А лпинистът и зоолог Боян Петров стана първият българин, покорил цели шест осемхилядника - 43-годишният експерт по прилепите изкачи десетия по височина връх в света - Анапурна, и с това влезе в световната история.

Анапурна, извисяващ се на 8091 метра, който се намира в Хималайския масив в западната част на Непал, освен всичко друго, е и сред най-смъртоносните.  

Това обаче не спря 43-годишния Петров, който е болен от диабет,

но е забивал българското знаме на Броуд пик и К2 в Пакистан, на Манаслу в Непал (вижте посрещането му у нас след този рекорд във видеото горе) и още много други. 

За изключителното постижение на сънародника ни, осъществено на Велика събота - 30 април, съобщи вчера Пемба Шерпа от компанията, която работи с българския алпинист. Той написа във Фейсбук следното: 

"Изключително съм щастлив, че моят клиент и приятел Боян Петров Петров от България изкачи Анапурна I днес. Поздравления!"

Десетият по височина връх Анапурна е покрит със сняг и лед, което прави лавинната опасност

изключително висока и го превръща в най-смъртоносен за катерачите. Един от трима изкачили го алпинисти загиват. През годините е покорен от по-малко от 200 души. Първото изкачване от българи е осъществено през 1989 г., когато от четиричленния екип загиват Милен Метков и Огнян Стойков.

 

„Докладвам, че изкачих Анапурна вчера, 30 април

след 46 дни в базовия лагер. Всичко мина като по план и открих сезона 8000+“, коментира Петров за „Дневник“ от базовия лагер.

Източник: Facebook

"Основната задача на тази експедиция беше изпълнена - успешно изкачване и слизане от Анапурна I - първият изкачен осемхилядик и най-смъртоносния измежду тях.

Днес на слизане беше Великден в България и нито за момент не се разсеях. Слизах над седем часа с тежка раница и много внимавах къде стъпвам

и за какво се хващам", разказва в своите репортажи от висините 43-годишният зоолог.

Това беше вторият му опит за изкачването на Анапурна, след като при първия преди две седмици, се върна от около 7800 метра, заради много силен вятър и студено време.

Следващата цел пред българския алпинист е връх Макалу (8481 м). Зоологът от Природонаучния музей планира да стъпи на всички 14 осемхилядници като част от новия си проект

"Българин на 14х8000".

Вчера към върха тръгнаха още около 30 алпинисти, сред които и Атанас Скатов. 

Боян Петров е роден на 7 февруари 1973 година в София,

става ясно от представянето му в сайта на Националния природонаучен музей в столицата, където той работи.

На 20 май 2014 г. Боян става първият българин, изкачил третия по височина връх в света Кангчендзьонга (8586м), както и първия диабетик, изкачил се на такава височина и без кислород.

На 23 юли се изкачва на Броуд Пик (8047м).

На 31 юли 2014 г. става първият българин, изкачил втория по височина връх в света К2 (8611м), което го прави и 35-тия човек, изкачил три осемхилядника за по-малко от 100 дни.

Двойното му изкачване – на Броуд Пик и К2 за 8 дни, е и световен рекорд. 

На 30 септември 2015 г. изкачва връх Манаслу. 

 

Самият той е експерт по прилепи, земноводни, влечуги и пещерна фауна

в над 50 проекта за оценка на фаунистичното разнообразие в национални и природни паркове, резервати, защитени местности. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Неврохирургът д-р Петров напусна “Игри на волята” след зрелищна елиминационна битка

Неврохирургът д-р Петров напусна “Игри на волята” след зрелищна елиминационна битка

Любопитно Преди 36 минути

Програмистът Александър, треньорът по борба Дино и миньорът Теодор-Чикагото продължават напред в надпреварата

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

България Преди 1 час

Адвокатите на двамата обвиняеми заявиха, че ще обжалват решението на съда

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

Свят Преди 5 часа

Засегнати са 47 физически лица и 15 организации

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал при спуснати бариери на ул. "Пещерско шосе", жертвата е млад мъж

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Свят Преди 6 часа

Борислав Сарафов проведе поредица от двустранни срещи с ръководители на прокуратури от държавите-членки на ЕС

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Свят Преди 6 часа

Тримата членове на екипажа на петролния танкер бяха обвинени, че са влачили котвата по морското дъно, повреждайки пет подводни кабела в залива на Финландия

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

България Преди 7 часа

В четвъртък депутатите отнеха и правомощията на президента да подписва укази за назначаването на шефове на служби

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Любопитно Преди 7 часа

„Тайната вечеря“ е не само сред най-известните картини на Леонардо, но и сред най-разпознаваемите в целия свят

<p>Откриха&nbsp;съкровище на стойност $1 млн. край Флорида</p>

Отдавна изгубено испанско съкровище на стойност $1 млн. е открито край бреговете на Флорида

Любопитно Преди 7 часа

"Всяка монета е частица от историята – осезаема връзка с хората, които са живели, работили и плавали по време на Златния век на Испанската империя"

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

България Преди 7 часа

Мъж предлагал облага на граждани, с цел да ги склони да упражнят правото си на глас

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Любопитно Преди 8 часа

12-тото издание на най-големия уиски фестивал на Балканите ще се проведе от 31 октомври до 02 ноември в Sofia Event Center

Издирва се 4-годишно момче в Австралия, изчезнало преди дни

Издирва се 4-годишно момче в Австралия, изчезнало преди дни

Свят Преди 8 часа

Детето изчезна в събота ,27 септември

Семейството на Хълк Хоган разследва лекарска грешка за смъртта му

Семейството на Хълк Хоган разследва лекарска грешка за смъртта му

Свят Преди 8 часа

Разследването обхваща лекари и медицински специалисти от болница „Мортън Плант“, където Хоган бе обявен за мъртъв

За първи път в историята: Жена ще води Англиканската църква

За първи път в историята: Жена ще води Англиканската църква

Свят Преди 8 часа

Сара Мъли ще бъде и церемониална глава на 85 милиона англикани по целия свят

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Зад кулисите на големите ТВ формати – разговор с Николай Йорданов

Любопитно Преди 8 часа

През последните над 20 години работи като сценарист, редактор и креативен продуцент