П ремиерът Бойко Борисов изпрати правителствения самолет до Тимишоара, за да прибере блокираните там българи.

Около 90 души прекараха нощта на летището в румънския град. Това стана, сле дкато самолет със 175 души на борда от Англия за България не можа да кацне в Пловдив заради лошото време и остави българските граждани в Румъния. Има бременна жена, възрастни и малки деца. 

Вместо в Пловдив, снощи самолетът на нискотарифната "Райънеър" се приземил в Тимишоара, Румъния. По думите на хората, авиокомпанията ги е оставила на произвола на съдбата, предаде NOVA. Общо са били 175 души, но група е тръгнала с автобус. 

62-ма от тях са тръгнали в 1 часа снощи, но заради лошото време "Дунав мост" е затворен и те не могат да влязат у нас, предаде Агенция "Фокус". Има настанени в хотел в Румъния- но само тези, които са с малки деца, останалите още чакат реакция. 

От посолството ни в Румъния са запознати със случая. Оттам коменитраха, че на пасажерите е бил предложен наземен транспорт. Само 60-ина души са се възползвали от автобусите. Повечето отказали, защото са 800 км. 

Летището в Пловдив е затворено заради лошото време. Вчера са били отложени три полета. 

„Летището е било много по-рано затворено, но не ни го съобщиха. По-късно разбрахме, че ще кацнем в София, но в крайна сметка и там не кацнахме. Бяхме около половин час във въздуха. Накрая ни докараха в Румъния с уговорката сутринта рано да ни превозят до България. Вечерта трябваше да прекараме в хотел. Всичко това - докато излезем от самолета. Самолетът излетя без нас. Нямаме абсолютно никаква информация за Ryanair и техните представители. Чакаме да ни свържат с главния офис в Дъблин. Те имали работно време около 8 - 10 часа - разликата в часовата зона. Нямаме сведения какво ще се случи! Не сме преспали в хотел. От 21:30 вечерта сме тук. Около 7:30 ни дадоха по един ваучер за 5 евро, с които повечето хора си купиха по едно кафе и минерална вода. Не ни позволяват да плащаме с паунди и левове. Искат тяхната валута. Имаме бременна жена, която е в осмия месец. Всички много се притесняваме за нея“, каза една от пътничките Величка Божерикова пред БНР. 

От пасажерите 23 са с малки деца и те са в хотел. 90 души продължават да чакат на летището. 

По разпореждане на Екатерина Захариева в посолството на Република България в Румъния е сформиран кризисен щаб, който да съдейства на нашите сънародници, изпаднали в затруднение.

Продължават опитите на българския консул в Букурещ Мирчо Иванов да осъществи контакт с представители на авиокомпанията, която следва да предостави информация как ще бъдат транспортирани до България останалите на летището в Тимишоара български граждани.

Дежурният телефон за спешни случаи на българското посолство в Букурещ: +40 21 230 21 50 и +40 21 230 21 59. 

До момента „Райнеър” не са публикували становище по случая. Хората могат да претендират за храна и квартира и за адекватен превоз до България, при първа възможност. И, категорично, за възстановяване на извънредни разходи, напомнят от асоциация Активни потребители.

Досега няма случай на неосребрени разходи, но при прецедент, европейският потребителски център ще защити правата на пътниците.

Времето в страната, а и в цяла Европа, рязко се влоши от вчера - в 27 области у нас за днес е в сила жълт код за отрицателни температури. 

Вижте подробна прогноза за времето в Sinoptik.bg

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Проверка на Vesti за периода 11–16 май 2027 г. показва огромни разлики между офертите – от единични по-достъпни места в Сарафово до апартаменти за над 20 000 евро за пет нощувки.

Над 20 000 евро за 5 нощувки: Какво става с цените в Бургас за „Евровизия 2027“

Парите ни Преди 4 минути

Часове след обявяването на града домакин част от местата вече изчезват

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 23 минути

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 54 минути

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Свят Преди 1 час

38-годишният Лирим Хайредини, директор на телевизионната станция „Алсат-М“, е намерен безжизнен край търговски център в центъра на Скопие, полицията разследва случая

,

Холивудски трилър: Адриен Броуди и Шон Пен снимат филм за саботажа на „Северен поток“

Свят Преди 1 час

Режисьорът Дъг Лаймън започна снимките на екшън трилъра „Snake Island“ в Загреб. Сюжетът проследява тайна мисия на украински водолази за взривяването на газопроводите, а в главните роли са носителите на „Оскар“ Шон Пен и Адриен Броуди

Размерът на осигуровките зависи не само от дохода, но и от вида на осигуряването, възрастта и категорията труд, показва актуализираната таблица на НАП.

НАП разясни осигуровките за 2026 г.: Какво се променя за работещи и самоосигуряващи се

Парите ни Преди 1 час

Новите правила засягат осигурителните прагове, държавните служители, здравните вноски, непълното работно време и редица специални режими

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

България Преди 1 час

За последното денонощие са регистрирани 10 много големи пожара, съобщи Пламен Абровски

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 2 часа

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 2 часа

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 2 часа

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти

<p>&bdquo;Като кокаин&ldquo;: Започна делото срещу &bdquo;Мета&ldquo; за дизайна на Facebook и Instagram</p>

Започна федералното дело срещу „Мета“ за дизайна на Facebook и Instagram

Свят Преди 2 часа

Четири американски щата обвиняват компанията, че дизайнът на платформите ѝ насърчава зависимост у непълнолетните и допринася за проблеми с психичното здраве.

Ерлинг Холанд

Ликът на Ерлинг Холанд се появи върху пратка с кокаин в Еквадор

Свят Преди 2 часа

Еквадорската полиция откри 370 пакета с наркотик, обозначени с изображения на норвежката футболна звезда

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Любопитно Преди 2 часа

Легендарното имение на Елизабет Тейлър в Бел Еър се реставрира и разширява с инвестиция от над 62 милиона долара. Проектът запазва оригиналните стаи на актрисата, но добавя СПА център, подвижен покрив и подземни конструкции

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Свят Преди 2 часа

Американското разузнаване засича пряка заплаха за живота на президента, което налага той да изостави Air Force One и да излети с военен самолет