М еждународната морска организация си е поставила цел да ограничи емисиите от корабоплаването до нула, в срок до 2050 г. Какво е необходимо, за да се постигне това?

Товарен кораб, оборудван с огромни твърди платна, отплава на първото си плаване от Китай до Бразилия в опит да докаже, че специална технология може да помогне на корабната индустрия да намали въглеродния си отпечатък. Вятърното задвижване се счита за един от най-обещаващите източници на енергия. Методът с вятърното задвижване се използва и в корабоплаването.

Редица държави наскоро се съгласиха да ограничат емисиите от корабоплаването до нула. За това се разбраха редица страни на среща на върха на ООН. На срещата стана ясно, че държавите си поставят срок, до 2050 г., за да изпълнят това предизвикателство.

На годишната среща на Международната морска организация страните членки се ангажираха да намалят с 20% емисиите си от корабоплаването до 2030 г. и 70% до 2040 г. Те се съгласиха да намалят 100% от емисиите до 2050 г., съобщи BBC. 

Китак Лим, генерален секретар на Международната морска организация (ММО), описа сделката като „монументално развитие, което отваря нова глава към морската декарбонизация“.  Eко aктивисти предупреждават, че сделката е погрешна и няма да успее да приведе корабоплаването в съответствие с целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното повишаване на температурата.

Корабоплаването е силно замърсяваща индустрия, отговорна за близо 3% от глобалните емисии и генерираща около един милиард тона парникови газове всяка година. Ако беше държава, корабоплаването щеше да е шестият най-голям замърсител в света.

Бързото намаляване на морските емисии през следващите три десетилетия ще изисква нови разпоредби, инфраструктура и горива. Но как може да изглежда екологичното корабоплаване на бъдещето?

"Кораби задвижвани от вятър"

Корабоплавателната индустрия може да намали зависимостта си от изкопаемите горива, като се обърне към древна технология: платна. Британска транспортна фирма има за цел да намали потреблението на гориво, като оборудва товарни кораби с вятърна енергия. Първото пътуване на кораб на британската компания е от Китай до Бразилия през август 2023 г.

Тогава ще се състои и първият реален тест на твърд дизайн на платно, посочва BBC. Изданието пише, че корабът е преоборудван с "крила", които британската компания описва, като сгъваеми крила, направени от същия материал, от който се изработват и вятърните турбини. 

Шведската компания също е построила прототип на кораб, използващ четири твърди платна. Вятърната енергия не само задвижва кораба напред, но също така подпомага неговата маневреност и бързина.

Едно от най-големите предизвикателства е насърчаването на правителствата и инвеститорите да приемат вятърно задвижване и да модернизират кораби, докато вятърното задвижване е все още на ранен етап. 

Водород

Внедряването на чисти горива като водорода е от решаващо значение, ако корабната индустрия иска да достигне нетна нула до 2050 г. Зеленият водород, генериран чрез използване на възобновяема енергия, като вятърна или слънчева енергия, за извличане на водород от водни молекули - е без емисии. Има някои големи предизвикателства при внедряването на водород в корабоплаването. Горивото трябва да се съхранява при криогенни температури от -253 °C. В този смисъл служителите трябва да бъдат обучени как да боравят с него, тъй като горивото е силно запалимо. 

Метанол

Зеленият метанол е нисковъглеродно гориво, което може да бъде произведено от устойчива биомаса или чрез използване на възобновяема електроенергия за разделяне на вода, кислород и водород, които се комбинират с въглероден диоксид. За разлика от водорода, зеленият метанол не трябва да се съхранява под налягане. Много пристанища вече разполагат с инфраструктура за съхранение на горивото, пише изданието. 

Електрически лодки

Батериите, заредени с възобновяема електроенергия, са друг начин за ограничаване на емисиите от корабоплаването. Има ограничения за разстоянията, които могат да захранват подобни батерии. Понастоящем възобновяемите батерии са опция само за по-малки кораби, пътуващи на кратки разстояния, като фериботи и речни кораби. Този вид гориво не е подходящ за големи товарни кораби, посочват експерти. Вместо това собствениците на кораби търсят да захранват товарните кораби с комбинация от вятърна енергия и слънчеви панели. Японска компания за системи за възобновяема енергия, разработи  твърди платна, оборудвани със слънчеви панели, които позволяват на корабите да използват както слънчева, така и вятърна енергия едновременно.

Зелена инфраструктура

Бързото навлизане на зелени горива ще наложи и изграждането на нова инфраструктура в пристанищата, която да позволява на корабите да зареждат гориво. Повечето кораби също ще трябва да бъдат преоборудвани, за да могат да работят със зелени горива, да използват вятърно задвижване и цифров софтуер за подобряване на тяхната ефективност и оптимизиране на маршрутите, посочват експерти.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 32 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 2 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 3 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 4 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 5 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 6 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 6 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 6 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 7 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 7 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали