Е кип от учени открил голям вулканичен регион, който до скоро е бил скрит под ледници, а геологът, който ръководи екипа, предупреждава за дестабилизиращи последствия.

Италия крие супервулкан, той може да унищожи Европа

Най-смъртоносните вулкани в света

Изследователи от университета в Единбург, Шотландия открили около 100 вулкана, а

най-високият от тях е с височина от 3970 м,

пише английското издание „Дейли Мейл“ (Daily Mail).

ВИЖТЕ ЛЕДЕНИЯ КОНТИНЕНТ АНТАРКТИДА В КАДРИ

Геолозите смятат, че регионът, който се намира на 2 км под леда в Западна Антарктика, прави вулканичния хребет в източната част на Африка да изглежда като джудже, а досега той беше районът с най-много вулкани в света.

Експертът по ледници Робърт Бингъм предупреждава пред в. „Гардиън“ (The Guardian), че евентуална активност там може да има тревожни последици. „Ако някой от тези вулкани изригне, той може допълнително да дестабилизира ледовете на Западна Антарктика.

Всичко, което причинява топенето на леда, а сред тези неща определено е и изригването на вулкан, вероятно ще ускори значително потока на лед в морето. Големият въпрос е колко активни са тези вулкани? Това е нещо, което трябва да определим възможно най-бързо“, категоричен е той.

Евентуална вулканична дейност може да има решаващи последици за Земята.

Ако някой от тези вулкани изригне, може допълнително да дестабилизира ледниците в региона, където глобалното затопляне вече оказва голямо въздействие.

Д-р Бингъм се опасява, че всичко това може да доведе до покачване на морското равнище. „Ние просто не знаем колко са активни тези вулкани. В момента в света най-голяма вулканична активност има в региони, които едва наскоро са загубили ледената си покривка след края на последният ледников период. Места като Исландия и Аляска.

Теорията предполага, че това се случва, защото бе пластовете лед върху тях, има освобождаване на напрежението върху вулканичните региони и е стават по-активни“, предполага ученият.

Значителното затопляне, причинено от климатичните промени в Западна Антарктика, вече е засегнало ледените пластове. Ако те значително намалеят, това може да освободи натиска от вулканите разположени под тях и да доведе до изригвания. Д-р Бингъм е категоричен, че този регион трябва да се наблюдава много внимателно.

Вижте кои са най-опасните и активни вулкани в света във видеото горе.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Повече медицински екипи и линейки по Черноморието от 1 август

Повече медицински екипи и линейки по Черноморието от 1 август

България Преди 17 минути

Това ще позволи по-бърз достъп до медицинска помощ в разгара на лятото, когато броят на туристите е най-голям

Русия съобщи за свалени над 1000 украински дрона за денонощие

Русия съобщи за свалени над 1000 украински дрона за денонощие

Свят Преди 42 минути

Според руското Министерство на отбраната са прехванати и 8 управляеми авиобомби

Хора „с промити мозъци“: Как да разпознаем една секта

Хора „с промити мозъци“: Как да разпознаем една секта

Свят Преди 3 часа

Кои са най-честите техники за влияние и как да избегнем попадането в групи с висок контрол

Ормузкия проток

Иран и Оман обсъждат бъдещето на Ормузкия проток на фона на напрежението в Близкия изток

Свят Преди 3 часа

Техеран настоява за нови правила и такси за корабоплаването, докато международната общност предупреждава срещу едностранен контрол

Пожарът край Бордо

Огненият ад край Бордо: Пожарът погълна 42 000 хектара, евакуираха 220 000 души

Свят Преди 4 часа

Огнената стихия в департамента Жиронд е сред най-големите във Франция след Втората световна война и продължава да заплашва населени места

Бойко Борисов

Бойко Борисов: Бюджетът е противоконституционен и ГЕРБ ще сезира съда

България Преди 4 часа

Бюджет 2026 е пълен фалстарт, каза лидерът на ГЕРБ

Джигит профуча с над 220 км/ч по АМ „Тракия“ и показа нарушението онлайн

Джигит профуча с над 220 км/ч по АМ „Тракия“ и показа нарушението онлайн

България Преди 4 часа

Екстремното шофиране предизвика реакции заради риска от тежки катастрофи при висока скорост

Издирваха жена в планината край Вазовата екопътека

Издирваха жена в планината край Вазовата екопътека

България Преди 4 часа

Сигналът е постъпил в Планинската спасителна служба, а акцията е приключила успешно

Засилен трафик на магистрала в района на Франкфурт, Германия

Кемпер се вряза в колона от автомобили на германска магистрала

Свят Преди 4 часа

Един човек е тежко пострадал, а осем са с леки наранявания след сблъсъка край Тюрингия

Националния флаг на Иран

Иран обвини Украйна за атака срещу търговски кораб в Каспийско море, има загинал моряк

Свят Преди 5 часа

Техеран твърди, че ударът е довел до експлозия на борда, след като Киев съобщи за операции срещу плавателни съдове, свързани с Русия и Иран

Загадъчна смърт след езотеричен ритуал: Родители търсят отговори за трагедията, сполетяла дъщеря им

Загадъчна смърт след езотеричен ритуал: Родители търсят отговори за трагедията, сполетяла дъщеря им

България Преди 5 часа

Какво се е случило във фаталната нощ? Мариета Николаева разследва случая с 35-годишната Пепи

Веси Цурбрюг: Доброто отношение изчезна много бързо

Веси Цурбрюг: Доброто отношение изчезна много бързо

Любопитно Преди 5 часа

Веси Цурбрюг разказа в новия епизод на „Храмът на историите“ за ключовите етапи от живота си – от акушерството през нощния живот в София през 90-те години до телевизията и ресторантьорството

Словашкият президент Петер Пелегрини

Словашкият президент замина за Китай за среща със Си Цзинпин

Свят Преди 5 часа

Посещението е първо на словашки държавен глава в Китай от 16 години и цели разширяване на двустранните отношения.

ООН

Угандиец стана седмият кандидат за нов генерален секретар на ООН

Свят Преди 6 часа

Угандиецът, бивш заместник генерален секретар на организацията, влиза в надпреварата за наследник на Антонио Гутериш

Абдул Б.

"Не го доближавайте": Издирват 21-годишен мъж след смъртоносната атака в Берлин

Свят Преди 6 часа

Властите издирват 21-годишния Абдул Б., който е заподозрян за нападението в Тиргартен, при което загина човек и 16 бяха ранени

Смъртоносна атака по време на гейпарада в Берлин

„Самотен вълк“ или по-голяма мрежа: Какво се знае за атаката срещу Прайда в Берлин

Свят Преди 6 часа

Германските власти проучват всички версии след врязването на автомобил в множеството в парк „Тиргартен“.