Египет ще изпълнява всички международни договори
Египет ще изпълнява всички международни договори   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Египет ще изпълнява всички международни и регионални договори, подписани от него, заяви Висшият военен съвет, който пое властта след оставката на президента Хосни Мубарак.

Според Ройтерс изявлението вероятно ще уталожи опасенията на Съединените щати и Израел за бъдещето на Египет.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху приветства решението на съвета. "Действащият от дълго време мирен договор между Израел и Египет послужи много на двете страни и представлява крайъгълния камък за мира и стабилността в целия Близък изток", посочи Нетаняху в комюнике, цитирано от Ройтерс.

Военният съвет обяви, че

сегашното правителство и губернаторите ще останат на постовете си

до съставянето на ново правителство.

Ръководителят на съвета, генерал Мохамед Хусеин Тантауи, се срещна днес с премиера и няколко министри, за да обсъдят необходимостта от "незабавното връщане към нормален живот" в страната, съобщиха държавни медии, цитирани от Ройтерс.

Тантауи се срещна също с председателя на конституционния съд и министъра на правосъдието, за да обсъдят "правни и конституционни въпроси, свързани с установяването на конституционна легитимност и справедливост".

Руската агенция ИТАР-ТАСС съобщава, че той е обсъждал по-специално с министъра на вътрешните работи на Египет Махмуд Уагди въпроса за разполагане на полиция в главните градове на страната.

Египетският министър на информацията Анас Ахмед ел Феки обаче е подал оставка и правителството я е приело, предаде АФП, като се позова на египетската телевизия. Не се съобщава кога точно министърът е връчил оставката си.

Армията обещава мирен преход към цивилна власт,

излъчена на избори и призовава хората да сътрудничат на полицията, посочва ИТАР-ТАСС.

Междувременно военните съкратиха полицейския час, наложен на 28 януари в Кайро, Александрия и Суец след ожесточени антиправителствени размирици.

Полицейският час ще започва в полунощ и ще продължава до 6 ч. сутринта. Досега ограниченията върху придвижването по улиците важаха от 20 до 6 ч. Това обаче не спираше хилядите хора, които го пренебрегваха и останаха на улиците и след влизането в сила на мярката, допълва ИТАР-ТАСС.

Все пак облекчаването на полицейския час е признак, че животът се връща към нормален ритъм, отбелязва АП.

Днес военните

започнаха да махат загражденията

и бодливата тел около площад "Тахрир" в Кайро.

С помощта на автокранове военните разчистваха и останките от колите, опожарени по време на сблъсъците между силите на реда и демонстранти - защитници и противници на Мубарак, в разгара на въстанието. Някои танкове, разположени в средата на уличните платна, започнаха да се изтеглят встрани; други остават на местата си, без обаче да пречат на движението.

Войниците вече не проверяват минувачите, запътили се към площада, а проверките, извършвани от местни активисти, вече не са толкова строги.

Продемократичните

активисти на площад "Тахрир" днес заявиха, че ще останат там,

докато Висшият военен съвет приеме дневния им ред за реформи, посочва Ройтерс.

В две комюникета организаторите на протестите настояха да бъде отменено извънредното положение, използвано от сваления президент, за да смазва инакомислието и опозицията.

Другите искания на реформаторите от "Тахрир" са да бъдат освободени всички политически затворници и да бъдат разпуснати военните съдилища. Те искат и гражданско участие в преходния процес, посочва Ройтерс.

На някои египетски правителствени служители днес бе забранено да напускат страната без писмено разрешение от генералния прокурор или военната власт, съобщиха представители на международното летище в Кайро. До ръководството на летището е изпратен списък с лица във властта при предишния режим, на които е забранено да заминават за чужбина. Въз основа на това разпореждане днес е отказан полет на министъра на информацията на Египет.

Снощи, след оставката на Хосни Мубарак, "Тахрир" бе изпълнен със стотици хиляди египтяни, които

танцуваха, плачеха и се молеха

сред невъобразима врява. Скандирания "Египет е свободен" огласяха улиците и фойерверки осветяваха небето през цялата нощ.

Изпаднали в екстаз хора подхвърляха войници във въздуха, а цели семейства се снимаха пред танковете по улиците, наводнени от жители на 18-милионната столица, излезли да празнуват победата. Непознати се прегръщаха едни други, някои коленичеха и целуваха земята, а други гледаха невярващо.

Пред президентския дворец в Кайро хиляди вдигаха ръце със знака на победата и скандираха: "Бог е велик!"

Държавната телевизия, която до вчера бе бастион на режима, започна късно снощи да излъчва кадри на всенародното празненство, след като през целия ден се опитваше да убеди зрителите, че протестиращите са ограничена група хора. Един от телевизионните водещи обяви, че сега вече египтяните дишат свободно.

Британски вестници направиха паралел между свалянето на Мубарак и падането на Берлинската стена, като същевременно отбелязаха несигурността пред целия Близък изток.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 2 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 2 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 5 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 6 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

Радев обеща да съхрани ТЕЦ-овете и въгледобива

България Преди 7 часа

За целта правителството е в постоянен диалог с Европейската комисия

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 7 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 8 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 8 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 8 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 8 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 8 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 8 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 8 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 9 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 9 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"