"Ще започнем от нашата червена линия – ние се обявяваме против корупцията, против разходването на държавен ресурс без отчетност. Всеки, който иска да е част от това правителство, трябва да застане зад тази принципна позиция с действия. Някои министри от "Има такъв народ" (ИТН) обаче не са готови да отстояват тези принципи". Това заяви началникът на политическия кабинет Лена Бориславова в ефира на NOVA.

"Това, което не се чу днес от г-н Трифонов, са истински причини защо трябва да се издърпват министри от кабинета.

Аз не чух разумни аргументи, подчерта Бориславова и отбеляза: "От Гроздан Караджов и Тошко Йорданов чух "пари, пари, пари, искаме пари".

На въпрос чий министър е Гроздан Караджов, Бориславова отговори: "Това, което на нас ни е казано за Караджов, е, че той е един посредник”.

И добави: "Това, което ние сме правили винаги, е да слагаме механизми, доколкото позволява държавният ред и Народното събрание. Да бъде прокарана всякаква отчетност", уточни началникът на кабинета.

Според Бориславова "Има такъв народ" е саботирала през цялото време всяка една стъпка, свързана с контрол и съдебна реформа.

"Този коалиционен партньор поставя това условие да бъде реформирана КПКОНПИ, при което да има право на вето при извършване на разследвания и стигане до реални резултати", обясни тя.

Тя съобщи, че в рамките на утрешния ден законопроектът за КПКОНПИ ще бъде внесен.

По-рано премиерът Кирил Петков съобщи, че Бойко Рашков е човекът, който трябва да оглави антикорупционната комисия, а подкрепа за това дойде и от страна на БСП.

Началникът на кабинета обясни, че ще бъде разпространена информация как се разходват 9 милиарда

и ще се види, че това е ставало абсолютно прозрачно с постановление на Министерския съвет - с участието на всички министри. 

По темата за Република Северна Македония и обвиненията,

че има втори кабинет със съветници, който решава външнополитическите въпроси, Бориславова каза: "Представяте ли си как един съветник решава за външната политика. Съветниците не ходят на международни форуми. Преговорите в момента се водят единствено и само от външния министър".

Тя обясни, че кабинетът ще подаде оставка, когато бъдат принудени да направят компромис,

на който не са склонни и не могат да движат реформите, които са обещали. "Все още имаме възможност да стъпваме напред", е нейното мнение.

По-рано днес лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов направи извънредно изявление, в което заяви, че партията му няма място в коалицията. В отговор съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ и министър-председател Кирил Петков заяви, че кабинетът не е паднал. "Готови сме на правителство на малцинството", категоричен бе премиерът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Макрон: Тръмп е изключил възможността Украйна да се присъедини към НАТО</p>

Макрон: Тръмп е изключил категорично възможността Украйна да се присъедини към НАТО

Свят Преди 7 минути

Той заяви, че Тръмп е изразил готовност за предоставяне на гаранции за сигурността на Украйна

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Свят Преди 10 минути

„Обстоятелствата около това далеч не са типични“

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Свят Преди 1 час

Само 14 на сто от респондентите смятат, че Путин има искрен интерес от сключването на трайно примирие

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Свят Преди 1 час

„Тя е толкова сдържана, скромна и въпреки това невероятно брилянтна в шаха. Лесно би могла да стане световна шампионка за жени"

<p>&quot;Топла прегръдка&quot; между Зеленски и Стармър</p>

Зеленски се срещна със Стармър преди срещата на върха между САЩ и Русия

Свят Преди 2 часа

Очаква се Зеленски и Стармър да обсъдят продължаващата война в Украйна

<p>Какво зодията ви никога няма да признае за грешка</p>

Какво зодията ви никога няма да признае за грешка

Любопитно Преди 2 часа

Всяка зодия има поне едно нещо, за което никога няма да съжалява, вижте кое е вашето

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

България Преди 2 часа

Ще бъдат предприети всички необходими мерки, въпреки ограничените законовите разпоредби, за гарантиране на безопасността на гражданите

<p>Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове превземат САЩ</p>

Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове по главите им нахлуват в САЩ - експерти предупреждават да стоите далеч

Свят Преди 3 часа

В социалните мрежи зайците се сравняват със зомбитата от The Last of Us и се спекулира за потенциални експерименти или мутации

<p>Трагична развръзка - мъртва е открита изчезнала в Кюстендил жена</p>

Тъжна развръзка - открита е мъртва изчезнала в Кюстендил жена

България Преди 3 часа

Дежурна оперативна група е извършила оглед на място

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Свят Преди 3 часа

Русия от няколко години води спор с чуждестранни технологични платформи относно съдържанието и съхранението на данни

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Свят Преди 3 часа

Жената е била транспортирана към болнично заведение в Атина, но е починала скоро след пристигането си там

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

България Преди 3 часа

Двамата пътници от задната седалка – на 20 и 34 години, са настанени в реанимацията на болницата във Видин

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

България Преди 3 часа

Целта на тази мярка е всяка налична опаковка да остане за българските пациенти и терапията им да не бъде прекъсвана

Тръмп пристига с оферта за Кремъл - достъп до ресурси срещу край на войната

Тръмп пристига с оферта за Кремъл - достъп до ресурси срещу край на войната

Свят Преди 3 часа

Как западните медии коментират предстоящата среща между Владимир Путин и Доналд Тръмп в Аляска за мир в Украйна

<p>Минск обяви маневри с ядрено оръжие преди срещата Тръмп&ndash;Путин</p>

Беларус обяви маневри с ядрено оръжие с Русия преди срещата Доналд Тръмп - Владимир Путин

Свят Преди 3 часа

Основните маневри на войските за ученията „Запад-2025“ между Беларус и Русия ще включват използването на системата „Орешник“