Няма опасност за България по отношение на общите заплахи от терористична дейност, нивото остава най-ниско - трето, и това означава, че трябва да се внимава. Това заяви на брифинг в Министерския съвет премиерът Николай Денков. 

До този момент са проведени две заседание на Националния контратерористичен център, който е под координацията на ДАНС. На базата на тези заседания е изготвен доклад, който е изпратен на министъра на вътрешните работи, който координира цялата антитерористична дейност на територията на страната, обясни премиерът. 

По отношение на местата, които по принцип са с повишен риск – летища, гари, синагоги, там е повишено нивото на риск на жълто ниво – внимание. Предприети са действия от институциите, така че да бъдат намалени опасностите от терористични актове, посочи Николай Денков. 

Габриел: Има още българи в Израел, имаме готовност за втори полет

Той добави, че по отношение на държавните институции, нивото остава най-ниското възможно – зелено, така че там нямаме повишен риск.

В същото време ситуацията се променя много бързо. Това, което обсъждахме с колегите от службите, е че има сериозна опасност от развитие на конфликта и неговото ескалиране, което може да доведе в по-краткосрочен план до повишаване на бежанските потоци и до рискове, свързани с доставка на суровини, и оттам и за цените на тези суровини. Има по-общи рискове на глобално ниво, но за тях ще говорим, ако се наложи, през следващите дни“, каза още Николай Денков. 

Правителственият „Еърбъс" с евакуираните българи от Израел кацна в София

Националният контратерористичен център е създаден по Закона за противодействие на тероризма. Негов координатор е Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Той извършва анализи и оценка на терористичната заплаха за конкретни обекти и лица на национално, областно и общинско равнище, и предлага на министъра на вътрешните работи определянето на нивото на заплахата и въвеждане на степен на готовност. Дейностите на Центъра се осъществяват от служители на ДАНС, МВР, Държавната агенция „Разузнаване“, службите „Военно разузнаване“ и „Военна полиция“ към Министерството на отбраната.

Движението „Хамас“ предприе в събота атака срещу Израел, боевете продължават и днес.

Първата група българи, които се евакуират от държавата Израел, кацна по-рано днес на Летище София, организира се и втори полет. 

Правителственият самолет с евакуирани от Израел българи кацна в София

Запазва се рискът от проникване на членове на терористични организации чрез бежанските потоци в България. Това заяви на брифинг в Министерския съвет председателят на ДАНС Пламен Тончев.

Той каза, че са проведени две заседания на Националния контратерористичен център в контекста на започналото на 7 октомври нападение от страна на палестинската терористична организация „Хамас“ срещу Държавата Израел и ответната реакция на израелските отбранителни сили - операция "железни мечове".

Днес в 13:30 ч. е заседавал Националният контратерористичен център с представители на екипа за съвместна дейност, съставен от служители на МВР, ДАНС, ДА “Разузнаване“, служба „Военно разузнаване“ към Министерството на отбраната и служба „Военна полиция“ към МО, посочи Тончев. Той увери, че към момента отсъства оперативна информация, включително и от партньорски служби, както и индикации за извършване на терористични нападения срещу израелски и еврейски обекти в Европа и в България. Липсва информация за специфични планове и намерения на пребиваващи в България членове на рискови групи за извършване на посегателства спрямо израелски и еврейски обекти.

Шефът на ДАНС заяви, че експертите, участващи в срещата, са предложили да се запази действащото трето, ниско ниво на предпазливост за заплаха от тероризъм на територията на страната. Реши се да се запази жълта предупредителна степен на готовност в МВР, ДАНС и всички служби, каза Тончев.

Запазва се степента на готовност за реагиране – жълто в МВР по охраната на обществения ред и държавните граници, с акцент върху сигурността на израелски и еврейски обекти, посолството на Държавата Израел, израелски религиозни обекти и еврейски културни центрове, летища, железопътни и автогари. Запазва се жълта степен на реагиране за Министерството на транспорта и съобщенията. За всички останали министерства и ведомства степента за реагиране остава зелена, посочи шефът на ДАНС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 32 минути

Русия счита за свой дълг да се намеси

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 2 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 2 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 3 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 3 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 4 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 5 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток

,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 5 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 5 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

България Преди 6 часа

Според партията Иван Анчев трябвало да напусне управлението на НПО до 19 март

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 6 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 6 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 6 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Любопитно Преди 6 часа

От риалити шоу до историята на Оскарите: ирландката Джеси Бъкли покори критиците и Холивуд с феноменалната си роля в „Хамнет“, доказвайки, че истинският талант няма граници

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Свят Преди 6 часа

Багаи: Подложени сме на военна агресия

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

България Преди 7 часа

Съдът наложи да бъде изготвена нова експертиза