„Поддържаме връзка с всички други държави, наблюдаваме ситуацията, но нищо друго не може да ни опази, както дисциплината – от това хората, които се връщат от рискови места, да спазват 14-дневен карантинен период”.

Това заяви премиерът Бойко Борисов на извънредното заседание в понеделник на Съвета по сигурността, на което бяха обсъдени мерките срещу епидемията от коронавирус Ковид-19.

Борисов посочи, че за да се предотврати навлизането на заболяването в България ще се сформира кризисен щаб.

Борисов свиква извънредно Съвета по сигурността заради коронавируса

„Връщат се ученически групи, казал съм министърът, зам.-министрите да ги чакат на аерогарата, да разговарят със семействата, да остават по домовете, докато мине съответният срок. Щабът, който определихме, решихме да бъде ген. Мутафчийски, секретарят на МВР, шефът на Гранична полиция, държавният инспектор, МВнР, здравно министерство, за да бъде максимално бърз и оперативен”, каза премиерът, който председателства заседанието.

„Още нямаме криза, нямаме заболяване”, увери премиерът Борисов. „Но в други държави вече има. Правим го, да се пазим. Ако нямаме тази стиковка, ще станем като Италия”.

България ще създаде национален кризисен център към ВМА заради коронавируса, реши още Съвета по сигурността.

От какво е починал китаецът в Банско

Още утре във лечебното заведение и на летище София ще бъде разиграна тренировъчна симулация за двама болни с опасния вирус, с цел да се тества реакцията на службите.

Премиерът нареди на здравните власти всеки ден да информират подробно обществеността, за да не се получи дезинформация както в Италия.

По сухоземните граници ще бъдат назначени екипи с дежурства с мобилни термометри, съобщи директорът на ВМА Венцислав Мутафчийски.

До утре сутринта ще се изработи стратегия за лечебните заведения.

Дни на тревога в Италия, какво се случва с българите там

„Всичко да бъде проиграно да го имаме, ако се случи”, нареди премиерът.

На заседанието стана ясно, че ще бъде отменен Деня на отворените врати във Военноисторическия музей, който традиционно се прави на 3 март.

Борисов е разпоредил на спортното министерство да се помисли дали да се отлагат първенства, ако се стигне до регистриран случай на заболяването в България.

Oт срещата стана ясно, че на граничните ни пунктове са разпределени термокамери, термометри и костюми за граничните власти.

Министър-председателят изрично заяви, че всеки ден трябва ясно да се казва и да не се плашат хората, че в България няма криза и заболели. С мерките не се цели създаване на паника, а просто да са информирани хората как да се пазят.

„Всеки ден излиза щабът излиза и казва за ситуацията, има или няма заразени, максимално откровено с хората. Само с неговата помощ можем да се справим”, нареди Борисов и още веднъж подчерта, че всеки, на когото се наложи да прави тестове за коронавирус ще бъдат безплатни.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 2 минути

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 43 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 6 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 6 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 7 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия