П рокуратурата повдига обвинения на водача на лекия автомобил, блъснал снощи на пешеходна пътека в центъра на София 15-годишно момче, което загина на място.

Това съобщи на брифинг пред журналисти Иво Илиев, заместник градски прокурор от Софийската градска прокуратура, цитиран от БГНЕС.

След доклад на материалите по делото, дежурен прокурор при СГП е преценил, че са налице достатъчно доказателства за виновността  на водача на лекия автомобил и го е привлякъл като обвиняем за умишлено причиняване на смърт, вследствие на нарушаване правилата на движение по пътищата. За това престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода за срок  от 10 до 20 години, както и лишаване от право да управлява моторно превозно средство завинаги.

"Снощи СДВР получава сигнал малко след 21:00 часа за пътнотранспортно произшествие в центъра на столицата с починало на място лице. Веднага отиват екипи, които обработват местопроизшествието, и с първото действие на разследването - оглед на местопроизшествието, се започва досъдебно производство, което ще бъде водено от СДВР и наблюдавано от Софийска градска прокуратура", заяви Илиев.

Излязоха резултатите от кръвните проби на шофьора, убил дете на пешеходна пътека

"Извършват се неотложните действия, събират се материали, които днес бяха докладвани на дежурен прокурор от Софийска градска прокуратура, който след запознаване с тях, прецени, че са налице достатъчно доказателства за привличане на водача на лекия автомобил в качеството му на обвиняем за извършено престъпление - причиняване на смърт след умишлено нарушаване на правилата за движение по пътищата. Квалификацията на деянието от субективна страна е, че това е станало при евентуален умисъл", подчерта Илиев.

“Това като квалификация на деянието се обосновава от обстоятелствата, че водачът на моторното превозно средство е управлявал същото, по начин, който неминуемо би довел до такива опасни последици и причиняването на смърт”, добави Илиев.

Задържаният е карал “може би в рамките на 80 км/ч, няма никакъв спирачен път и на оживено кръстовище след употреба на алкохол” уточни Илиев и добави, че пробата на водача е показала 2 промила.

Кола помете дете на пешеходна пътека в София

"Прокурорът е преценил, че като адекватна мярка на този етап е задържане на обвиняемия за срок от 72 часа с оглед на последващо внасяне на искане пред съда за вземане на постоянна мярка "задържане под стража”. По всяка вероятност това ще се случи във вторник", посочи Илиев.

От своя страна директорът на СДВР Любомир Николов коментира, че престъплението е настъпило около 21:17 часа вчера.

“В резултат на което - най-вероятно поради несъобразена скорост и неадекватно поведение на пътното платно, 37-годишен водач на автомобил "Мерцедес" е прегазил непълнолетното лице”, обяви Николов.

По думите му шофьорът не е бил сам в колата.

"Водачът на автомобила е бил придружаван от жена и нейното дете в автомобила. Не е неговото, а нейното дете”, съобщи Николов и и обясни, че 37-годишният задържан не е направил опит да избяга и има няколко предишни нарушения на пътните правила, включително шофиране с превишена скорост, шофиране след употреба на алкохол и неспазване на пътна маркировка.

"Но същият не се води като активен контингент по линията на пътната безопасност и системното нарушаване на тези правила”, уточни Николов и добави, че тестовете за наркотици на водача са отрицателни. Колата, която е карал, е "Е" класа и тя не се води на негово име, нито пък на неговата спътница.

