М инистърът на финансите в оставка Владислав Горанов от ГЕРБ заяви, че според него партията му не трябва да подкрепя правителство на коалиционния партньор „Обединени патриоти“, като смята, че това е „смисленото решение“. Така Горанов изрази

мнение противоположно на това на премиера в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.

Вчера той отново каза, че ГЕРБ ще върнат мандат за съставяне на кабинет, но не изключи възможност депутатите от ГЕРБ да подкрепят кабинет с мандат на друга политическа сила. „Ние преди две години предложихме коалиция на РБ и ПФ, те казаха няма да влизаме в нея, а само ще подкрепяме дадени решения. Това им дължа и аз“, каза във вторник Борисов.

Борисов: Не разбирам, всичко направихме

„За мен най-правилното решение е да минем през избори. Според мен не трябва да се правят опити за ново правителство в този парламент, то няма да бъде силно и няма да има достатъчната подкрепа“, коментира  той в „Здравей, България по NOVA.

Сидеров: Бързат с нервни реакции за мандата, нека осмислят

Патриотите готови да направят кабинет, ГЕРБ не дава

Бъчварова: Не е логично да подкрепим Патриотите за кабинет

Според него

всеки парламент трябва да се разпуска в момента, в който не може да излъчи стабилно управление.

„Управлението не трябва да е самоцел на никого“, категоричен е той.

Горанов добави: „Няма нищо драматично, което се случва в момента. Държавата е далеч от ръба на някакъв колапс. Няма от какво да се спасява България, освен от популизма. Властта няма да изчезне. Няма да има нито един ден, в който страната няма да има министър-председател”.

Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров пък заяви в „Здравей, България“, че няма амбиции да участва вслужебен кабинет като министър или част от изпълнителната власт.

По негово мнение обаче в рамките на този парламент трябва да се направи правителство, така че да не се отива на предсрочни избори. Той предупреди, че в момента страната е изправена пред реални опасности, които не бива да се пренебрегват, като бунтовете в Харманли и заплахата за бежанска вълна от Турция.

„Отправих апел към ГЕРБ и БСП да преосмислят поведението си. Призовах ги да помислят дали могат да направят заедно

кабинет на спасението“,

повтори Сидеров след вчерашният КСНС при президента Плевнелиев.

След вчерашните консултации при президента стана ясно, че има вероятност служебно правителство да бъде съставено и от Реформаторския блок. Найден Зеленогорски, който вчера беше единственият им представител на КСНС, обаче заяви: „Ако Реформаторският блок вземе мандат и се провали, това ще означава неговия край“.

Зеленогорски уточни, че тепърва партиите в Блока ще обсъдят дали да поискат мандат за служебно правителство от държавния глава. „По-рано казахме, че ако ГЕРБ подкрепят наш мандат, ние бихме обмислили съставянето на кабинет. Вчера Борисов каза, че би го подкрепил“, изтъкна той в студиото на NOVA.

Същевременно, Зеленогорски коментира, че

Реформаторите никога не са обсъждали с премиера в оставка той да оглави тяхно служебно правителство.

Попитан дали иска този мандат, депутатът отговори: „Искам България да не бъде изправена пред огромни изпитания. Това е стрес-тест за партиите“.

ДПС също ще върне мандата, на ход са реформаторите

Междувременно лидерът на ДОСТ Лютви Местан призова президентът Росен Плевнелиев да не дава мандат за съставяне на правителство на „Обединени патриоти“. „Дали президентът в края на своя достоен мандат ще стане съучастник във фашистки сценарий“, това е въпросът, който поставя Местан в позицията на партията му след вчерашния КСНС.

„Обединителят на нацията сигурно е наясно, че връчване на проучвателен мандат на крайните националисти ще бъде

провокация не само за етническия мир, но и за стратегическата ориентация на България“,

отбелязва той.

„Вярваме, че българският държавник и президент Росен Плевнелиев, който заклейми руската окупация на Крим и произнесе фразата „Крим е Украйна“, няма да легитимира с връчване на мандат крайни националисти, които посещаваха Крим и го обявиха за руска територия”, се казва още в позицията на ДОСТ.

Вижте още:

Ще има ли предсрочни избори и по каква система

Плевнелиев: Не трябва да стигаме до парламентарна криза

Радев оставя Плевнелиев да реди сам служебен кабинет

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Софи Търнър: Целувките с Кит Харингтън бяха отвратителни

Любопитно Преди 4 часа

Двамата актьори си партнират в готическия хорър „The Dreadful”

а

Колко хора в световен мащаб притежават цял биткойн

Любопитно Преди 5 часа

Според проучване броят им е между 800 и 850 хиляди души

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 9 часа

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Свят Преди 9 часа

Стамп е починал в неделя сутринта

Земетресение край Сливен

Земетресение край Сливен

България Преди 9 часа

Трусът е регистриран в 5:28 ч.

.

Уиткоф: Путин направи отстъпки от исканията за размяна на украински територии

Свят Преди 9 часа

Според специалния пратеник на САЩ руският президент се е съгласил на „солидни гаранции за сигурност” за Украйна

.

Голям пожар в Старозагорско, обявяват бедствено положение

България Преди 10 часа

Временно е спряно движението на превозни средства по пътя от областния град до разклона за село Пряпорец

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Свят Преди 11 часа

След нея те заедно ще заминат на визита във Вашингтон

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 11 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 11 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 11 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 12 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 12 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил

<p>Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи</p>

Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи

Свят Преди 12 часа

Пожарникарите работиха през цялата нощ, а 12 самолета и 18 хеликоптера се включиха отново в гасенето на зазоряване в операция с участието на 900 души

<p>Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг</p>

Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 14 часа

Двамата изчезнаха в бурното море край хотел „Вянд“ в четвъртък