на Розетския камък

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Рядкото заболяване, което спира хората да изпитват страх

Рядкото заболяване, което спира хората да изпитват страх

Любопитно Преди 3 часа

Страхът е ключов за оцеляването ни - как живеят хората, които не могат да го усетят?

<p>Колко бързо ходите? Това може да предскаже инфаркт и смърт</p>

Ежедневната дейност, която може да разкрие възрастта на мозъка ви

Любопитно Преди 3 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

<p>Полша подготвя гражданите си за следващата криза</p>

Полша се готви за криза: От раници, до обучения и оръжия

Свят Преди 3 часа

"Не трябва да се страхуваме, а да бъдем подготвени"

Първият човек, който някога се е появявал по телевизията

Първият човек, който някога се е появявал по телевизията

Любопитно Преди 3 часа

"Това е първата телевизия и ще видиш, че ще бъде във всички домове в страната, и всъщност, по целия свят"