В ече близо година в МВР се провеждат упорити, целенасочени разследвания на дейността на различни длъжностни лица от управлението на Борисов, свързано тясно с конкретни фирми, на които в противоречие с българските закони, е било възложено изграждането на автомагистрали в нашата страна. Това заяви вътрешният министър Бойко Рашков по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА със съпредседателите на  „Продължаваме Промяната“ – Кирил Петков и Асен Василев, и членовете на Изпълнителния съвет на партията.

Премиерът: Бойко Рашков ще бъде начело на КПКОНПИ

Бойко Рашков коментира, че в резултат на тези разследвания по категоричен начин се е установило, че на тези фирми, стоящи близо до управляващите, близо до кабинета на Борисов, са отпуснати авансово между 50% и 80% от сумите, които е трябвало да бъдат разходвани от тях за строителство на различни пътища, включително за автомагистрала „Хемус“. 

Ние установихме при тези разследвания, че тези държавни средства не са вложени за изграждането на пътищата, не са вложени в изграждането на АМ „Хемус“. Те са разходвани за различни нужди, като е доказано, че някои от фирмите са получавали по сложен път парите от банките, чрез създаване на кухи фирми - използвали са безимотни хора, чрез които сумите са били теглени. Получавани са от определени банки и са заминали в неизвестна посока,  каза Рашков. 

Той подчерта, че става дума за бюджетни средства.  "Тези средства в момента не е ясно къде се намират и за какво се използват. Имаме данни, че част от тези фирми са вложили държавните средства в обекти, които удовлетворяват техни фирмени, лични и групови интереси", заяви Рашков. 

„Мисля, че МВР е длъжно да изнесе тази информация публично и аз още утре ще направя необходимото, за да може тази информация да стане публично достояние”, каза Рашков. "Невиждани са нарушенията, извършени в строителството", допълми той.

„Същевременно, напоследък стана известно, че в МРРБ се подготвят отново да се финансират същите фирми, без да се планира да се потърси сметка за тези огромни финансови ресурси, които до този момент са потънали в тези фирми, стоящи до близо до кабинета Борисов”, каза той.

Това изправя страната пред избора да се продължи ли по този начин с изграждането на пътищата. Така ли да продължим или да се смени подходът, начинът, да вземем други решения, включително да се премине към управление на страната в друг формат, допълни Бойко Рашков. 

Той уточни, че все още няма внесени обвинителни актове в българския съд, а разследвания по тази материя осъществява и Националната следствена служба. 

Министър-председателят Кирил Петков посочи, че още утре внасят законопроект за промени в Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и припомни, че едно от обещанията е реформата в КПКОНПИ. Той бе категоричен, че Бойко Рашков е човекът за поста председател на КПКОНПИ. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 4 часа

На мястото е обявено извънредно положение

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 6 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Глобалната инициатива на Хилари Клинтън

Хилари Клинтън би предложила Тръмп за Нобелова награда за мир при това условие

Свят Преди 8 часа

Ако Тръмп убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, без размяна на територии с Украйна

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 9 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 9 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 9 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 10 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Свят Преди 11 часа

Тръмп: Аз не съм тук, за да преговарям за Украйна

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 11 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 11 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 12 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 12 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 12 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

България Преди 12 часа

Започва и специализирана полицейска операция за съмнителни книжки

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 12 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"

Осъдиха на 9 години и 4 месеца шофьор, убил полицай

Осъдиха на 9 години и 4 месеца шофьор, убил полицай

България Преди 13 часа

Той карал бус с нелегални мигранти след употреба на 5 вида наркотични вещества