Ц вети Радева от програмата "Хоризонт" е носителят на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2024 година, която й беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова в Първо студио на Българското национално радио (БНР) на тържествена церемония, посветена на 90-годишнината от създаването на обществената медия. 

Голямата награда "Сирак Скитник" е за значим принос в развитието на Българското национално радио.

Цвети Радева е етномузиколог и журналист, тя е водеща на фолклорните предавания "Тъпан бие, хоро се вие", Музикална шарения“, "Имат ли песните спиране" и "Ритъмът на земята". 

Призът традиционно беше връчен от вицепрезидента Илияна Йотова, която поздрави БНР с 90-ата годишнина.

"За мен винаги сте били единица мярка за професионализъм. По-старите ми колеги в Българската национална телевизия (БНТ) казваха да слушаме радиото, за да се научим на журналистика. Когато се каже "радиото", то е само едно: БНР. И това не е случайно. Всички вие създавате една огромна духовна империя и аз ви благодаря за това. Радиото е наш спътник и събеседник. Това означава, че ви вярваме. Вие намирате и музика за всеки вкус - от класиката до автентичния фолклор. Когато се раждало радиото, Сирак Скитник карал фолклорните изпълнители да идват тук предишната вечер, сутрин рано да обличат носиите и да изпълняват произведенията, прави пред микрофона. Много ми се иска в днешните дни да имаме това отношение към фолклора. Днешният носител на наградата носи това уважение към фолклора. Един от най-сладкодумните журналисти, автори и организатори в радиоефира - Цвети Радева", каза вицепрезидентът.

"Истинската журналистика е да изстискаш сълзи от камък"

Йотова отбеляза, че Цвети Радева съчетава истински професионализъм, вълшебен глас, хъс, амбиция, познаване, талант. Тя е великолепен организатор, защото аз работя с нея вече няколко години. Жена, която може да накара фолклорни състави от цяла Европа да се съберат на едно място; да направят най-дългото българско хоро; да изпеят най-хубавите български песни; да изтанцуват най-сложните български стъпки; да ги направи популярни през радиото и през програмата си, дори в онези мрачни, дано да сме ги забравили вече, дни на COVID-19. Човек, който може да говори с часове за българските традиции, за красотата на българската премяна, за красотата на българските гласове, за извора на българския фолклор, подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова.

Журналистката от програма "Хоризонт" на БНР благодари за отличието, което получи за традиционната българска култура. "Тя е психология, бит и душевност, пъпна връв, плът и кръв. Тази музика гради огромна мрежа в цял свят - от световните мегаполиси до най-малките селца. Тази връзка чрез българския фолклор свързва два милиона българи зад граница с корените им. Тези слушатели продължават да ни убеждават в обществената мисия на БНР", каза Цвети Радева.

NOVA на 30 години: Логото на телевизията се превърна в емблема на обективната журналистика

Видеокастът "Говори..." на дирекцията "Дигитални програми" с гласовете на известни българи от Архивния фонд на БНР бе удостоено с наградата в категорията "Радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР" за професионализъм и оригинални идеи през 2024 г. Отличието, което беше връчено от председателя на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова, получи директорът на „Дигитални програми“ Иво Тодоров. 

Георги Янакиев, водещ на предаването „Гларуси и шамандури“ по Радио Бургас, получи индивидуалната награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на идеи и позиции, които утвърждават авторитета на БНР като обществена медия през 2024 г. Отличието му връчи директорът на програма „Христо Ботев“ Кин Стоянов. Той каза, че много му е приятно да обяви наградата за радиожурналистика на водещия на предаването "Гларуси и шамандури" - Георги Янакиев. Най-много се радвам, че тази награда ми дава възможност да изкажа своя респект и уважение на всички, които работят в системата на БНР.

Николай Дойнов е отличен в наградите за журналистика

Наградата "Златен глас" на фондацията "Надежда Дженева", учредена от Кеворк Кеворкян в памет на съпругата му за постижения в радиотворчеството, получи кореспондентът на БНР във Варна Даниела Стойнова. 

Специален гост на церемонията беше генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ноел Къран. Сред присъстващите бяха също генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, главният редактор на списание ЛИК на БТА доц. Георги Лозанов, членове на Съвета за електронни медии, представители на Управителните съвети на БНР и на БНТ, журналисти от различни медии.  

Музикалните изпълнения на церемонията бяха на Мария Илиева.

Годишнината на БНР ще бъде отбелязана и с тържествен концерт по-късно тази вечер в Софийската опера и балет с участието на всички музикални състави на Българското национално радио и с българска музика от различни жанрове.

Преди връчването на наградите пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави БНР и неговия генерален директор Милен Митев.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Свят Преди 5 часа

Урсула фон дер Лайен съобщи, че ще предложи стъпки, свързани със завършването на единния пазар

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Свят Преди 6 часа

Румънският президент потвърди на 6 февруари, че е получил покана

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

България Преди 7 часа

От "Продължаваме промяната-Демократична България" днес поискаха оставката на Денев

<p>Мъж живял цял живот с троен полов орган</p>

79-годишен мъж живял цял живот с тройна анатомична аномалия, без дори да подозира

Свят Преди 10 часа

Поради местните разпоредби не се знае много за медицинската история на мъжа преди смъртта му и предоставянето на тялото му на изследователите, извън установеното по време на прегледа в Медицинския факултет

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

България Преди 10 часа

На установените седем адреса на лекарски кабинети в София са извършени процесуално-следствени действия

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Преди 10 часа

Срещу Ягланд се води разследване

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

България Преди 11 часа

Проверките са след трагедията в дискотека „Пулс“ в Кочани, в която загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Свят Преди 11 часа

ЕК е „наясно с текущо разследване“ относно продажбата на 23 сгради

<p>Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.</p>

Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.: Бивш ученик с разказ за пропуснатите сигнали преди трагедията край Петрохан

България Преди 11 часа

В обширен аудио разговор пред разследващия екип на bird.bg — Мария Черешева, Атанас Чобанов, Димитър Стоянов и Александър Леви — Валери разкрива шокиращи подробности за „разпити с бира“, течове на информация към Ивайло Калушев и пълното бездействие на полицията спрямо сигналите за сексуално и финансово робство.

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Любопитно Преди 11 часа

По време на самото състезание 30-годишната Джонсън закачи десния си ски-стълб във вратата малко след излизането си от улея за набиране на скорост на трасето, загуби равновесие и падна

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

България Преди 11 часа

Незаконно са изградени 45 масивни жилищни обекта

Два военни кораба на САЩ се сблъскаха

Два военни кораба на САЩ се сблъскаха

Свят Преди 12 часа

Причината за сблъсъка да не е ясна

Сексуална съвместимост: Ето тази черта от лицето издава добрия любовник

Сексуална съвместимост: Ето тази черта от лицето издава добрия любовник

Любопитно Преди 12 часа

Ключът се крие в долната половина на лицето – разстоянието между върха на носа и върха на брадичката