26

С табилното и устойчиво развитие на двустранните отношения с Турция е важна част от българската външна политика. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с министъра на външните работи на Република Турция Мевлют Чавушоглу.

Ердоган: Планът на САЩ за Близкия Изток е "абсолютно неприемлив"

Борисов отбеляза интензивния двустранен политически диалог, който българската и турската страна водят, съблюдавайки принципите на добросъседство и взаимно уважение. Според него настоящата му среща с Чавушоглу, предхождана от разговора им в Давос, както и срещата му с турския президент Реджеп Ердоган при откриването на "Турски поток" в Истанбул са добра възможност да бъде затвърдена положителната атмосфера в отношенията между двете страни.

Премиерът Борисов посочи, че Турция е наша непосредствена съседка, съюзник в НАТО и важен партньор на ЕС за справяне с редица предизвикателства като миграционния натиск върху Европа, борбата срещу тероризма, енергийните доставки и енергийната сигурност, инфраструктурата, селското стопанство, търговията и икономиката. 

Защо Саудитска Арабия е толкова важен партньор за България (Видео)

"Високо ценим ангажимента на Турция в прилагането на Съвместната декларация между ЕС и Турция за миграцията от 2016 г., както и отличното двустранно сътрудничество в тази област, което осигури нулев натиск върху общата ни граница", заяви министър-председателят Борисов. Той отбеляза и сериозната тежест, която Турция носи, предоставяйки убежище на голям брой сирийски бежанци на своя територия.

Снимка: Министерски съвет
Снимка: Министерски съвет

Борисов изтъкна целенасочената работа на българското правителство за диверсификация в енергийната сфера. Министър-председателят акцентира върху сътрудничеството между България и Турция във връзка с развитието на междусистемната свързаност на газопреносните мрежи на двете страни, което ще допринесе за диверсификацията на маршрутите за доставка на природен газ. 

Коя е най-корумпираната държава в света и къде е България

Министър-председателят ни обърна внимание и на дейностите на българската държава по реализацията на проекта за разширение на газопреносната инфраструктура от българо-турската до българо-сръбската граница. Премиерът Борисов изтъкна още, че Турция е една от държавите, през които преминава "Южният газов коридор", а България също е неразделна част от развитието на този коридор с проекта си за интерконектор с Гърция.

В рамките на разговора на премиера Бойко Борисов с турския външен министър беше поставен фокус и върху наличието на значителен потенциал за по-нататъшно развитие на търговските и икономическите отношения между България и Турция.

Министър-председателят Борисов обърна внимание на нарастващия стокообмен, който за периода януари – септември 2019 г. се е увеличил с 10.7% на годишна база и достига 3 017 млн. евро. Туризмът беше посочен като друго поле за сътрудничество между двете страни с големи възможности за развитие.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 26
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

26 коментара
 
Чудесата на панелното строителство. На първия етаж някой киха. На седмия етаж, друг се провиква: - Наздраве! От петнайсетия етаж, трети се сопва: - Що…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Служител на МВР-институция е сред задържани за незаконно подпомагане на нелегални мигранти в Харманли

Служител на МВР-институция е сред задържани за незаконно подпомагане на нелегални мигранти в Харманли

България Преди 27 минути

При проверка на частен дом в Харманли служители на реда откриха деветима мъже на видима възраст между 25 и 35 години без документи за самоличност, самоопределящи се за граждани на Мароко, Алжир и Тунис

Официално становище на Vivacom

Официално становище на Vivacom

България Преди 29 минути

То е по повод решение на КРС

Радостин Василев

Повдигнаха обвинение на Радостин Василев, грозят го до 6 г. затвор

България Преди 2 часа

Главният прокурор Иван Гешев внесе на 24 април в деловодството на 49-ото Народно събрание искане за сваляне на имунитета му

Гешев

Гешев видя опит за политическа намеса в съдебната власт във връзка с предложението за освобождаването му от длъжност

България Преди 2 часа

Той каза още, че съдебната власт е в исторически момент и той е „да прочистим, както се казва, Авгиевите обори в съдебната власт“

ш

Принц Хари и съдебните му битки с пресата

Любопитно Преди 2 часа

Принцът обеща да превърне реформирането на британските медии в мисия на живота си и поведе няколко битки с британските таблоиди

Росен Христов

Росен Христов: България може да предяви претенции към „Газпром“ заради спрените доставки на природен газ

България Преди 2 часа

Внимателно се следи какво се случва в другите държави по казуса и се прави подготовка именно за движение в това направление, заяви той

Разследват убийство в Логодаж

Разследват убийство в Логодаж

България Преди 3 часа

Сигналът е подаден на 4 юни в Първо районно управление – Благоевград от ЦСМП и в него е посочено, че в къща в село Логодаж е констатирана смъртта на 70-годишен мъж

<p>&quot;За съжаление, терористичната държава успява да използва<strong> </strong>технологиите на света чрез мрежа от доставчици&quot;</p>

Зеленски: Русия използва мрежа от доставчици, за да заобикаля международните санкции

Свят Преди 3 часа

Във видеообръщението на Зеленски се казва, че неназовани страни и компании помагат на Москва да се сдобива с технологии, особено за производството на ракети

<p>Русия заяви, че е отблъснала мащабна украинска офанзива</p>

Русия заяви, че нейни сили са отблъснали мащабна украинска офанзива

Свят Преди 4 часа

"Целта на противника беше да пробие отбраната ни в най-уязвимия, според него, сектор на фронта", заявиха от руското министерство на отбраната

гъби

Учените може да са открили противоотрова за най-смъртоносната гъба в света

Технологии Преди 4 часа

Потенциален антидот за най-смъртоносните гъби е открит и тестван по време на лабораторни изследвания върху мишки

<p>Внимание, опасно време! Къде ще има интензивни валежи</p>

Внимание, интензивни валежи! Жълт код за три области на страната

България Преди 4 часа

Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 23°

.

Мистериозното бяло прахообразно вещество е открито в 3000-годишни руини

Любопитно Преди 5 часа

Археолози в Армения откриха останките на 3000-годишна пекарна, в която все още има купчини пшенично брашно

Снимката е илюстративна

Счупен е рекордът за брой хора в околоземна орбита

Свят Преди 5 часа

Предишният рекорд беше поставен на 16 септември 2021 г. Тогава 14 души бяха в орбита едновременно

град

Психичното здраве: Къде е по-добре да живеем

Любопитно Преди 5 часа

Как можем да поддържаме здравето и благосъстоянието на хората, живеещи в градските райони

пирати

Кухня за пирати: Непознатата история на карибските блюда

Любопитно Преди 5 часа

Пиратите може да не са били такива грубияни