Н ад 50 души, между които много жени и деца, са загинали в резултат на въздушни удари, нанесени от неидентифицирани самолети по контролирани от бунтовниците райони в Северна Сирия, предаде ДПА, като се позова на Сирийския център за наблюдение на правата на човека.

По последни данни на организацията сред убитите са десетки цивилни в Идлиб в Северозападна Сирия и в Алепо и околните села.

Въздушните удари идват ден преди установяването на договореното примирие от Русия и САЩ, което бе прието от режима в Дамаск и трябва да влезе в сила в понеделник.

В петък руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Джон Кери съгласуваха в Женева пакет от пет документа, имащи за цел да утвърдят режима на прекратяване на бойните действия в Сирия и да положат основата за подновяване на политическия процес.

Очаква се примирието да съвпадне с началото на мюсюлманския празник Аид ал Адха (Курбан байрам).

Целта му е бързо да ограничи насилието и да даде шанс на подновяването на преговорите за политически преход в страната.

Сирийската свободна армия (ССА) обяви, че е съгласна с примирието. 

Това съобщи по телевизионния канал "Ал Джазира" представителят на ССА Закария Мулахафджи, цитиран от ТАСС.  ССА е смятана за умерено крило на въоръжената антиправителствена опозиция в Сирия.

"Ние приемаме условията, договорени между САЩ и Русия, изхождайки от това, че прекратяването на огъня ще позволи да се достави хуманитарна помощ в обсадените райони на Алепо", каза Закария Мулахафджи

"Що се отнася до политическата част на руско-американската договореност, то опозицията продължава да я проучва. Но всичко, свързано със защитата на мирните граждани, с прекратяването на огъня и с достъпа до хуманитарна помощ, ние приемаме без всякакви резерви", посочи представителят на ССА.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Хизбула също подкрепи споразумението за прекратяване на огъня в Сирия

Ливанското шиитско движение, което прати свои бойци да участват в гражданската война в Сирия и да се сражават на страната на силите на режима, обяви, че подкрепя споразумението между Вашингтон и Москва за прекратяване на огъня, предаде Асошиейтед прес.

Медийното крило на Хизбула съобщи, че съюзниците на Сирия ще се придържат към всичко, което реши сирийското правителство. Според медията споразумението за прекратяване на огъня е възможност, която всеки трябва да използва в интерес на сирийския народ.

Хизбула обаче обеща, че ще продължава да се бори срещу Ислямска държава и свързани с Ал Каида групи и се зарече, че ще отблъсква евентуални атаки срещу членовете ѝ, извършени по време на примирието.

Боевете трябва да бъдат прекратени в понеделник в 19 ч. местно време за първо примирие от 48 часа. 

Полицай: -Защо колата ви се движи на зиг-заг? -Ами, изпих няколко чаши. -Това не е причина да давате на жена си да кара.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>КОП30 приключи без обвързващо споразумение за изкопаемите горива</p>

Конференцията за климата в Бразилия приключи без обвързващо решение за изкопаемите горива

Свят Преди 26 минути

Световни лидери изразиха разнопосочни реакции след подписването на документа

Болсонаро е арестуван, след като разтопил с поялник електронната си гривна

Болсонаро е арестуван, след като разтопил с поялник електронната си гривна

Свят Преди 56 минути

Адвокатите на бившия бразилски президент обаче отричат тези твърдения

Домашен хляб без месене: Проста рецепта, която всеки може да приготви

Домашен хляб без месене: Проста рецепта, която всеки може да приготви

Любопитно Преди 10 часа

Хлябът в плик за печене, се получава пухкав, ароматен и с хрупкава коричка

Протестиращи в Сърбия искат отговорност за нападенията срещу студенти

Протестиращи в Сърбия искат отговорност за нападенията срещу студенти

Свят Преди 10 часа

Трагедията на гарата в северния град Нови Сад на 1 ноември 2024 г. предизвика до голяма степен мирно национално протестно движение, водено от университетски студенти и преподаватели

Газа и Израел се обвиняват взаимно за неспазване на примирието

Газа и Израел се обвиняват взаимно за неспазване на примирието

Свят Преди 11 часа

Израел и Хамас се споразумяха за посредническото на САЩ прекратяване на огъня, което влезе в сила на 10 октомври

.

Тръмп: Предложеният план за мир в Украйна не е окончателен

Свят Преди 12 часа

„Войната трябва да приключи по един или друг начин“, заяви Тръмп пред репортери

,

Вендинг автоматите в риск преди въвеждането на еврото

България Преди 12 часа

Съгласно закона устройствата на самообслужване, които приемат плащания в брой, трябва да работят само с евро

сватба

146-сантиметрова булка се качи на стол, за да каже „Да“ на 190-сантиметровия си младоженец

Любопитно Преди 12 часа

Тъй като жената е значително по-ниска, хората често бъркали мъжа с по-големия ѝ брат или настойник

,

Зеленски нареди одит на украинския отбранителен сектор

Свят Преди 13 часа

Миндич и друг заподозрян, също укриващ се, Александър Цукерман, бяха добавени днес към списъка на издирваните от Украйна лица, съобщи министерството на вътрешните работи

Силен снеговалеж изненада Босна и Херцеговина

Силен снеговалеж изненада Босна и Херцеговина

Свят Преди 13 часа

В понеделник се очаква слънчево време с постепенно заоблачаване през деня

Борисов: Приветствам усилията на САЩ и на Тръмп за справедлив мир в Украйна

Борисов: Приветствам усилията на САЩ и на Тръмп за справедлив мир в Украйна

България Преди 13 часа

Това написа лидерът на ГЕРБ в профила си във фейсбук

Фридрих Мерц призова Русия да спре агресията срещу Украйна

Фридрих Мерц призова Русия да спре агресията срещу Украйна

Свят Преди 14 часа

Той изтъкна, че Русия има отговорността да спре огромното въздействие на войната върху световната икономика

Александър Йорданов: Идват добри дни за българската демокрация

Александър Йорданов: Идват добри дни за българската демокрация

България Преди 14 часа

„От първия ден като президент Радев е опозиция на България – на държавата, не на партиите“, заяви бившият евродепутат

Европа изпратила на САЩ свой проект за спиране на конфликта в Украйна

Европа изпратила на САЩ свой проект за спиране на конфликта в Украйна

Свят Преди 14 часа

Според списанието, европейските лидери работят по контрапредложения от петък вечерта

Израелски въздушни удари убиха девет души в Газа

Израелски въздушни удари убиха девет души в Газа

Свят Преди 15 часа

Свидетели и лекари съобщиха, че първата атака е поразила кола в гъсто населената квартал Римал, като я е запалила