Н алагането на запори на сметки на фирми и частни лица без влязъл в сила ревизионен акт е незаконно. Изземването на имущество на частни лица без съдебно разпореждане е незаконно.

Това се казва в изявление на председателя на "Нове холдинг" Васил Божков, което бе изпратено до медиите днес.

Ето го и пълният текст:

"Налагането на запори на сметки на фирми и частни лица без влязъл в сила ревизионен акт е незаконно.

Изземването на имущество на частни лица без съдебно разпореждане е незаконно.

Изземването на предмети със световна културно-историческа стойност от музей без съдебно разпореждане е незаконно.

Изземването на предмети на над 6 хиляди години в торби и чували за боклук е престъпление срещу културното наследство, пряко причинило тяхното унищожаване. Унищожаването на културно и историческо наследство се счита за престъпление по международното право, както и, при определени обстоятелства, като престъпление срещу човечеството.

Предявяването на задочни обвинения с назначени служебни защитници, при положение, че лицето не е непълнолетно или социално слабо и не е било официално призовано, и има свои упълномощени защитници е грубо погазване на правото на защита и е незаконно.

Произнасянето на присъди не е работа на прокуратурата, а на съда.

Произнасянето на присъди от името на прокуратурата в ефира на национални медии е не само незаконно, но е и грубо погазване на конституцията и е характерно за управленията на Нацистка Германия и комунистическия режим в СССР.

До произнасянето на съда не е доказано нито едно от напълно произволно повдигнатите ми обвинения.

Фирмите, свързани с лотарийните игри нямат неизплатени задължения към хазната. Имат, обаче, внесени над 500 милиона лева такси и данъци.

Аз нямам неизплатени задължения към хазната. Но съм един от най-големите данъкоплатци в държавата.

Това са фактите. Всичко останало са спекулации до доказването им в съда.

Призовавам прокуратурата да спазва българските и международните закони и да се въздържа от непремерени и емоционални изблици.

Неуместни сравнения, свързани с пенсионното осигуряване, хипотетични съждения, целящи единствено да вменят вина, не само уронват престижа на самия главен прокурор, но и категорично доунищожават доверието в независимостта на тази институция", се казва в изявлението на Васил Божков. 

МВР показа имоти и богатства от операцията срещу Божков

Тази сутрин Божков даде коментар в телефонен разговор за предаването "Здравей, България" по NOVA: 

"Не могат да правят квалификации за мен като за криминален тип, олигарх, за човек ограбил хората. Не съм заплашвал с убийство. Все още не мога да си обясня какво се случи. Изведнъж държавата рязко ме нападна, благодарение на бръщолевенето на някакви хора, които за мен са психично болни. Нямам никакъв страх в момента. Мисля че ще се стигне до съд и там ще се решава".

Това каза в разговор по телефона тази сутрин в предаването "Здравей,България" по NOVA бизнесменът Васил Божков по повод обвиненията срещу него. 

Той се пита защо го обвиняват, при положение, че е платил всички данъци. 

Васил Божков със 7 обвинения, издирват го

Божков отрече категорично, че е предлагал подкупи на членове на Комисията по хазарта. По негов адрес се водела "злостна пропаганда". Относно обвиненията спрямо него той коментира, че "това са някакви твърдения, които не са доказани".

ВИЖТЕ ИМОТИ И БОГАТСТВА ОТ ОПЕРАЦИЯТА СРЕЩУ БОЖКОВ

Божков продължава да твърди, че жена му е била арестувана, но уточни, че е задържана за една нощ и после пусната. Той се оплака още и за това, че картините му са били отнети.

По думите му, проблемът на България бил, че "една клика" се е задържала на власт 10 години.

Васил Божков: За мен е опасно да се върна в България

"Самолетът не е на "Нове холдинг" и кой ви каза, че аз съм пътувал в този самолет. На разположение съм. Къде съм не е най-важното", посочи още Божков, като по този начин отрече информацията да се намира в Дубай. 

Той разкри, че не е знаел за спецакцията, организирана в София, при която бяха проверени няколко офиса на бизнесмена.

Той заяви, че твърдението на прокуратурата за дължимите над 500 млн. лв., които трябва да изплати на държавната хазна, е злостна пропаганда.

"Никой не каза, че компаниите ми са внесли над 500 милиона в хазната. Не може да се смятаме за нищо. Посъветвах Гешев да не бърка търговския закон с наказателния", коментира Божков.

Прокуратурата за Божков: Липсват над половин милиард лева

Малко след това Васил Божков отговори на обвиненията на Цветомир Найденов:

"Обвиненията, че съм изнасилвач са пълни глупости",

каза Божков в ефира на бТВ. 

