З астрашително голям брой момичета в социалните мрежи демонстрират прекалено слаби тела, показва ново проучване на Университета в Ексетър, Англия.
Изследователите установили, че стотици млади жени използват "Инстаграм" и "Тутър", за да показват изпъкналите си ребра, гръбнак, слабите си крака.
Обикновено снимките са с хаштаг bonespiration, thinspiration, fitspiration, насърчаващи към отслабване, спазването на диети и др.
ВИЖТЕ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ В ГАЛЕРИЯТА НИ
По време на проучването били разгледани над 730 снимки.
Много от момичетата показват изпъкналите кости по тялото си и се хвалят с това колко малко калории приемат на ден.
Според проучването тенденцията е тревожна, защото създава грешно впечатление у младите жени как изглежда красивото и здраво тяло и може да доведе до хранителни разстройства.
Кои са едни от най-големите митове за хранителните разстройства разберете във видеото.
"Случващото се е много притеснително", коментира диетоложката и специалист по здравословно хранене Рианън Ламбърт пред "Индипендънт".
"Имам клиентки, които се стремят към отслабване. В социалните мрежи те сравняват себе си със снимките на други по-слаби от тях момичета, след което изпадат в депресия и тревожност", казва Ламбърт.
Социалните мрежи засилват стреса и страха в младите
Младите мъже най-често са мишена на онлайн тормоз
Така, авторите на проучването отбелязват, че социалните мрежи могат да бъдат по-опасни дори и от сайтове, които умишлено промотират анорексията, заради по-големия брой хора, до който достигат.
През 2012 г. "Инстаграм" взе мерки срещу подобни снимки и послания в мрежата и забрани използването на хаштагове като anorexia, proana, thinspiration, thighgap and imugly.
За съжаление, това не помага с решаването на проблема, след като в социалната мрежа има над 200 хил. снимки с подобни надписи.
Как пилонът "измъкна" момиче от анорексията
Казали на пищен супермодел: Никога няма да си слаба
"Анорексията е изключителна загуба на тегло и е сериозен социален и медицински проблем", коментира Катрин Талбот, психолог в Университета в Ексетър.
"За да се справим с тази социална зараза, трябва да сме наясно със социалните медийни платформи, които младите хора използват, и с публикации, които насърчават към екстремна загуба на тегло. Това поведение може сериозно да навреди както на физическото, така и на психическото здраве", алармира Талбот.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!