"Тя казва, че не се е опитала да го спре, тъй като според нея той не е имал неадекватно поведение или поведение на лице, което е употребило алкохол. Може би от качването в автомобила му до пътнотранспортното произшествие е изминал около 400-500 метра, защото за последно е забелязан да се качва в автомобила на "Славянска беседа”, поясни Николов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

"Качих 15 кг за една нощ" :Ейса Гонсалес с открито послание за борбата с депресията

Любопитно Преди 2 минути

Тя отправи силно послание към всички хора, които водят тиха битка със себе си

Протести в подкрепа на Палестина помрачиха премиерата на „Писък 7“

Протести в подкрепа на Палестина помрачиха премиерата на „Писък 7“

Свят Преди 4 минути

Напрежението ескалира повече от две години след като Мелиса Барера бе отстранена от „Писък 7“ заради свои публикации в социалните мрежи

Русия атакува енергийния сектор на Украйна

Русия атакува енергийния сектор на Украйна

Свят Преди 29 минути

Зеленски съобщи за десетки ранени, включително деца, и щети в осем области след мащабни руски удари по газова и електрическа инфраструктура

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

България Преди 42 минути

При пристигането на екипи от Планинска спасителна служба – Банско и Спешна помощ е констатирано, че мъжът е починал

Android скоро няма да е операционна система

Android скоро няма да е операционна система

Технологии Преди 44 минути

Google обяви, че започва мащабна трансформация на мобилната платформа Android, като тя ще се превърне в интелигентна система. Това означава, че ще разчита много повече на изкуствен интелект и няма да е просто място за приложения

Кралски братя - бившият принц Андрю и крал Чарлз

Досиетата „Епстийн“: Финансистът педофил сочи с пръст крал Чарлз

Свят Преди 47 минути

Нови разкрития от архивите на Министерството на правосъдието на САЩ: Какво е написал Джефри Епстийн в деня, в който принц Андрю загуби всичко?

Скандалът „Епстийн“: Семейството на Стивън Хокинг защити името на покойния физик

Скандалът „Епстийн“: Семейството на Стивън Хокинг защити името на покойния физик

Свят Преди 54 минути

Снимка на покойния британски физик се разпространи в интернет пространството, след като бе включена в последния пакет от документи, разсекретени в рамките на разследването на Министерството на правосъдието на САЩ срещу Епстийн

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

Любопитно Преди 1 час

Тя обяви елегантния си имот за 8,75 милиона долара – близо 4 милиона долара повече, отколкото е платила за апартамента на брега на океана само преди пет години

Прикритието на „аватара“ е застрашено в „Шеф под прикритие“

Прикритието на „аватара“ е застрашено в „Шеф под прикритие“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте новия епизод утре вечер от 21:30 ч. по NOVA

Смъртно наказание за аборт: Възможно ли е в XXI в.?

Смъртно наказание за аборт: Възможно ли е в XXI в.?

Свят Преди 1 час

Законодателят от Тенеси Джоди Барет, републиканец, е предложил законодателство, което би направило жените, които направят аборт, подлежащи на обвинения в убийство или нападение в Тенеси, който е щат със смъртно наказание

Льо Пен: Няма да се кандидатирам за президент, носейки електронна гривна

Льо Пен: Няма да се кандидатирам за президент, носейки електронна гривна

България Преди 1 час

Прокуратурата поиска Льо Пен да бъде осъдена на четири години затвор и глоба от 100 000 евро

<p>ИТН поиска оставката на министър Христанов заради спорни назначения</p>

ИТН поиска оставката на служебния министър на земеделието и храните Иван Христанов

Свят Преди 1 час

До момента единственото, което Иван Христанов прави, е да трудоустроява хора от своята партия, както и свои приятели на сладки държавни длъжности, коментира Балабанов

.

Режисьорът на „Олдбой“ Пак Чхан Ук става първият кореец, оглавил журито в Кан

Любопитно Преди 1 час

Исторически момент за азиатското кино: световноизвестният режисьор Пак Чхан Ук ще застане начело на журито на 79-ия филмов фестивал в Кан

Иран няма да разработва ядрени оръжия - Хаменей забранява

Иран няма да разработва ядрени оръжия - Хаменей забранява

Свят Преди 1 час

Президентът Пезешкиан потвърди позицията на върховния лидер на Иран преди новите преговори със САЩ относно ядрената програма на страната

Влак блъсна и уби човек край Пловдив

Влак блъсна и уби човек край Пловдив

България Преди 2 часа

Извършва се оглед и е започнато разследване по изясняване на причините за тежкото произшествие