"Подобно нещо не заслужава да бъде коментирано. За първи път чувам, че три момичета са подали жалби срещу мен. Това е смешно", каза Божков.

По отношение на другото отправено обвинение от страна на Найденов за опит за убийство на Манол Велев, Божков също заяви, че това са пълни глупости.

"Какво друго остава - сигурно ще ме свържете с опита за убийство и на папата", заяви Васил Божков.

Отрече и да е заплашвал Цветомир Найденов и семейството му с убийство.

На въпрос дали се е опитвал да корумпира членове или председател на Комисията по хазарта, Божков отново отрече.

По данните на прокуратурата той е предлагал подкуп от 10 000 лв. всеки ден.

"Значи това ми е било основната работа. Мислите ли, че това е сериозно", попита Васил Божков.

Бизнесменът заяви, че няма спомен да е виждал Явор Колев и няма общо с каквито и да било хакерски атаки. Каза и че „може би е виждал, но не познава“ задържания бивш председател на Комисията по захарта Огнемир Митев, нито пък е обсъждал с него теми, свързани с хазарта.

Очаква се предмети от колекцията на Васил Божков да бъдат преместени от офисите му в НИМ. Той не вижда връзка между обвиненията и отнемането на тези предмети.

"Преди време ми предложиха 600 милиона евро за част от колекцията ми", каза той.

Бизнесменът бе категоричен и че не дължи нищо на държавата, защото „няма нито една стотинка неплатен данък“.

По отношение на думите на главният прокурор Иван Гешев, че е готов да му осигури психологическа помощ, ако се страхува да се върне в България, Божков заяви, че го е страх от тази помощ.

"Нали знаете в какво се изразява – осем месеца в арест, след това ново обвинение и още осем месеца. 16 месеца психологическа помощ в ареста мисля, че не е много здравословно", каза бизнесменът. 

Полиция пред офисите на Васил Божков, арести в Комисията по хазарта

Васил Божков купи Телефонната палата

Бойко Борисов за бандитите в Ролс-Ройс и хазартния бизнес

Нове Холдинг заплаши с обезщетения за милиарди

Парламентът прие промени в Закона за хазарта на първо четене

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откраднатото жито на Украйна

Откраднатото жито на Украйна

Свят Преди 33 минути

Украинските земеделци се чувстват окрадени и настояват за по-голям натиск върху Русия

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Любопитно Преди 34 минути

Често казваме „Искам да променя всичко“, но когато се появи реална възможност, започваме да се съмняваме

Китай обвини САЩ в лицемерие, търговската война ескалира

Китай обвини САЩ в лицемерие, търговската война ескалира

Свят Преди 2 часа

Според Министерството на търговията на Китай действията на САЩ през последните месеци „сериозно увреждат интересите на Китай“

Пазарджик на избори - търсят се 41 общински съветници

Пазарджик на избори - търсят се 41 общински съветници

България Преди 2 часа

Общо 597 са кандидатите за 41 мандата

Фатална катастрофа край Благоевград: 21-годишен мъж почина

Фатална катастрофа край Благоевград: 21-годишен мъж почина

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал около 18:40 ч. в събота в района на разклона за селата Бучино и Бело поле

Днес е празник на доброто сърце, кой празнува имен ден

Днес е празник на доброто сърце, кой празнува имен ден

България Преди 3 часа

Четвърта Неделя след Въздвижение – време за размисъл, молитва и благословение

Маргарет Тачър

12 октомври: Атентатът, който шокира света, но не и Желязната лейди

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Бурен вятър и 20 градуса в неделя, кога ще застудее пак

Бурен вятър и 20 градуса в неделя, кога ще застудее пак

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Въвеждат такса за някои от най-полулярните кратери на вулкана Етна

Въвеждат такса за някои от най-полулярните кратери на вулкана Етна

Свят Преди 11 часа

Входният билет от 5 евро няма да важи за сицилианците

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Свят Преди 11 часа

Звездата ни напусна на 79-годишна възраст

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 11 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Няма оцелели след експлозията във фабрика за боеприпаси в щата Тенеси (ВИДЕО)

Свят Преди 12 часа

Взривната вълна беше усетена на километри, ДНК тестове ще потвърдят самоличността на загиналите

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 13 часа

Новата система може да забави проверките по границите

,

Земетресение с магнитуд 5,7 разтърси Етиопия

Свят Преди 13 часа

То е било на дълбочина 10 км

.

Израел премества палестински затворници съгласно споразумението за Газа

Свят Преди 14 часа

Съгласно споразумението за примирие Израел трябва да освободи 250 затворници, включително някои, излежаващи доживотни присъди за смъртоносни атаки

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 14 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква