Ж ертвите от взрива на влаковата композиция, превозваща 26 цистерни с пропилен и пропан-бутан, на гарата в Хитрино, са вече 8. Допреди това информацията бе за седем загинали и 29 ранени, 6 от които са в критично състояние. 

Това каза премиерът в оставка Бойко Борисов в Кризисния център в шуменското село.  

Вижте снимки от трагедията в нашата галерия

"За съжаление вчера след разговора ни в Хитрино по-късно на 112 е дошъл сигнал, че

едно момче, което не е местно, не се е прибрало.

Още веднага, след като подадоха сигнала, където е видян последно на автогарата, изпратих хора, които за съжаление, го намериха затрупано“, посочи той. 

Загиналият младеж е от съседно село. Оказа се обаче, че не става дума за нова жертва, а за последния намерен загинал. Така броят остава 8. 

В момента в шуменската община е обявено бедствено положение заради изтичане на газ на още две от цистерните, има опасност от обгазяване. Заради повишения риск операцията по обезвреждането на 12-те аварирали цистерни, 3 от които с пропан-бутан и 9 с пропилен, е отложена. Чакат се и румънски кранове за вдигането им. 

По думите му първата цистерна вече не представлява опасност, разтоварена е. Тепърва ще разтоварват другите цистерни, каза още Борисов и допълни, че се надява, че до 10 дни всичко от селото ще бъде наред и хората ще могат да се върнат по домовете си. Кметът на Хитрино обаче заяви, че този срок е прекалено дълъг, тъй като хората няма да имат достъп до къщите си. В момента около 1000 души са евакуирани. 

"Говорил съм с всеки един от пожарникарите, работата трябва да се извършва внимателно, защото и е една искра от някой нагорещен камък може да предизвика експлозия", каза Борисов.  

Премирът добави, че пожарникарите в района на взрива и шофьорите

на големите цистерни, в които се източва газа, са подложени на голям риск за живота им и затова не трябва да се бърза.  

"Не се съмнявайте, че къщите на хората ще бъдат възстановени напълно. Парите затова ще бъдат преведени на общината в Хитрино. От строителната камара също са заявили готовност да построят 3 сгради.  

Източник: БГНЕС

Междувременно от шуменската болница прекратиха всякакъв достъп до ранените по предложение на психолозите, които работят с тях.

Цял ден в отделението по съдебна медицина в Шумен роднина правеха разпознаване

на телата на седемте души, който загинаха при взрива в Хитрино тази събота. Над 50 близки, някои дошли с целите си семейства, с ужас гледаха потрошените, премазани и обгорели тела на своите роднини. Аутопсиите още не са направени, но основните причини за смъртта са били взривните травми, ударите от летящи предмети и изгаряния, предаде "24 часа".

Превозвачът на цистерните: Има нещо мистериозни във взрива

Мъж от Хитрино: Не знам дали жена ми бере душа или е мъртва

Само тялото на една 93-годишна трудно подвижна жена е било овъглено.

Нито един от загиналите не е бил с документи в себе си и затова се е наложило телата

да бъдат разпознавани, след което ще започне аутопсията. До днес телата се водеха по номера. Сега почти всички са идентифицирани.

Според източници на „24 часа”

загиналите са три жени и 4 мъже.

Двама Акиф и Фейме са съпрузи. Двама са баща и син – 18-годишният Денис и баща му Танер. Овъглената старица е баба Шерифе. Третата жена е Анифе, която е била на смяна във фурната в часа на взрива.

Вижте какво каза през сълзи мъжът й по-рано: 

Ужас и шок като на война - истински истории от Хитрино

Жена от Хитрино: Къщата ни падна върху нас

Именно за нея търсеше информация мъжът й. Човекът разказа, че не знае жива ли е или е починала и че никой не му казва и не му дава информация.

Седмата жертва е Бедри от Тимарево. Не се знае коя е осмата жертва. 

Вчерашната трагедия на гарата в шуменското село отне живота на 7 души, а 29 са пострадали и са настанени в болници в Шумен и Варна. Шестима са в критично състояние. Взривът е регистриран в 05:37 часа. Едната от версиите е превишената скорост, с която се е движела и с която е навлязла в селото композицията с 26 цистерни от Бургас за Русе. Има разкъсване на композицията между 5 и 6 вагон, но експертиза трябва да докаже от какво е. Работната версия е причиняване на смърт по непредпазливост. Цялото село вчера беше евакуирано. Изведени са около 1000 души. По-голямата част от семействата са при свои близки в региона, а 16 семейства са в кризисен център в Шумен. Хората ще получат първоначална помощ от 325 лева. Понеделник е обявен за ден на национален траур. 

Как се чувстват жителите на Хитрино - вижте тук

Борисов: Болницата в Шумен се нуждае от кръв, помогнете

Междувременно стана ясно, че Турция, Унгария и Израел са предложили на страната ни помощ за трагедията. Бойко Борисов обаче я е отказал. 

„В такива ситуации държавата показва целия си потенциал. Мисля, че всички структури на държавно и общинско ниво реагираха своевременно. Ще продължим да помагаме на хората. За пореден път българите показаха, че са силни, когато са заедно“, заявява министър-председателят в отговор на колегите си.

В кореспонденция до Борисов Бинали Йълдъръм, Бенямин Нетаняху и Виктор Орбан поднасят своите съболезнования към семействата на загиналите и пожелават бързо възстановяване на пострадалите. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 2 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 2 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 5 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 6 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 6 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 6 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 7 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 7 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 8 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 8 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 8 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 8 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 9 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 10 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво