Е врокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис изказа разочарование от действията на българските власти във връзка с африканската чума по свинете.

„Точно този пик е брилянтен пример за това, че в България не е направено много, за да се избегне такава ситуация. Тъжно ми е да чуя тази новина. И докато очакваме официалните резултати от разследването, мога само да отбележа, че това се случи, защото някой е бил небрежен, не си е свършил работата както трябва и не е внимавал”, коментира Андрюкайтис пред БНР обявяването на бедствено положение заради епидемията от африканска чума по свинете в областите Плевен, Русе и Разград.

Еврокомисарят, член на Социалнодемократическата партия на Литва - бившите комунисти, сега част от ПЕС, настоява властите да влизат във всяка къща, за да разясняват необходимите мерки, които стопаните трябва да предприемат във връзка с болестта:

„Тези три думи – „във всяка къща”, са много важни. И това да разговарят с всички и да обяснят какви мерки трябва да се предприемат, както и евентуалните последствия и резултати. Почти няма време и ако това не се направи, България е изправена пред огромната опасност да загуби цялото си свиневъдство”, предупреди Андрюкайтис.

Екип на Европейската комисия е в момента в България, за да оцени щетите и размерите на епидемията от африканска чума по свинете.

Междувременно първи случай на африканска чума по свинете беше отчетен в община Лом, област Монтана.

С оглед овладяване на ситуацията и предпазване от по-голямо разпространение на болестта в страната, започват незабавно действията по хуманно умъртвяване на всички заразени и контактни свине, включително такива в нерегистрирани обекти и обекти, които са без приложени мерки за биосигурност - лични стопанства  в засегнатите населени места и 3 км зони около огнищата на болестта, информират от Българската агенция по безопасност на храните.

Сектор свиневъдство е под огромна заплаха, призна и министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, говорейки пред БНТ.

„Ние трябва със сигурност да спрем разпространението на африканската чума по свинете и да спасим един много добър сектор”, добави тя.

„От две седмици и на терен заедно с екипите на Българската агенция по безопасност на храните – ветеринарният орган в държавата, са професори и научни сътрудници на тема вирусология и те обясняват на хората какво е африканска чума по свинете и какво трябва да правим”, посочи Танева, но потвърди, че мерките са закъснели.

„Със сигурност е било по-добре да бъде направено по-рано. Ние нямаме друг вариант за изход освен много бързо да се организираме и на място да убедим всеки от служителите, които са част от екипите за провеждане на мерките, как трябва да ги направят”, подчерта министърът на земеделието.

Използването на ситуацията с африканската чума за политически цели е държавно безотговорно в най-голяма степен, подчерта Танева преди откриването на дискусия за новата обща селскостопанска политика на ЕС (2021-2027 г.).

„Един конкурентоспособен сектор като индустриалното свиневъдство, което задоволява близо 50% от местното потребление на свинско месо е поставено на риск за това, че всеки по веригата казва: „Това не засяга мен”, смята министърът.

Танева заяви, че стопаните на прасетата, които не са ги регистрирали, няма да получат средства. „По европейски регламент тези животни не подлежат на компенсация, Комисията не може да ги компенсира. Мислим как да подкрепим стопаните, но не е доход да гледаш една или две свине в домашния си двор”.

От ДПС пък призоваха спецчастите да се включат в отстрелването на дивите свине, за да бъде спряно разпространението на чумата.

„Тук трябва да направим като в Чехия, а не да откриваме топлата вода. Първо – чехите обявиха с ясен глас, че държавата ще избие всички прасета и ще обезщети всички стопани, без значение дали са регистрирани или не”, обясни заместник-председателят на парламентарната комисия по земеделие и депутат от ДПС Бюрхан Абазов.

Той определи като „самоубийство” позицията българското земеделско министерство да обезщети единствено регистрираните животновъди, защото според него нерегистрираните ще се опитат да скрият своите животни.

„Всички мерки, които взеха управляващите досега, са неадекватни, хаотични, закъснели и некоординирани. Институциите в България не сработиха в тази критична ситуация”, смята Абазов.

„Втората причина са дивите прасета в горите. При нас ангажимента да се намали популацията им го прехвърлихме да ловните дружинки. Те няма да я свършат тази работа. Как е направено в Чехия – спецчасти, елитен корпус, снайперисти, нощно виждане. Като във военно положение”, категоричен е Абазов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нови протести и сблъсъци в Сърбия

Нови протести и сблъсъци в Сърбия

Свят Преди 4 часа

По информация на репортер на N1 на място е имало хвърляне на пиротехнически средства и гонитба с полицията

САЩ убиха 11 души в Тихия океан и Карибско море

САЩ убиха 11 души в Тихия океан и Карибско море

Свят Преди 7 часа

Предполагаемите лодки на наркотрафиканти са плавали по известни маршрути

Готвят нов президентски мандат на Ердоган в Турция

Готвят нов президентски мандат на Ердоган в Турция

Свят Преди 8 часа

66% от турците се противопоставят на промяна в конституцията с цел трети мандат.

Георги Велинов

Легендарният Георги Велинов е в тежко състояние

България Преди 8 часа

Той е обявен за футболист номер 1 на България за 1981 г.

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Свят Преди 8 часа

Актьорът е задържан и срещу него са повдигнати две обвинения

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

България Преди 9 часа

Делото, което водиха е по Закона за отговорността на държавата и е за нанесени им имуществени вреди

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Свят Преди 9 часа

Губернаторът на областта Александър Дрозденко съобщи, че сграда на военната полиция се е срутила

Удължават давността за престъпления срещу деца

Удължават давността за престъпления срещу деца

България Преди 9 часа

Въвежда се и квалифициран състав за престъпления със сексуален характер

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

България Преди 10 часа

Според съда в Страсбург, законът позволява на ДАНС да внедрява агенти без съгласието на собствениците и без ограничение във времето, създавайки риск от „произвол и злоупотреби“

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Свят Преди 10 часа

Ето всичко, което трябва да знаете за Лиса „Left Eye“ Лопес и необичайните обстоятелства около нейния край

,

„Застраховка“ за живот след смъртта: Украински войници масово замразяват генетичен материал

Свят Преди 11 часа

В условията на опустошителна война Украйна е изправена пред невидима заплаха – демографски срив

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България Преди 11 часа

В края на 2025 г. държавният дълг на България достигна 61,4 милиарда лева, което представлява 27,1% от икономиката на страната. Въпреки че дефицитът е удържан в рамките на критичните за Еврозоната 3%, данните на Министерството на финансите разкриват сериозен натиск върху хазната – разходите за заплати и социални плащания са скочили с милиарди, докато държавата е ускорила харченето и по проектите от Плана за възстановяване

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Свят Преди 11 часа

Една стара ДНК проба върху шал и признание, закъсняло с 40 години, сложиха край на едно от най-загадъчните „студени досиета“ в Бавария. Повече от четири десетилетия след убийството на 19-годишната Мария Кьолер през 1984 г., нейният бивш приятел е изправен пред съда, след като години наред се е крил в Турция и дори е живял под фалшива самоличност в същия германски град

Обвиняемият по делото за Сияна остава в ареста

Обвиняемият по делото за Сияна остава в ареста

България Преди 11 часа

Становището на прокуратурата беше подкрепено и от частното обвинение

Мерки за сигурност в София заради годишнината от гибелта на Левски

Мерки за сигурност в София заради годишнината от гибелта на Левски

България Преди 11 часа

Служителите на НСО ще извършват проверки, промени в транспорта